KURUMSAL HABERLER


+A A-

Erkeklerde Cinsel Fonksiyon BozukluklarıErkeklerde Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Erkek cinsel fonksiyonlarındaki en sık rastlanan sorunları ana başlıklar halinde özetlemek gerekirse

  Ereksiyon (peniste sertleşme) sorunları

  Boşalma sorunları

  Penisde ereksiyon esnasında eğrilik ve/veya ağrı

  Libido (cinsel istek) sorunları olarak sayılabilir.

Ereksiyon (Sertleşme Sorunları)

Erkekte penisin sertleşme sorunu (Erektil disfonksiyon), cinsel ilişki için yeterli sertliği başlatamama, sağlayamama ve devam ettirememe durumudur. Son yıllarda, yeni tanı ve tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmış ve hastalar bu sorun hakkında daha çok bilinçlenmişlerdir.

Erkeklerin hayatları boyunca sertleşme ile ilgili sorunlu dönemleri olabilir, ama 40 yaşın altında kalıcı sertleşme problemi nadirdir. Bu oran yaşla giderek artar ve 70 yaşındaki erkeklerde %65 oranında sertleşme problemleri vardır.

İlerlemiş yaşlarda yaşlılığa bağlı birtakım değişiklikler meydana gelse de, bu değişiklikler her zaman sertleşme sorununa neden olmaz. Çoğu erkek yaşlılıkta sertlik için daha çok penil stimülasyona (penisin dokunularak uyarılması) ihtiyaç duyar, penisin ereksiyon halindeyken olan sertlik derecesi azalır ve cinsel ilişki sırasında herhangi bir dikkat dağılması, sertliğin kaybına neden olur. Cinsel ilişki sıklığı azalmıştır, ama ilişki aynı oranda tatminkardır. Bu da erkeğin kendini iyi hissetmesi için çok önemlidir.

Ereksiyon Bozukluklarıyla İlgili Sık Görülen Nedenler 

Doğru beslenme, düzenli egzersiz, ölçülü miktarda alkol, sigara içmemek, sağlıklı bir yaşam tarzı cinsel sağlığın da korunmasına yardımcı olur.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı genel olarak bir risk faktörüdür. Şeker hastası pek çok erkek aynı zamanda sertleşme bozukluğu da yaşar ve bu durum diğer erkeklere göre daha erken yaşta meydana gelir. Şeker hastası erkeklerde ereksiyon sorunları diğer erkeklere göre dört kat daha yüksektir ve yaklaşık 10 yıl erken başlar.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon kan damarlarının daralmasına ve sertleşmesine neden olabilir. Sonuçta penise olan kan akımı azalır ve sertleşme sorunu oluşur. Bunun dışında yüksek tansiyon için kullanılan bazı ilaçlar da yan etki olarak sertleşme sorununa yol açabilirler.

Kalp Hastalıkları ve Yüksek Kolesterol Değerleri

Yüksek tansiyon gibi kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol değerleri de penis içindeki kan akışını engelleyebilir. Kalp hastalıklarına sahip erkekler diğer erkeklere göre iki kat daha fazla sertleşme sorunu yaşar.

Psikolojik Nedenler

Stres, kaygı ve başarısızlık korkusundan kaynaklanan depresyon da aynı şekilde seretleşme sorununa neden olabilir. Diğer yandan bedensel nedenlerle sertleşme sorunu yaşayan erkekler kendilerini depresif, stresli veya kaygılı hissedebilirler.

Prostat Kanseri Ameliyatları

Cerrahi müdahaleler de ereksiyon bozukluklarına neden olabilir. Özellikle de prostat kanseri için uygulanan müdahaleler. Bunlar operasyonlar penise giden sinirlerin zedelenmesi riskini taşırlar. Ancak son yıllarda uygulanan sinir koruyucu yaklaşımlar ile bu sorun büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır.

Diğer hastalıklar,

  Böbrek yetmezliği

  Karaciğer yetmezliği

  Kronik alkol alımı

  Nörolojik hastalıklar (Omurilik zedelenmesi, multiple skleroz gibi)


Sizdeki ereksiyon bozukluklarının nedeni ne olursa olsun bilin ki yalnız değilsiniz. Dünyada 150 milyondan fazla erkek aynı belirtileri yaşamaktadır. İyi haber: Ereksiyon bozuklukları tedavi edilebilmektedir. Ve uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin sayısı giderek artmaktadır. Bunlar arasında çoğu erkek için hem etkin hem de kolayca uygulanabilecek yeni yöntemler de bulunmaktadır.

Teşhis Nasıl Yapılır?

Doktorunuz muhtemelen belirtiler, genel sağlık durumunuz ve yaşam alışkanlıklarınız hakkında çok sayıda soru soracaktır. Normalde ek olarak bir vücut muayenesi ve bazı laboratuar testleri de yapacaktır.

Ereksiyon Bozukluğunun Tedavisiyle İlgili Ne gibi Yöntemler Vardır? 

Günümüzde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri:

  İlişki öncesinde ağızdan alınan ilaçlar

  İğne tedavisi

  Cinsel organ yoluyla alınan ilaçlar

  Vakum pompaları

  Penis protezleri

Bir ereksiyon bozukluğu tedavi yöntemine başvurmadan veya denemeden önce mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

Benim İçin Hangi Yöntemin En Uygun Yöntem Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim? 

Önce doktorunuzla birlikte mevcut tüm tedavi yöntemleri hakkında konuşunuz ve sizin için en uygun yöntem olduğunu birlikte kararlaştırınız. Bazı durumlarda, özellikle son cinsel deneyimleriniz üzerinden uzun zaman geçmişse tedavi başlangıçta henüz iyi sonuç vermeyebilir. Eğer bir tedaviden umduğunuzdan aksine yeterli bir sonuç alınamadığında muhtemelen başka bir yöntemle daha iyi sonuçlar alabileceksiniz. Yani asla vazgeçmeyin! Üroloji uzmanınız size bu yolda rehber olacaktır.

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma durumu, boşalma eğer ereksiyondan hemen sonra, hatta cinsel birleşmeden önce meydana geldiğinde söz konusudur. Normal boşalma süresinin rakamsal bir süresi yoktur. Erkeğin ve partnerin cinsel tatmininden önce gerçekleşen boşalma erken boşalma olarak değerlendirilmelidir. Genellikle genç erkekler izlenir.


Erken boşalmanın tedavisi, boşalmanın nasıl önleneceğine dair tekniklerin öğretildiği bir davranış tedavisidir. Boşalma kontrolünün sağlanmasına yardımcı ilaçlar (ağızdan alınan ilaçlar, kremler vs) tedavi başlangıcında oldukça olumlu neticeler vermektedir.


Erken boşalma hem erkeği hem de partnerin cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür. Bu hastalığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, tedavi yöntemleri hakkında konuşmak için bir üroloji uzmanına başvurmalısınız.

Geri Boşalma Nedir?

Geri boşalma durumunda spermler penisten dışarı çıkmak yerine, tersine idrar torbasına geri gider. Semen bir sonraki idrar boşaltımında idrar ile karışık olarak dışarı atılır. Genellikle prostat ameliyatı olan erkekler, hatta bazı hallerde şeker hastaları bu durumdan etkilenirler. Aynı şekilde bazı ilaçlar da geri boşalmaya neden olabilir. Erkek kısırlığının tedavisi mümkün olan nedenlerinden biri olan bu hastalığa sahip iseniz bir üroloji uzmanına başvurmalı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almalısınız.

Priapismus Nedir?

Priapismus penisin 4-6 saatten uzun süre ereksiyon halinin istemsiz olarak devam etmesi durumudur. Bu durum genellikle ağrılıdır ve penis içine kanın çok fazla akması ve az miktarda kanın boşalmasından kaynaklanır. Bu durum bir travma sonucu olabileceği gibi kullandığınız bir ilacın yan etkisi ya da orak hücreli anemi gibi ciddi bir sistemik hastalık durumunda yada penis içine verilen bir ilacın yan etkisi neticesinde de olabilir.


Acil müdahale gerektiren bir durumdur ve tedavi için zamanla yarışılmalıdır. Aksi takdirde penisde geri dönüşü olmayan kalıcı bir hasarlanma söz konusudur. Geç kalınmış vakalarda tek tedavi penis protezlerdir.

Libido(Cinsel İstek) Sorunu

Libido cinsel arzu ya da cinsel ilişkiye duyduğunuz ilgidir. Libido düşüklüğü yaşayan erkeklerin ereksiyon bozukluğu konusunda değil, sadece cinsel güdüleri konusunda sorunları vardır. Erkek libidosu aynı kadınlardaki gibi hormonlar tarafından uyarılır. Düşük cinsel güdünün en sık görülen nedenlerinden biri testosteron seviyesinin düşük olmasıdır. Bu durum bazı testis hastalıkları, beyindeki hormon salgılayan hipofiz bezi hastalıkları, yaşlanmayla birlikte ve aynı zamanda bir depresyon tarafından da meydana gelebilir.


Düşük libidonun tedavisinde eksik olan hormonun yerine konması tedavisi uygulanmaktadır. Testosteron tedavisi testosteron seviyesini arttırır, ki bu da cinsel güdüyü yeniden oluşturur. Ayrıca osteropozun önlenmesi ve kemik iliğinin güçlendirilmesi gibi başka avantajları da vardır. Ancak testosteron tedavisi mutlaka bir üroloji uzmanı denetiminde ve prostat kanseri testleri kontrolünde verilmelidir.

Peniste Ağrı ve Eğrilik: Peyroni Hastalığı Nedir?

Peyroni hastalığı, genelde orta yaştaki erkekleri etkileyen iyi huylu bir hastalıktır. Tam nedeni bilinmemektedir. Penis gövdesi boyunca, çevresindeki dokular gibi elastik olmayan sert dokular ("plaklar") oluşur, ki bunlar bir sertleşme halinde penisin bir yana doğru eğilmesine neden olmaktadır. Hastalığın ilk dönemlerinde ve ataklar esnasında ağrılı olan bu plakların boyutları ve sayıları her hastada farklılık gösterebilir. Bu hastalık ilerleyen ereksiyon sorunlarını da beraberinde getirir. Eğrilik derecesi normal bir cinsel birleşmeye izin vermeyecek duruma da gelebilir ki bu durumda cerrahi müdahale uygun tedavi seçeneğidir. Sertlikler (plaklar), bir muayene sırasında hissedilebilecek şekilde penisin yüzeyinde cilt altındaki sertlikler olarak ele gelirler.


Bu hastalığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ve cinsel ilişki sırasında küçülme nedenlerini öğrenmek isterseniz bir üroloji uzmanına başvurmanız ve muayene olmanız gerekmektedir.


Oluşturma: 06.08.2014 12:00
Son Güncelleme: 11.04.2023 11:42
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu