KURUMSAL HABERLER


+A A-

Ani Hareket Sonrası Kıkırdak Kırılmalarına Dikkat

Kıkırdak, tüm hareketli eklem yüzeylerinde bulunan ve sağlıklı hareket etmemizi sağlayan yapılardır. Kıkırdak yapısında ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun hareketin bozulmasına ve ağrının ortaya çıkmasına neden olabilir. Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Levent Arslan kıkırdak sorunları ve tedavisi hakkında bilgilendirdi.


Dr. Levent Arslan , ‘’ Kıkırdak sorunları aniden ortaya çıkan (akut) ve uzun sürede ortaya çıkan (kronik) şeklinde sınıflandırılır. Kıkırdağın akut sorunları sıklıkla spor ve ani-zorlayıcı hareket sonrası ortaya çıkan sorunlardır. Bu durumda kıkırdak kırıkları ile karşılaşılmaktadır. Kırık olan bölgedeki sürtünmeden dolayı hasta ağrı ve hareket kısıtlılığı ile karşılaşmaktadır. Bazen kırık olan kıkırdak parça eklem arasına girip eklemde kilitlenmeye yol açabilmektedir. Bu şekilde yaralanmalar, sıklıkla diz ve ayak bileğinde görülmekle birlikte büyük veya küçük bütün eklemlerde ortaya çıkabilmektedir ‘’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Tedavi İçin Kırık Noktanın Tespiti Önemlidir

Bu ameliyata karar verirken parçanın koptuğu yer, parçanın büyüklüğü, hastanın yaşı gibi faktörlerin dikkate alınması gerektiğini söyleyen Dr. Arslan, ‘’ Bazen tek sorun küçük bir kıkırdak parçasına bağlı kilitlenme olduğunda sadece o parçayı çıkarmak yeterli olmaktadır. Günlük yaşamda daha sıklıkla kıkırdağın kronik yani uzun süreli sorunları ile karşılaşılmaktadır. Belli bir yaşa kadar kıkırdak üretimi ve kendini yenilemesi yeterli olmaktadır. Fakat 40'lı yaşlardan sonra yıkım ve aşınma miktarı üretimden fazla olduğu için kıkırdakta aşınma ve incelme başlamaktadır. Eklemi zorlayıcı ve tekrarlayıcı hareketlerde bu kıkırdak aşınmaları daha yoğun ve daha erken yaşta ortaya çıkabilmektedir ‘’ dedi.

Kilo Verin Dizinizden Yük Kalksın

Özellikle çağımızın hastalığı olan obezitenin de bu şikayetleri arttırdığını ifade eden Dr. Levent Arslan şu açıklamalar da bulundu : ‘’Yaşa bağlı ortaya çıkan kıkırdak sorunlarında aşınmanın miktarı ve yüzey genişliğine göre tedavi planlaması yapılmalıdır, Erken dönemde rastlanıldığında hareket kısıtlaması, kilo kontrolü, eklem çevresi kaslarının kuvvetlendirilmesi, spor tercihlerinin değiştirilmesi gibi yöntemlerle yeterli rahatlama sağlanabilmektedir. Bunların yanında ek olarak kıkırdak destekleyici takviye edici gıdalar da kullanılabilmektedir ‘’. Yöntemlerin yetersiz kaldığı orta düzey kıkırdak aşınmalarında tedaviye girişimsel seçeneklerin eklenebileceğini belirten Dr. Arslan , ‘’ Problem olan eklem, kapalı yöntemle ( artroskopik ) görülür mevcut aşınmalar tıraşlanır ve devamında eklem içi iğne yapılarak geçici de olsa rahatlama sağlanabilir. Sıklıkla diz, ayak bileği ve dirsek gibi büyük eklemlerde yaptığımız bu uygulamalarda eklem içine yapılacak iğnenin içeriğine kıkırdağın durumuna göre karar verilir ‘’  diye konuştu.

Yeni Umut , Kök Hücre Tedavisi

Son yıllarda uygulanmaya başlanan bir yöntem olan kök hücre tedavisinin önemine dikkat çeken Dr. Levent Arslan , ‘’ Protez öncesi tüm yöntemler uygulanmış fakat rahatlamamış hastalara son seçenek olarak uygulanmalıdır, Kök hücre uygulamasını genel anestezi altında yapılmalıdır. Hastanın göbek çevresindeki yağ dokusundan kök hücre elde edilir ve ayrıştırma işleminden elde edilen kök hücreler sorun olan ekleme enjekte edilir. Bu uygulamada hasta aynı gün içinde taburcu edilir. Bu uygulamanın en önemli avantajı yeni kıkırdak oluşumuna imkan vermesidir ‘’ dedi.


Oluşturma: 14.01.2019 12:00
Son Güncelleme: 14.01.2019 12:50
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu