KURUMSAL HABERLER


+A A-

Cildinizi Bilinçli Koruyun

Yaz ayları cildimizi de yakından etkiliyor. Peki, hangi cilt tipine nasıl bakım yapılmalı? Ne tür koruyucular kullanılmalı? Medicana Çamlıca Hastanesi Anne Çocuk Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Nilsu Gençyılmaz sorularınızı yanıtlıyor.


Cilt tiplerini sıralayabilir misiniz? Kaça ayrılıyor?

Cilt tipleri normal, yağlı, kuru, karma ve hassas tipler olarak ayrılıyor. Normal cilt tipleri, gözenekleri sıkı belirgin olmayan, nem ve yağı dengeli hassas olmayan ciltlerdir. Yağlı cilt tipleri; geniş gözenekli, parlak, sivilceli veya komedonlu ciltler, kuru cilt tipleri; gözenekleri belirsiz, kızarık, elastik olmayan, çizgileri belirgin, karma ciltler; kuru veya normal bölgelerinin dışında T bölgesi (burun, alın, çene) gibi alanların yağlı olmasıdır. Parlak, geniş gözenekli, komedonlu ciltlerden oluşuyor. Hassas ciltler, kızarık, damarları belirgin, kuru, kaşıntılı, yanma hissi olan ciltlerdir.

Hangi cilt tipi nasıl korunmalı, önerileriniz neler?

Kuru ciltler; günde bir kereden fazla yıkanmamalı, kokulu, antibakteriyel gibi sabunlardan uzak durulmalı, her gün yoğun bazlı nemlendiriciler gerektikçe tekrarlanmalı, sıcaktan uzak durulmalı ve derin peeling ve ovalamaktan kaçınılmalı. Karma ciltler; yüzün T bölgesine tonikler uygulanmalı, hafif, yoğun olmayan nemlendiriciler tercih edilmeli, kuru havalarda T bölgesi dışı alanlar daha çok nemlendirilmeli.

Yağlı ciltler; günde iki kereden fazla yıkanmamalı, ‘noncomedogenic’ yani komedon yapmayan makyaj ve krem ürünleri kullanılmalı, alkollü tonikler, hafif yoğunlukta nemlendiriciler tercih edilmeli, haftada 3 kez peeling yapılmalı veya sıkılaştırıcı maskeler kullanılmalı.

Hassas ciltler; kokulu, parfümlü, esans ve kimyasal içermeyen tonik ve nemlendiriciler seçilmeli, derin peeling, buhar ve ovalamaktan kaçınılmalı. cilt tipiniz nasıl olursa olsun; UVA ve UVB içeren güneş koruyucular veya nemlendiriciler kullanılmalı, cildinizi direk güneş ışınlarından korumalı, sigara içilmemeli, bol su içilmeli, cilt her gün köpük veya jel tipi temizleyicilerle yıkanmalı, makyajla yatılmamalı.

Cilt tipine göre güneşten korunma yöntemleri neler?

Güneş ışınlarının kişiye göre, genetik yapı ve derideki melanin miktarına, yani güneş maruziyeti sonrası melanin yapma (bronzlaşma) derecesine göre farklılık gösteriyor. Melanin ise ırklara göre farklılık gösteriyor ve bu özelliklere göre cilt tipleri 5’e ayrılıyor:

Tip 1: Çok açık tenli, çok hassas ciltli, güneşten kolay yanıyor ve bronzlaşmıyor.

Tip 2: Açık tenli, hassas ciltli, kolay yanar ve çok az bronzlaşıyor.

Tip 3: Buğday tenli, güneşten az yanar ve zamanla bronzlaşıyor.

Tip 4: Esmer tenli, çok az yanar ve kolay bronzlaşıyor.

Tip 5: Siyah tenli ve güneşten hiç yanmazlar.

Öncelikle güneşten koruyucu ürünlerin üzerinde bulunan SPF numarası, cildi güneş altında kızarmaya başlamadan kalınacak süreyi ne ölçüde uzattığını gösteriyor. SPF numarası; güneşten kalma süresi/ korunmasız güneşte kalınabilinecek süre 1,33 olarak hesaplanır. Güneş kremi alırken cildinizin yağlı, karma, kuru veya hassas olması da seçeceğiniz güneş koruyucularını belirlemeli. Waterproof olmayan güneş kremleri 4 saatte bir tekrarlanmalı ve her zaman UVA ve UVB içeren koruyucular tercih edilmeli.

DNA’da Hasara Yol Açabiliyor

Kozmetik ürünler DNA’mızı nasıl değiştiriyor?

Kullandığımız ürünlerle birçok kimyasal maddeye maruz kalıyoruz. Cildimiz vücudumuzdaki en büyük organımız ve deri yoluyla alınan birçok madde direk kana karışıyor. Birçok kişi kozmetik ürünleri zararını küçümseyerek her gün kullanıyor. Oysaki kozmetik ürünlerde küçümsenmeyecek kadar çok kimyasallar bulunuyor. Günlük hayatımızda sık kullandığımız saç spreyleri, diş macunları, parfümler, rujlar, saç boyaları, şampuanlar, deodorantlarda, kremlerde, vb. ürünlerde bulunan Diethanolamin (DEA), Triethanolamin (TEA), Propylene Glycol, Paraben gibi birçok kimyasallar akne oluşumundan, beyin ve sinir sistemi hasarına neden oluyor ve DNA’da hasara yol açarak kansere neden olabiliyorlar.

Yaz aylarında makyaj cildimizi nasıl etkiliyor? Nasıl makyaj yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli?

Yaz aylarında artan nem ve sıcaklıktan dolayı makyajımızı hafifletmeli, daha doğal görünümlü hale getirmelisiniz. Yüzünüzü hafif yoğunlukta bir yüz temizleyicisiyle yıkamalı, güneş ışınlarından korumak için SPF 20 üzeri içeren bir yüz nemlendiricisi kullanılmalı. Krem ve sıvı fondatenler yerine hafif, mineral içerikli pudralar tercih edilmeli. Maskara ve göz kalemleri waterproof tercih edilmeli. Yüz ve göz makyajınızın akmaması için sabitleyici spreyler kullanabilirsiniz ve mutlaka dudaklarınız için SPF içeren dudak koruyucuları kullanılmalı.

Oluşturma: 29.07.2017 12:00
Son Güncelleme: 14.08.2017 04:35
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu