KURUMSAL HABERLER


+A A-

Ramazanda Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebilirsiniz?

Günlük hayatta çoğu insanın kabusu olan ağız kokusu Ramazan ayında da büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Ramazanda Ağız kokusunu önleyecek yöntemleri sizin için sıraladık.


Öncelikle ağız kokusuna sebep olan başlıca etkenler;

    - Ağızda var olan çürükler,

    - Dişeti rahatsızlıkları,

    - Mide problemleri,

    - Boğaz enfeksiyonları,

    - Bazı sistemik rahatsızlıklar ipi göğüsleyen temel sebeplerin başında yer alıyor.

Ramazan Ayında Ağız Kokusunu Önlemek için Nelere Dikkat etmeliyiz?

Ağızda var olan çürükler ve dişeti hastalıkları için Ramazan başlamadan önce diş hekiminize uğramanız en önemli ve etkili tedbirlerin başında yer alıyor. Ramazan ayı boyunca işlenmiş gıdalardan, aşırı şekerli ve baharatlı gıdalardan uzakta durmak önemlidir. Bu gıdaların vücuttan uzaklaşmaları ter ve nefes yolu ağırlıklı olduğu için ağız kokusu ve ter kokusunun temelini oluştururlar. Sahurda midemizi rahatsız edecek ağır gıdalar yerine lif içeriği ağırlıklı gıdalar tüketilmelidir.

Kafein içerikli içecekler ağız kuruluğuna neden olma özellikleriyle bilinirler. Aşırı çay, kahve ve kola gibi kafein oranı yüksek olan içecekler  iftar ve sahurda aşırı tüketilmemelidir. 

Ramazan ayındaki uzun süreli açlık döneminde tükürük akışının  azalmasına bağlı olarak çürük oluşma oranında büyük bir artış meydana gelmektedir. Bundan dolayı iftardan ve sahurdan sonra dişler mutlaka, sürekli ve dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır. Fırçalama işleminden sonra diş ipi yardımıyla fırçanın ulaşamadığı diş aralarında kalmış olan ve kokuya sebep olabilecek gıda artıkları da uzaklaştırılmalıdır. Devamında hazır ağız çalkalama suları veya tuzlu su ile yapılan gargara işlemi çürüklere karşı koruma kalkanı oluşturacaktır. 

Ağız Kokusunun Nedenleri; 

Ağız kokusunun en önemli sebeplerinden biride, büyük ölçüde dilin arka kısmında yer alan bakteriler  ve yanak iç yüzünde kalan gıda artıklarıdır. Bu sebeple bu bölgeler özel dil temizleme fırçaları ve aparatlarıyla özenli bir şekilde temizlenmelidir.

Oluşturma: 12.07.2016 12:00
Son Güncelleme: 20.07.2017 05:45
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu