KURUMSAL HABERLER


+A A-

Hareketsiz Yaşam Diyabete Neden OluyorDiyabet Çocuklarda da Görülebilir


Dr. Nesriye Demirel, ‘’ Tip 1 : Diyabet vakalarının %5-10 oranında genellikle çocuklarda görülür. Tip 1 diyabet hastalarında insülin üretimi hiç yoktur. Bilinmeyen bir nedenle harekete geçen bağışıklık sistemi, insülin yapımını üstlenen pankreas beta hücrelerini tahrip eder. Tip 2 : Diyabet vakalarının % 90’ ını oluşturur. Tip 2 diyabet genel olarak yetişkinlerde görülür. Ancak yaşam şartlarına bağlı olarak hareketsizlik yanlış beslenme alışkanlığı ile ergenlik çağındaki çocuklarda da görülmeye başlandı.

Gizli Şeker : Şeker hastalığının henüz belirtilerini vermeden 10-15 yıl süren sessiz döneme gizli şeker adını veriyoruz. Bu dönemde, açlık kan şekeri normal seyrettiği için ancak tokluk kan şeker ölçümleri veya özel ileri tetkikler ile tanı konulabilir. Diyabeti kontrol altına almak ve önlemek ancak hastalığın erken dönemi dediğimiz gizli şeker döneminde mümkündür. Gizli şekeri olan kişilerde % 5 oranında kilo kaybı ve günde yarım saatlik bir yürüyüş diyabet oluşma riskini yarı yarıya önlüyor. Hayat tarzı değişikliği ile bu mümkündür. ‘’ diye belirtti.

Aşırı Kalorili Yemekler Diyabeti Hızlandırıyor

Günümüzde teknolojinin hızla yaygınlaşması, insan hayatına getirdiği yeni yaşam biçimi diyabete zemin hazırlamaktadır diye ifade eden Dr. Nesriye Demirel, şu konulara dikkat çekti: ‘’ Teknoloji ile otomobilin insan hayatına girmesi hareket sahasını azalttı. Bilgiye erişim ve internet iş akışını hızlandırdı. Akıllı telefon, sosyal medya toplumsal ilişkileri, depresif mutsuz gergin insan sayısı arttı. Yemek hazırlamayı, sofra kurmayı, sağlıklı yemek yapmayı terk ettik. Yemek telefonla hazır gelir, ayakta yenir oldu. Amerikan tipi fast food ile yüksek kalorili aşırı yağlı yemek kültürü hem obezite hem de diyabeti hızlandırdı.  Diyabet tedavisinde multidisipliner yaklaşım önemlidir. Diyabeti durdurmak mümkündür. Bu konuda hayat tarzı değişikliği çok önemlidir. Hayat tarzı değişikliği için ise sağlıklı beslenme programına uyma, beyaz un, tuz tüketiminin azaltılması, uygun kalorili beslenme, egzersiz ve spor çok önemlidir. ‘’

Nesriye Demirel
Profili Gör
Oluşturma: 27.05.2019 12:00
Son Güncelleme: 27.05.2019 04:12
Oluşturan: Nesriye Demirel