KURUMSAL HABERLER


+A A-

DOĞUMDAN İTİBAREN ÇOCUKLARIN GÖZ MUAYENESI YAPILMALI

Göz muayenesi bilinenin aksine bebeğin doğumundan hemen sonra başlıyor. Bazı hastalıklar yenidoğan bebeğin göz muayenesi ile teşhis edilebiliyor, bu nedenle doğumdan itibaren yapılan göz muayeneleri önem arz ediyor. Medicana Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özgür Yaşar çocuklardaki göz problemleri hakkında bilgilendirdi.


Dr. Özgür Yaşar, “Yenidoğanın sık görülen problemlerinden ilki Konjonktivit dediğimiz göz enfeksiyonudur. Bu durum basit bir muayene ile teşhis ve tedavi edilebilmektedir. Bununla birlikte genel göz muayenesi ile göz anatomisinde bir problemin olup olmadığı da teşhis edilebilmekte. Kolobom, konjenital katarakt, glokom, megalokornea, prematüre retinopatisi, retinoblastoma gibi bazı hastalıklar yenidoğanın göz muayenesi ile teşhis edilebilmektedir. Bu nedenle doğumdan itibaren göz kontrolü oldukça önemli“ diye konuştu.

Bebeğinizde Altıncı Aydan Sonra Göz Kayması Devam Ediyorsa Hekime Başvurmalısınız

Prematüre Retinopatisinin erken doğan ve küvezde oksijen almış düşük doğum tartılı bebeklerde sıkça gözlenebildiğini belirten Dr. Özgür Yaşar sözlerine şöyle devam etti: “Bu riskleri taşıyan bebekler mutlaka bir göz hekimine konsulte edilmelidirler. Bebekler genellikle 6.aya kadar gözlerini kaydırabilirler. 6. aydan itibaren gözlemlenen bir göz kayması şaşılık yönünden kontrol edilmelidir“.

              

Göz Kusurlarının Tespiti Erken Yaşlarda Mümkün

Miyopi, hipermetropi, astigmat gibi göz problemleri artık gelişmiş cihazlarla çocukları ağlatmadan belirli bir mesafeden ölçüm metodu ile teşhis edilebilmektedir. Dr. Yaşar, “Eğer bir göz kusuru tespit edilirse bir gözlük verilerek kolayca tedavi edilebilmektedir. Çocuk kendini ifade edebilir yaşta ise göz tembelliği anlaşılabilir ve kapama tedavileri ile bu durum erkenden düzeltilebilir. Bu muayeneler sayesinde göz kusurları ve göz tembelliği erken yaşta tedavi edilir ve çocuğun tüm hayatını etkileyebilecek durumların başlamadan önlenmesi sağlanır“ diye bilgilendirdi.

 

Çocuğunuzun Aşırı Işık Hassasiyeti Varsa Dikkat

Dr. Yaşar, “Okul çağındaki çocuklar artık kendilerini kolayca ifade edebilir yaştadırlar. Ebeveynlerine “ben tahtayı net göremiyorum“ diye şikayetlerini açıkca dile getirebilirler. Bazı çekingen karakterli çocuklarda ebeveynlerin bu durumu sorgulamaları önemlidir. Keza tahtayı net göremeyen bir çocuk derslerinde de geri kalıp okulda başarısız olabilir. Göz muayenesi yılda 2 kez veya en az yılda 1 kez yapılmalıdır“ dedi.            

            

Dr. Özgür Yaşar, olası göz problemlerinin belirtilerini şöyle sıraladı:

Okulda tahtayı görememe şikayeti varsa,

Televizyonu çok yakından izliyorsa,

Televizyonu izlerken başını hep bir pozisyonda eğiyorsa,

Okul başarısında gerileme var ise,

Gözde kayma olduğundan şüpheliniyorsa,

Herhangi bir şekilde uzağı veya yakını net göremediğini ifade ediyorsa,

Tıbbi sorunları olan çocuklar (Down Sendromu, JRA, Prematürite anamnezi, Sistemik kortizon kullanımı vs.)

Aşırı ışık hassasiyeti bulunuyorsa göz hekimine muayene olmak önem arz ediyor.                          

Dr. Öğr. Üyesi
Özgür Yaşar
Göz Hastalıkları
MEDICANA BAHÇELİEVLER
Profili Gör
Oluşturma: 24.12.2018 12:00
Son Güncelleme: 24.12.2018 04:05
Oluşturan: Özgür Yaşar