KURUMSAL HABERLER


+A A-

Herşeyin Başı Sağlık Dediler Anneler Gününde Biraraya Geldiler

Medicana International İstanbul Hastanesi anneler günü nedeniyle düzenlediği etkinliklerinin ilkini “Sağlıklı anne, sağlıklı çocuk ve mutlu aileye her gün anneler günü” sloganıyla gerçekleştirdi.


Herşeyin Başı Sağlık Dediler Anneler Gününde Biraraya Geldiler

Her Şeyin Başı Sağlık Dediler, Anneler Gününde Bir Araya Geldiler

Medicana International İstanbul Hastanesi anneler günü nedeniyle düzenlediği etkinliklerinin ilkini “Sağlıklı anne, sağlıklı çocuk ve mutlu aileye her gün anneler günü” sloganıyla gerçekleştirdi. Büyükçekmece Anne ve Beylikdüzü Anne Platformunun katkılarıyla Medicana International İstanbul Hastanesinde düzenlenen etkinlikte 50 anne kahvaltı ve seminer buluşmasında biraraya geldi. Medicana International İstanbul Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fevzi Balkan, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Ali, Pedagog Dr. Reyhan Ateş Yücel’in verdiği “Sağlıklı anne, sağlıklı çocuk ve mutlu aileye her gün anneler günü” konulu seminere anneler yoğun ilgi gösterdi. Çocuk sağlığı, çocuklarda aşı ve mevsimsel hastalıklar, HPV aşısı, anne çocuk ruh sağlığı, doğum ve doğum sonrası ruh sağlığı, hormonların beden ve ruh sağlığımıza etkileri, kadınlarda hormanal değişiklikler gibi konuların ele alındığı seminer interaktif gerçekleşti.

Medicana International İstanbul Hastanesi Pedagog Dr. Reyhan Ateş Yücel konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Annelik, kadın olmanın zorunluluğu değil, bir tercihtir. Ve yine annelik, bin zorluk ve binbir keyifle yaşam boyu süren bir mesaidir. Her canlıya şefkatle yaklaşan, onu korumaya, gözetmeye ve güvende hissettirmeye uğraşan siz annelerin günü kutlu olsun.” dedi.


Medicana International İstanbul Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fevzi Balkan “Tüm gebelere 24-28. Haftalar arasında 50 gram şeker yüklemesi ile şeker taraması yapılması gerekiyor. Amaç tarama ile şekeri yüksek çıkanları tespit edip gerekli önlemleri almak ve tedaviye başlamak. Gebelik şekeri tüm gebeliklerin 7’de birinde çıkıyor ve tedavi edilmediğinde anne karnında ölümlere, düşüklere, çocuğun gelişiminde sıkıntılara neden olabiliyor yine doğum esnasında sakatlıklara ve sinir felçlerine, doğan çocukta ölümcül şeker düşmeleri ve elektrolit bozukluklarına yol açabiliyor.” dedi.

Medicana International İstanbul Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Ali aşılar hakkında şunları söyledi: “Bebekler anneden aldıkları süt ile birçok hastalığa bağışıklık kazanırlar. Ancak bu bağışıklıklardan bazıları sadece 1 yıl koruyucudur. Bu yüzden aşılarla desteklenerek bebeğinizin bazı hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını sağlayabilirsiniz.” dedi.


Image title


Oluşturma: 14.05.2017 12:00
Son Güncelleme: 16.12.2021 02:55
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu