KURUMSAL HABERLER


+A A-

Mutlu sonbahar’ mümkün!

Sonbahar neden bazı kişileri depresyona sokar? Depresyonun belirtileri nelerdir? Depresyonda ilaç tedavisi şart mı?


Mutlu sonbahar’ mümkün!

Sonbahar Depresyonunun Belirtileri

Sıcak yaz günleri bitti. Geceleri havalar biraz soğurken, güneşin yakıcılığını fazla hissetmiyoruz. Sabahları da havalar biraz daha karanlık olmaya başladı. İşte bütün bunlar içimizdeki sıkıntıları tetikleyebilir. Cinsel istek azalması, sıkıntılı, çaresiz, neşesiz ve sinirli ruh halleri, uykusuzluk çekme, yorgun ve bitkin uyanma, hareketlerde yavaşlama, geçmişe dönük pişmanlık duygusu belirtileri bulunanların zaman kaybetmeden bir uzman psikiyatriste başvurmaları gerekiyor.

Sürekli Uyumak İsteyebilirsiniz

Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde yani mevsim döngülerinde depresyon görülme sıklığı artıyor. Sonbaharın gelmesiyle puslu hava giderek ağırlığını artırır, perdelerin hep çekili kalmasını istersiniz, yataktan canınız hiç çıkmak istemez. Sürekli uyumak ve kimseyle konuşmak istemezsiniz. Sonbaharda depresyonun en sık görülen belirtileri arasında cinsel istek azalması, sıkıntılı, çaresiz, neşesiz ve sinirli ruh halleri, uykusuzluk çekme, yorgun ve bitkin uyanma, davranışlarda yavaşlama, geçmişe dönük pişmanlık duygusu geliyor.

Ah Bu Yağmurlu, Puslu Havalar
Sararan yapraklar, puslu bir gökyüzü içimizdeki sıkıntıyı artırıyor. Yağmurlu ve kapalı hava insan psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Güneş enerjisi beyin yapısını olumlu etkilediğinden güneş enerjisinin azalmasıyla sonbahar aylarında insanların depresyona girme olasılığı diğer mevsimlere göre daha yüksek oluyor. Hatta bu yüzden Amerikalılar mevsimsel değişimlerden daha az etkilenirken Norveç ve İsveç gibi kış aylarında gün ışığının daha az görüldüğü yerlerde bu rahatsızlık daha yüksek oranlarda ortaya çıkıyor.

Bir Uzmana Başvurmakta Yarar Var
Depresyonun ciddi bir psikiyatrik rahatsızlık olduğu artık tüm dünyada kabul ediliyor. Depresyon; psikiyatrik rahatsızlıklar arasında tedaviye olumlu cevap veren bir rahatsızlıktır. Depresyonun tedavisinde iki ana yöntem bulunuyor. Bunlar ilaç tedavisi ve psikoterapidir. Depresyonun tüm belirtilerinin saptanmasının ardından en az 6 ay süreyle ilaç kullanmak gerekebilir. Ayrıca belli zaman aralıklarında bir psikiyatristle görüşmek de depresyon tedavisi için önemlidir.

Depresyonla İlgili Bilmeniz Gereken 8 Şey

  - Mevsime bağlı depresyon geçiriyorsanız, çok kalabalık ortamlardan kaçının ve pozitif enerji alabildiğiniz insanlarla beraber olun

  - Hafif ve sulu gıdalar alın. Kafeinli içecekler yerine bitki çayları özellikle de nane çayı tüketin

  - Her insan hayatında en az iki kez depresyona girebilir, bunu unutmayın

  - Özellikle hamilelik döneminde hormonların değişiminden dolayı depresyon riski daha yüksek

  - Depresyona aşırı sorumluluk sahibi, titiz ve kolayca suçlanma eğilimi olan kişiler daha çabuk giriyor

  - Ailesinde daha önce depresyon geçiren kişiler depresyona daha yatkın

  - Aşırı üzüntü gibi yoğun mutluluk hali de depresyonu tetikleyen bir etken

  - Bu dönemlerde ılık banyo yapmak ve hafif egzersizliklerle yürüyüş yapmak mevsimsel depresyonu atlatmakta kolaylık sağlıyor

Oluşturma: 07.10.2016 12:00
Son Güncelleme: 20.07.2017 05:11
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu