KURUMSAL HABERLER


+A A-

Diyabet hastalarının yarısı kalp krizinden ölüyor

Sivas Medicana hastanesi Doktorlarından İç Hastalıkları Uzmanı Cevat Türkay, diyabet hastalarının yüzde 50’sinin kalp rahatsızlıkları ve inme nedeni ile hayatlarını kaybettiklerini söyledi.


  6 saniyede bir kişi diyabetten ölüyor


  Türkay, Dünyada her 6 saniyede bir kişinin diyabet hastalığından öldüğünü belirtip, “Dünyada 320 milyon diyabet hastası 20 ila 64 yaşları arası çalışan erişkinlerden oluşuyor.  Diyabetlilerde böbrek yetmezliği gelişme riski de yüksektir, hastaların  yüzde 10’u kronik böbrek yetmezliği nedeni ile hayatını kaybediyor. Diyabet travmatik olmayan alt bacağın kesilmesinin en önemli nedenidir. Diyabetli olmayan birine göre kesilme riski ortalama 25 kat fazladır. Uluslar arası Diyabet Federasyonu ( IDF ) Diyabet Atlası tahminlerine göre 2015’te her 6 saniyede 1 erişkin diyabete bağlı nedenlerle yaşamını kaybetti.”dedi.


  Her iki diyabetliden biri hasta olduğunu bilmiyor

  Türkay, her 11 yetişkinden 1’inin diyabetli olduğunu ifade edip, “ Her iki diyabetli yetişkinden 1’ine teşhis konulmamış yani diyabetli olduğunu bilmiyorlar. Küresel sağlık harcamalarının yüzde 12’si, diyabete harcanıyor.  Yaklaşık 673 milyar dolar.  Her 7 doğumdan 1’i gebelik diyabetinden  etkileniyor. Diyabet hastalarının dörtte üçü ise düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde yaşıyor.”dedi.


  Türkay, İnsanların doğuştan tembelliğe ve çok yemeye meyilli olduklarını ifade edip, hayat tarzını değiştirmeyen diyabetlide her türlü tedavinin yetersiz kalacağını vurguladı.  Ayrıca, tüm tedaviler düzenli uygulanan bir beslenme tedavisi ve fiziksel aktivite temeline oturtulması gerektiğinin altını çizdi.

Uzm. Dr.
Cevat Türkay
İç Hastalıkları
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 12.12.2017 12:00
Son Güncelleme: 12.12.2017 11:40
Oluşturan: Cevat Türkay