KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Bahçelievler Hastanesi Dünya Kalp Haftasında Basınla Buluştu

Medicana Sağlık Grubu bünyesinde organ nakli, kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi, göğüs cerrahisi ve diğer tıp alanlarında çalışmalarını sürdüren Medicana Bahçelievler Hastanesi,  değerli akademik kadrosu ile basın toplantısında kalp sağlığına yönelik bir dizi konuyu ele aldı


MEDİCANA BAHÇELİEVLER HASTANESİ DÜNYA KALP HAFTASINDA BASINLA BULUŞTU


Türkiye’de özel hastaneciliğin öncülerinden olan Medicana Sağlık Grubu’nun  Medicana Bahçelievler Hastanesi Dünya Kalp Günü etkinlikleri kapsamında kalp sağlığına uygun kahvaltı menüsüyle basınla biraraya geldi. “Kalbimi Düşünüyorum” sloganı ile bu yıl Kalp Günü etkinliklerinde yer alan Medicana Bahçelievler Hastanesi, multidisipliner çalışmalarıyla kalp sağlığının önemine dikkat çekti.


İstanbul Yerel Gazeteciler Dernek (İYGAD) üyeleri ve basın mensuplarının katıldığı “Kalbimi Düşünüyorum, Sağlıklı Besleniyorum” temasıyla hazırlanan basın kahvaltısı, Medicana Sağlık Grubu Tıbbi Hizmetler Direktörü Dr. Remzi Karşı’nın katılımıyla Medicana Bahçelievler Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Akgün ve Kardiyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gültekin Faik Hobikoğlu’nun kalp sağlığı konulu sunumuyla gerçekleşti.


Medicana Sağlık Grubu bünyesinde organ nakli, kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi, göğüs cerrahisi ve diğer tıp alanlarında çalışmalarını sürdüren Medicana Bahçelievler Hastanesi,  değerli akademik kadrosu ile basın toplantısında kalp sağlığına yönelik bir dizi konuyu ele aldı. Açılış konuşmasını yapan Medicana Sağlık Grubu Tıbbi Hizmetler Direktörü Dr. Remzi Karşı,  “2003 yılında Medicana Hastaneler Grubu tarafından devralınan Medicana Bahçelievler Hastanesi, tüm branşlarda uzman hekimlerin görev aldığı poliklinikleri, klinikleri, tıbbi tahlil laboratuvarları, radyoloji ünitesi, ameliyathaneleri, yoğun bakım üniteleri, acil servis ünitesi, tüp bebek ünitesi, diyaliz ünitesi ve diğer destek üniteleri ile 7 gün 24 saat hizmet sunuyor. Kalp ve Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji bölümüyle multidisipliner hizmet sunan hastanemiz, üst düzey kalite standartlarına uygun hizmet vermeye devam edecektir.” şeklinde konuştu.


Basın buluşmasında kalp sağlığına ve beslenmeye dikkat çeken Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Serdar Akgün şu açıklamalarda bulundu: “Kalp ve Damar hastalıkları günümüzde bir dizi hastalığı barındıran en sık ölüme neden olan büyük bir sağlık sorunudur.  Koroner kalp hastalığı (kalp krizleri), serebrovasküler hastalıklar (felce neden olan hastalıklar), yüksek kan basıncı (hipertansiyon), periferik arter hastalığı (genelde bacak atardamarlarında tıkayıcı hastalık) , romatizmal kalp hastalıkları (çocukluk çağında geçirilmiş streptokok enfeksiyonuna bağlı kapak hastalıkları) ve konjenital (doğuştan) olmak üzere değişik kalp hastalıkları tanımlanmıştır.  Kalp ve damar sağlığının korunması için alınacak tedbirlerin en önemlisi sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmaktır.” şeklinde konuştu. Kilo fazlası olan kadınlarda kalp hastalığı riskinin yaşla arttığını belirten Dr. Akgün,kilo almaya bağlı olarak rahatsızlıkların arttığını, fiziksel hareketsizliğin sağlık sorunlarına neden olduğunu ve  vücut metabolizmasında bozulma ile birlikte  bütün olarak kalp damar hastalıklarına neden olduğunu ifade etti. 


Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gültekin Faik Hobikoğlu, “Sigaradan uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttrılması, obezite ve Metabolik Sendrom ile mücadele edilerek ülkemizde önümüzdeki on sene içinde gerçekleşecek Kalp ve Damar Hastalıklarına bağlı ölümleri kabaca yarı yarıya düşürme şansı bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığının 2008 yılında başlattığı program ile olumlu sonuçlar elde edilmesine karşın özellikle kadınlara yönelik  farkındalık ve eğitim çalışmalar yoğunlaştırılmaldır.”şeklinde konuştu. 


Toplantı sonrası hastaneyi dolaşan  İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği üyeleri ve tüm basın mensupları, dünya kalp haftası etkinlikleri kapsamında hazırlanan kahvaltı organizasyonu ve basın buluşmasından memnuniyetlerini ifade ederken Medicana Bahçelievler Hastanesi hekim ve yöneticilerine teşekkür  ederek basın buluşması sona erdi.

Oluşturma: 02.10.2014 12:00
Son Güncelleme: 13.02.2021 09:42
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu