KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sekiz yılda 100 kampüse ulaşacağız

Bu yıl 18 hastaneye ulaşmayı hedefleyen 3 milyar TL ciroya sahip Medicana Grubu, sağlık yatırımlarım devam ettiriyor. Eğitim sektöründe de büyümeye odaklandıklarını vurgulayan Medicana Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt, “Sekiz yılda 100 kampüse ulaşmayı planlıyoruz” diyor.


Sekiz yılda 100 kampüse ulaşacağız

Medicana Grubu 30 yıllık köklü geçmişi ile Türkiye’nin en büyük ilk 500 şirketi ve yaklaşık 10 bin kişiye sağladığı istihdamla en büyük işverenleri arasında yer alıyor. Sağlık dışında son üç yılda eğitim sektörüne de odaklanan grup, iki alanda da yeni yatırımlarla büyümesini sürdürüyor.

Medicana Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt, “İki sektörü de uzun vadeli değerlendiriyoruz. İnişlere çıkışlara rağmen hiç frene basmadık. Sağlığa olan ihtiyaç artıyor. Tüm dünyada çalışabilecek yetkinlikte çocuklar yetiştiren eğitim kurumlarına olan ihtiyaç da her geçen gün artmakta. Bu nedenle iki alana yaptığımız yatırımları sürdüreceğiz” diyor.

Hüseyin Bozkurt, geçen yıl 3 milyar TL olan cirolarında yeni yatırımların etkisiyle bu yıl yüzde 40’lık artış beklediklerini söylüyor. Hüseyin Bozkurt, hem sağlık hem de eğitim tarafındaki planlarına ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Medicana Sağlık Grubu olarak 2021 yılını nasıl geçirdiniz?

9 Eylül 2020’de İzmir’deki hastanemizi açmıştık. Arkasından 8 Mart’ta Ataşehir hastanemizi açtık. 2020 ve 2021 yıllarında çok yoğun çalıştık. Kapasite olarak 2021 dolu geçirdiğimiz bir yıl oldu. Tabii ki ekonomik şartlar herkesi olduğu gibi bizi de zorladı. Özellikle devalüasyonun olması bizim ilaçtan cihaza kadar birçok girdimizin dövize bağlı olması nedeniyle zaman zaman bizi zorladı, zorluyor. Buna karşın işimizi yapmaya ve yatırımlarımızı devam ettirmeye çalışıyoruz.

Sektörünüzde nasıl bir tablo görüyorsunuz?

Şu anda sektörde satın alma işlemi yok. Sektörde yeni bir yatırım da yok. Hatta şu anda sektörde yatırım yapan tek grup biziz diyebiliriz. Bizim şu anda yaptığımız yatırımların çoğu 10 yıl önce planlanmış, projelendirilmiş, yerleri tespit edilmiş yatırımlardı.

Gündeminizde yeni yatırımlar var mı?

Evet var. Çeşme, Zincirlikuyu ve Ataköy yatırımlarımızı bu yıl devreye almayı planlıyoruz. Özellikle Çeşme’den uzun yıllardır talep geliyordu. Çünkü pandemiden dolayı Çeşme’nin kış nüfusu da artık arttı. Orada 12 ay kalanlar var. Hastane için İzmir’e gidip gelmekte de zorluk yaşayan insanlar var. İzmir’de zaten çok kabul gören bir hastanemiz var, bunu Çeşme’de de devam ettirmeye karar verdik.

Bu yaz Çeşme’de bu hastanemizi hizmete açacağız. Hastanemiz Ilıca’da, Alaçatı kavşağında yer alacak. Diğerlerini de yılın son çeyreğinde açacağız. Bununla beraber, hem Diyarbakır hem de Adana’da başka yatırımlarımız var. Birkaç şehir daha var gündemimizde henüz netleşmedi. Ayrıca yurtdışı yatırımlarımız için de çalışmalarımız devam ediyor.

2022 sonunda kaç hastaneye ulaşmayı planlıyorsunuz?

17 hastanemiz yurtiçinde, bir hastanemiz de yurtdışında olacak.

Bu yıl ne kadarlık bir yatırım hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?

Yaklaşık 200 milyon doların üzerinde bir yatırım olacak.

Yurtdışı yatırım planlarınız neler?

Balkanlarda birkaç ülke ile görüşüyoruz. Bir tanesi daha somutlaştı. Bu yıl bir tane yurtdışı yatırımımız mutlaka hayata geçecek. Daha sonra hem Avrupa, hem Ortadoğu hem de Afrika ülkeleri olacak. Önümüzdeki beş yılda en az beş ülkede olacağız.

Eğitim sektöründe de faaliyet gösteriyorsunuz. Bu alandaki faaliyetleriniz hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Sağlığı ve eğitimi çok önemsiyorum. Çünkü birisi insanların geleceğine dokunuyor birisi de insanların hayatını kurtarıyor. İkisi de çok mukaddes sektörler. O yüzden de hem sağlık hem eğitim hep sürdüreceğimiz işler. Eğitimde MBA markasıyla yola çıktık. Üç yılda 10 okula ulaştık. 10’uncu okulumuz Sivas’ta açılacak.
Hedefimiz sekiz yılda anaokulundan liseye kadar hizmet veren 100 kampüs açmak. Üniversitemiz de var.

Yatırımlarınızın hepsini siz mi yapıyorsunuz? Franchise veriyor musunuz?

Şimdiye kadar hepsini biz yaptık. Bundan sonra franchise da vermeyi planlıyoruz. Ancak gücümüzün yettiği kadar şehirlere kendimiz gitmeyi hedefliyoruz.

Eğitim sektörüne bugüne kadar ne kadarlık yatırım yaptınız?

Üniversite ile birlikte eğitim sektörüne 100 milyon dolarlık yatırım yaptık. 100 kampüse de 200 milyon dolarlık daha yatırım ilave edeceğiz.

Grup olarak kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz? İstihdam hedefiniz nedir?

10 bin kişiye ulaştık. 20-25 hastaneye ve 100 kampüse ulaştığımızda istihdamımızın 20-25 bini geçmesini planlıyoruz. Bu çok ciddi bir rakam.

Geçen yılı ne kadarlık bir ciro ile kapattınız, bu yılki ciro hedefiniz nedir?

Şu anda ciroda sağlığın payı yüksek. Ama gelecekte bunu yarı yarıya getirmeyi hedefliyoruz. Birkaç yıl sonra MBA eğitimde çok daha iddialı bir kurum haline gelecek. Geçen yıl 3 milyar TL gibi bir ciromuz vardı. Bu yıl ise yeni yatırımların etkisiyle yüzde 40 büyüme planlıyoruz.

“Hemşire İhraç Eder Duruma Gelebiliriz”

“Üniversitemizde İngilizce eğitim veriyoruz ama buna birkaç dil daha ekleyeceğiz. Bu çocuklar dünyanın neresine giderse gitsin işsiz kalmayacaklar. Onları dünyaya hazırlayacağız. Türkiye olarak özellikle sağlık sektöründe dünyanın kaliteli iş gücünü karşılayabiliriz.

Mesela belki de gelecekte Türkiye hemşire ihraç eden bir ülke haline gelebilir. Çünkü dünyanın her yerinde doktor ve hemşireye ihtiyaç var. Bu ihtiyaç giderek de artıyor.”

Oluşturma: 21.02.2022 12:00
Son Güncelleme: 28.01.2023 10:37
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu