KURUMSAL HABERLER


+A A-

Omurganın Şekil Bozuklukları (Skolyoz-Kifoz)

Vücuda arkadan bakıldığında omurganın yere dikey olarak düz bir hatta dizildiğini görürüz. Aynı omurgaya yandan baktığımızda boyunda bir iç bükeylik sırtta dış bükeylik ve belde de yine iç bükeylik vardır.


Omurganın ön-arka planda eğilmesine skolyoz ,sırtın belli bir ölçüden fazla dış bükeyliğinin artmasına kifoz artışı diyoruz.


Ayakta duran bir coçuğa arkadan baktığımızda omuzlar arasında yükseklik , bel kavislerinde asimetri ,sırt ve/veya belde bir tarafda kabarıklık var ise skolyoz dan şüphe edilmelidir.

Skolyoz ayakta tüm omurgayı içine alacak şekilde çekilem röntgenler ile değerlendirilir.


Skolyoz şekil bozukluğuna bir çok neden sebep olabilir.

  • Bacaklarda uzunluk farkı olması
  • Çocukda doğuştan omurgaların şekillenmesinde problem olması
  • Çocukda nörolojik veya kas hastalığı olması.
  • Nörofibramatosis, Ehler Danlos, Marfan sendromu gibi hastalıkların olması
  • Omurga veya omurilikde tumor veya enfeksiyon olması


Toplumda ergenlik dönemi hemen  öncesi ve sırasında ortaya çıkan ve yapılan norolojik muayenesi normal olan ,özellikle kız coçuklarında görülen skolyozu Adölesan İdiopatik Skolyoz (AIS) olarak adlandırıyoruz.Adölesan İdiopatik Skolyoz adet öncesi dönemde başlar ve genetik şifrelemesine göre artış gösterebilir.

Postural duruş bozukluğu dışında hiçbir skolyoz yüzme,eksersiz , pilates ile düzelmez. Bu konuyu internetten araştırdığınızda önerilerin var olduğunu fakat eksersiz öncesi ve sonrasında bu düzelmenin sağlandığını gösteren röntgen görüntüleri olmadığını görürsünüz.

AIS tedavisinde adet öncesi dönemde korse kullanımı belli şartlar var ise eğriğin artmasını engelleyici olarak kullanılabilir. AIS olgularını bir bölümü belli açısal sınırları geçmiş ise ameliyat önerilir.

Oluşturma: 27.02.2018 12:00
Son Güncelleme: 27.02.2018 11:36
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu