KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Çamlıca Hastanesi’nden Anlamlı Koşu; "Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız"

Medicana Çamlıca Hastanesi ve Kadıköy Belediyesi önderliğinde bu yıl 2'ncisi gerçekleştirilen 'Hayat Kurtarmak için Yarıştayız' etkinliğinde, Caddebostan Sahil Yürüyüş alanında bir araya gelen davetliler ve katılımcılar organ bağışı konusunda farkındalık yaratarak organ bağışının önemine bir kez daha dikkat çektiler.


Medicana Çamlıca Hastanesi’nden Anlamlı Koşu; "Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız"

Organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak ve bilinirliği arttırmak amacıyla Medicana Çamlıca Hastanesi ve Kadıköy Belediyesi desteği ile gerçekleştirilen 'Hayat Kurtarmak için Yarıştayız' etkinliğine;  Kadıköy İlçe Sağlık Müdürü Arife Midyat, Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü Murat Kaya, Başhekim Yrd. Doç. Dr. S.Cüneyt Aydemir, Nefroloji Uzmanı Dr. Can Kinalp, nakilli hasta ve hasta yakınlarıyla birlikte yüzlerce duyarlı vatandaş katıldı.

Caddebostan Migros ışıkların önünden başlayarak Caddebostan etkinlik alanında son bulan koşuda, 5 km’lik parkurda birbirleri ile yarışan sporcular dereceye girebilmek ve organ bağışına dikkat çekmek için kıyasıya mücadele ettiler. Günün anlam ve önemini belirten özel tasarım t-shirtleri giyerek yapılan koşuya katılan yüzlerce davetli ve katılımcılar tarafından büyük ilgi gösterildi. Hakemler tarafından yapılan değerlendirme sonucu ilk 3 dereceye giren sporcular sahneye davet edilerek, günün anlam ve önemine uygun madalyalarını ve plaketlerini aldılar. Kadıköy Caddebostan sahilinde geniş bir katılımla gerçekleştirilen koşu ardından vatandaşlara ikramlar dağıtıldı. Dereceye girenlere ödülleri verildikten sona dans eğitmeni eşliğinde  zumba dansı etkinliği yapılarak keyifli anlar yaşandı.

''Türkiye'de her yıl 30 bin kişi organ nakli için bekliyor''
Ülkemizde organ başı konusunda yeterli duyarlılığın olmadığının altını çizen Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdür’ü Murat Kaya, ''Ülkemizde organa bağışı ile ilgili yeterli duyarlılık yok. Bunu rakamlardan anlıyoruz. Türkiye'de her yıl 30 bin kişi organ nakli için bekliyor. Esasında organ bekliyor. Bu 30 bin kişinin maalesef her yıl yüze 10'unu organ bağışı sağlanamadığı için kaybediyoruz. O yüzden Türkiye'de 30 bine yakın organ bekleyen hastalarımıza derman olmak için, organ bağışına dikkat çekmek için herkesi organ bağışına davet ediyoruz. Farkındalık oluşturmak için bugün buradayız. Hayat kurmak için koşu yapıyoruz. Bu slogan ile koşu düzenledik. Bu koşuyu özellikle pazar gününe denk getirdik. Halkımız hem sporunu yapsın hem de sosyal sorumluluk projesine dikkat çekmek adına burada toplandık. Bu konuda destek veren Kadıköy Belediyesi, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Gençlik Spor Müdürlüğü hepsine teşekkür ediyoruz. Burada sadece farkındalık için değil, organ bağışı standımızda bağışları aldık. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğümüz bu konuda bize destek verdi'' dedi.

''Organ bağışlamak en büyük erdem''

Öldükten sonra organlarımızın, ihtiyacı olan insanlarda vücut bulması insan olmanın en büyük erdemidir diyen Kaya, ''Bu erdemi yaşamak zorundayız. Bir gün sağlıklı olarak hepimiz buna ihtiyacı olacağını unutmamalıyız. Organ bağışı bekleyen hastalar kadar, istatistiksel olarak bunu bizimde  bekleme hakkımız doğabilir. O yüzden biz sağlıklıyken dikkat çekmek ve organlarımızı bağışlamak durumundayız. En önemlisi bir cana can katmak, hele öldükten sonran bir cana yaşam sağlamak dünyanın en büyük erdemlerinden. Herkesi organ bağışına çağırıyorum. Bu noktada duyarlılığa davet ediyorum'' diye konuştu.

''Maalesef kadavradan organ bağışından çok gerilerdeyiz''
Etkinliğe katılan doktorlardan Nefroloji Uzmanı Dr. Can Kinalp, ''Etkinliğimizin amacı; organ bağışının önemine dikkat çekmek, organ bağışının ne kadar kıymetli olduğunu vurgulamak ve halkımızı bu konuda bilinçlendirmek. Maalesef kadavradan organ bağışından çok gerilerdeyiz. Avrupa ve Amerika'nın çok gerisindeyiz. Türkiye'de canlıdan yaptığımız nakiller söz konusu. Bu nakilleri gerçekleştirmekteyiz. Organ bağışına daha çok önem versek, daha çok bağış olsa ve keşke biz hep kadavradan nakil yapabilsek. O yüzden hepimiz organlarımızı bağışlayalım'' dedi.

  .

Oluşturma: 10.12.2016 12:00
Son Güncelleme: 20.07.2017 04:53
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu