KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kalıcı Görme Bozuklukları Vikrektomi ile Sona Eriyor

Modern tıp teknolojilerinin gelişmesiyle kalıcı görme kayıpları tedavisi mümkün hale geldi. Vitrektomi Cerrahisi’nden önce birçok göz hastalığı tedavi edilemez olarak kabul ediliyordu, fakat günümüzde bu hastalıkların çoğu artık tedavi edilebilmektedir. Medicana Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Özgür Yaşar, Vikrektomi Ameliyatları hakkında bilgi verdi.


Gözün içi vitreus denilen saydam jölemsi bir madde ile doludur. Bu madde sayesinde göz anatomik bir bütün olarak kalabilmektedir. Bazı retina hastalıklarında bu jölemsi madde boşaltılarak operasyon yapılabilmektedir. Vitreusun boşaltılması, vitreoretinal cerraha,  retinaya ve onda oluşan patolojilere ulaşma imkanı verir. Bu boşaltılan maddenin yerini, göz içi sıvı (hümör aköz) doldurur. ‘’ dedi. Vitrektomi’nin genel olarak vitreus ve bazı retina hastalıklarında yani göz bebeği ve merceğinin arkasındaki kısım etkilendiğinde yapılır. Bunlar , makula deliği, diyabete bağlı kanama, katarakt cerrahisi komplikasyonları, üveite bağlı vitre bulanıklıkları gibi hastalıklarda yapılır.

Ameliyat Sonrası Hasar Tekrar Oluşur mu ?

Jel temizlendikten sonra tekrar oluşmasının mümkün olmadığını belirten Dr. Özgür Yaşar, “Ameliyatın sonunda göz içinde sıvı/hava/ gaz veya silikon bırakılır. Gözün kendi ürettiği sıvı zaman içerisinde göz içinde bırakılan maddenin yerini alır. Bu hava için 1 hafta, gaz için ise 2-8 haftadır. Silikon ise göz içinde kaybolmaz ve alınması için ikinci bir ameliyat gerekir, eğer hastanın gözünde katarakt var ve gözün arka kısmının görülmesini engelliyorsa, mutlaka aynı seansta katarakt cerrahisi de gerekir. ’’ dedi.

Vitrektomi Cerrahisi Kaliteli Bir Görüntü Sağlıyor

Dr. Özgür Yaşar, vitrektomi cerrahisi hakkında şu bilgileri verdi: ‘’Göz doktorları tarafından, ameliyat sonrası görme tahmini yapmanın en zor olduğu ameliyat vitrektomi ameliyatıdır. Ameliyatın anatomik başarısı göz dokularının olması gerektiği şekle yeniden döndürülmesidir, bu genellikle sağlanmaktadır. Bununla birlikte fonksiyonel başarıysa, kabaca görme düzeyinde artış olarak düşünülebilir bu ise ancak ameliyattan belli bir süre sonra anlaşılabilmektedir. Elbette fonksiyonel başarı görmeyi sağlayan hassas yapılarının operasyon öncesinde ne kadar etkilenmiş olduğu ile de ilgilidir. Operasyondan önceki retina dokusundaki hasar az ise ameliyat sonrası görme artışı oldukça yüksek oranda sağlanabilmektedir’’ dedi.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Vardır

Ameliyattan sonra göz ertesi gün yapılan kontrole kadar aksi söylenmediği müddetçe kapalı kalması gerektiğini belirten Dr. Yaşar, sözlerine şöyle devam etti:  “Göze bir hafta süreyle su değmemeli, duş alırken sadece boyundan aşağısı yıkanmalıdır. Göze asla dokunulmamalı, silinmemelidir. Operasyon sonrasında reçete edilen ilaçlar tarife göre disiplinli bir şekilde kullanılmalıdır. Operasyon sonrasında 1-2 hafta hafif bir batma ve yanma normaldir. (Şiddetli bir ağrıda doktorunuza başvurunuz) Operasyondan sonra baş pozisyonu önemli olup doktordan nasıl yatmak gerektiğini ve ne kadar süre ile böyle yatmak gerektiğini sorarak öğrenmeli ve söylenen pozisyonda kalınmalıdır. Operasyon gereği göz içine gaz verilmişse görmenin az olması normaldir. Gözün önünde siyah bir karartı hissedilmesi olasıdır. ‘’

Dr. Öğr. Üyesi
Özgür Yaşar
Göz Hastalıkları
MEDICANA BAHÇELİEVLER
Profili Gör
Oluşturma: 18.01.2019 12:00
Son Güncelleme: 18.01.2019 11:42
Oluşturan: Özgür Yaşar