KURUMSAL HABERLER


+A A-

Vajinada Mantar Neden Olur?

Son zamanlarda arkadaş çevremizde sık duymaya başladığımız ve "Bir türlü geçmiyor, fitil kullandım, antibiyotik aldım" demelerine rağmen kurtulamadıklarını ve mantarlar aslında durduk yere olmaz, çünkü zaten vücudumuzda mevcutlar, sadece belirli durumlarda ortaya çıkarlar


1) Vajinada Mantar Neden Olur?

Vajinal mantar enfeksiyonlarının %90'ından sorumlu olan candıda albıcans daha yaşamın ilk günlerinden itibaren ağız içi boğaz, kalın barsak ve vajınaya yerleşerek bir enfeksiyon yapmadan buralarda yaşamaya başlar. Alınan kültür ve yayma örneklerinde sağlıklı bireylerin  yaklaşık %50'sinde  herhangi bir enfeksiyon belirtisi yokken candida'ya rastlanır. Bazı sistemik hastalıklar, gebelik, ilaçlar ve vücudun bağışıklık direncinin düşmesi gibi durumlarda kontrolsüz kolonizasyon ve çoğalma ile hastalık tablosu ortaya çıkar.

2) Ne Sıklıkta Olur?

Kadınların %75'i hayatları boyunca en az 1 kere vulvovajınal kandidiyazis geçirmiştir

3) Kaç Çeşit Mantar Vardır? Bunların Belirtileri, Tedavi Süreçleri Nelerdir?

Mantar enfeksiyonlarının %90'ından candida albicans sorumludur, bazı nadir durumlarda candida albicans veya torulopsis glabrata gibi türler de etken olabilir. Bu hastalık yoğun vulvar kaşıntı-kızarıklık şişilk ile beraber yoğun beyaz peynirimsi akıntı ile kendini gösterir. Ayrca ilişki esnasında acı ve idrar yaparken yanma da sık görülen belirtilerdendir. Çeşitli topikal kremler, vajinal fitiller ve oral ilaçların yanısıra hastalığı kolaylaştıran etkenlerin tedavisi ile hızla iyileşme sağlanır.

4) Hangi Mantar Kalıcıdır?

Tedavi sonrası tüm belirtiler iyileştikten sonra dahi özellikle candida albicans'ın vücuttaki varlığı devam edecektir.

5) Hangi Yaşta Daha Sık Görülür?

Vajinal mantar enfeksiyonları her yaş döneminde oluşabilir.

6) Hangi Durumlarda Daha Çok Görülür?

Klinik enfeksiyon sistemik hastalıklar(diabet,aids,obezite), gebelik, ilaç kullanımı(antibiyotikler,kortizon,doğum kontrol hapları), kontrolsüz aşırı diyetler esnasında daha sık görülür.

7) Mantar Rahatsızlıklarında İlaç Tedavisi Dışında Beslenme Önerileri Nelerdir?

Hemen hemen tüm mantar enfeksiyonlarının önlenmesi için düşük karbonhidrat içerikli diyetler önerilmektedir.


Oluşturma: 06.02.2016 12:00
Son Güncelleme: 17.12.2021 10:46
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu