KURUMSAL HABERLER


+A A-

Babayla Kurulan Güven İlişkisi Çocuk Gelişimini Olumlu Etkiliyor

Son yıllarda annelerin çalışma hayatına daha fazla katılmaları ve aile yapılarındaki değişimler gibi nedenlerle, baba ile çocuğun sağlıklı bir iletişim kurmasının önem kazandığının altını çizen Medicana Sivas Hastanesi Psikolog ve Aile Danışmanı K. Begüm Çayır, çocukların anneleriyle olduğu kadar babalarıyla da bağlılık ve güven ilişkisine ihtiyaç duyduklarını ifade etti.


Çocukların ebeveynleriyle, özellikle de baba ile olan ilişkilerinin güven, ilgi ve sevgi açısından yetersiz olmasının tüm hayatı olumsuz yönde etkileyebilecek adımlara zemin hazırlayabileceğini belirten Psikolog ve Aile Danışmanı K. Begüm Çayır “Babayla sağlıklı bir ilişki çocuklara pek çok avantaj sağlamaktadır. Çocuklar anneleri ile sevgiyi, güvenmeyi; baba ile de toplumsallaşmayı yani kurallara uymayı, paylaşmayı ve problem çözmeyi öğreniyorlar. Bu sebeple çocukların babalarıyla olan ilişkileri, onların sosyal yaşam kavramlarını geliştiriyor” dedi.

Doğru Cinsel Kimlik Gelişimi Sağlıklı İletişime Bağlı

Kız çocuğunun annesiyle ve erkek çocuğun babasıyla özdeşleşmesinin çocuğun cinsel gelişimi açısından çok önemli olduğunu ifade eden K. Begüm Çayır “Bu sağlıklı iletişimle birlikte çocuk da sağlıklı bir cinsel kimlik ediniyor. Özellikle kız çocukları için, babaları hayatlarında tanıdıkları ilk erkek oluyor. Bu nedenle baba ile kurulan ilişki gelecekte karşı cinsle kurulacak ilişkilerin şeklini ve kalitesini belirliyor. Eğer baba çocuğuyla ilgili ve iletişimi iyiyse, ileride çocuğun insanlarla olan ilişkileri de iyi oluyor.”

Babayla Doğru İlişki Özgüveni Geliştiriyor

Anneyle daha çok zaman geçiren çocuk için babanın ilgisinin yeni bir deneyim alanı sağladığını ifade eden Medicana Sivas Hastanesi Psikolog ve Aile Danışmanı K. Begüm Çayır “Çocuk babadan da birçok şey öğrenmeye başlıyor ve bunların hepsi çocuğun zeka gelişimine olumlu yönde katkı sağlıyor. Çocuk bu iyi ve olumlu ilişki sayesinde hem okul hem de iş ve sosyal hayatında daha başarılı oluyor. Çocukların gözünde çok güçlü ve akıllı olan babayla ilişkinin kalitesi, aynı zamanda çocuğun özgüveni yüksek ve kendini rahat ifade edebilen bir yetişkin olmasını destekliyor.

Bunun yanında babayla kurulan iyi ilişkiler hem çocuklukta hem de yetişkinlikte; psikolojik problemlere karşı koruyucu etki sağlıyor. Babanın çocuğuna karşı olan sevgisi ve verdiği güven, psikolojik olarak çocuğun kendisini daha iyi ve güçlü hissetmesine yardımcı oluyor.”

Uzman Klinik Psikolog
Kerime Begüm Özkaya
Psikoloji
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 12.06.2018 12:00
Son Güncelleme: 12.06.2018 03:27
Oluşturan: Kerime Begüm Özkaya