KURUMSAL HABERLER


+A A-

Prostat Hastalıkları ve Kadınlarda İdrar Kaçırma

Prostat Hastalıkları ve Kadınlarda İdrar Kaçırma


Prostat Hastalıkları:


Prostat idrar torbasının alt kısmında yer alan bir dış salgı bezdir. En önemligörevi meninin %20-30’unu oluşturarak spermayı sulandırması ve böylece ejekulatın miktarını çoğaltarak döllenmeyi kolaylaştırmasıdır.


Erkeğin idrar yolu prostatın ortasından geçer. Bu yüzden prostat büyümesi olduğunda idrar yaparken rahatsızlık hissi verir. Prostatta görülebilecek hastalıklar; prostat iltihabı (prostatit), iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ve prostat kanseridir.

Prostat hastalıklarında idrarda yanma, idrarın tam boşalmadığı hissi, yumurtalıklarda ağrı, menide yanma, zayıf idrar akımı, kesik kesik idrar boşaltma, tamamen boşaltılmayan idrar torbası, gece uykudan uyandıran idrara çıkma isteği, sık sık idrara çıkma isteği gibi şikâyetler görülür. Ancak prostat büyümesi bazen hayati tehlike içeren böbrek yetmezliğinine yol açabilen idrar tıkanklığına yol açabilir.


Yapılması gereken tahliller; 


Kan tahlili, idrar tahlili, idrar akım hızı ölçümü (üroflow), elle muayene ve ultrasondur. 40-45 yaş üzerindeki erkeklere bir şikayet olmasada prostat kanserinin erken teşhisi için yılda bir kez prostat muayenesi önerilmektedir.


Kan tahlili olarak PSA (Prostat Spesifik Antijen) denilen tahlil yapılır. Yüksek PSA değerleri prostat iltihabı, iyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri gibi durumlarda yükselebilir. Çeşitli tedaviler ile PSA takibi yapılır ve eğer PSA yüksekliği devam eder ise kesin tanı için prostat biyopsisi yapılmalıdır.


Tedavi yöntemleri; 


Belli periyotlar ile doktor kontrolü, ilaç tedavisi ya da ameliyattır.


Hastaların şunlara dikkat etmesi gerekir ; 


Soğuktan ve ıslaklıktan sakının; soğukta prostat ve idrar kasları kasılabilir ve idrar torbasının boşalması engellenebilir. Hatta hastalar sıcak su banyoları veya torbalarından genellikle fayda görürler. İhtiyacınız kadar sıvı alınız; Sık idrara çıkma gibi şikayetler yüzünden sıvı alımını kısıtlamayınız. Alınan yeterli sıvı miktarı ile idrar yollarınız iyice temizlenir ve iltihaplar önlenir. Acı, baharatlı ve ekşili yiyeceklerden kaçınmak yararlı olabilir. Kabızlığı önlemek için posalı yiyecekler ve yeterince su için. Kabızlık idrar kanalı ve mesane çıkışını sıkışır ve idrar yapmak zorlaşır. Kahve ve alkolü ölçülü kullanınız.


Erkeğin sağlığı için 40-45 yaşından sonra bir şikayet olmasada yılda bir kez prostat muayenesi önerilmektedir.


KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA


Tanım; objektif olarak gösterilen ve sosyal ya da hijyenik açıdan sorun oluşturan istem dışı idrar kaçırma durumudur. 


Ülkemizde her dört kadından bir tanesinde görülmektedir. İdrar kaçırma tipleri; 1- Stres tip kaçırma; Öksürme, hapşırma, ıkınma veya fiziksel egzersiz sırasında istemsiz idrar kaçırma problemidir. 2- Sıkışma tip kaçırma; Aniden ortaya çıkan şiddetli idrar yapma hissi ile birlikte görülen idrar kaçırma tipidir. 3- Her ikisi birden 


Stres tip idrar kaçırma risk faktörleri; Zor ve travmatik doğumlar, yaşlanma, şişmanlık, menopoz, ailesel, sigara 


Kadınlar idrar kaçırmanın yaşlanmaya bağlı gelişen normal süreç olduğunun düşünülmesi, semptomların hafif olması, utanma, cerrahi korkusu, problemin çözülemeyeceği endişesi sebepleri ile tedavi olmak istememektedir.


İstenen tetkikler; İdrar günlüğü, pelvik muayene, stres testi, idrar tahlili, idrar kültürü ve ultrasondur. Tedavi seçenekleri; yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi, ameliyat (askı ameliyatları) 


Hastaların yapması gereken yaşam tarzı değişiklikleri; Obez olanların kilo verilmesi, kafein alımının kısıtlanması, aşırı sıvı alınıyorsa azaltılması, düzenli işeme, liften zengin diyetle kabızlığın tedavisi ve önlenmesi, sigaranın kesilmesi, öksürük ve akciğer hastalıkların tedavisi, ağır egzersizlerden kaçınmadır.


Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi olan bir hastalıktır ve hastalar en kısa zamanda bir üroloji doktoruna muayneye olmalıdırlar.

Oluşturma: 21.03.2014 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 09:53
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu