KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kronik Yorgunluğunuzun Nedeni Hipotiroidi Olabilir

Vücudunuz halsizlik, yorgunluk, dikkat dağınıklığı, kilo artışı, kabızlık, vücutta ödem, gibi spesifik olmayan belirtiler gösteriyorsa hipotiroidi olabileceğini belirten Medicana Çamlıca Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı, Uzm. Dr. Safiye Arık, hipotiroidinin, tiroid bezinin az çalışması anlamına geldiğini ve bunun çeşitli nedenleri olabileceğini söyledi.


Kronik Yorgunluğunuzun Nedeni Hipotiroidi Olabilir

Güneşin yüzünü iyice göstermesi ile daha neşeli ve enerjik olmayı beklerken başını kaldıramaz, yaptığı işe konsantre olamaz hale gelen kişi sürekli esnemeye, uyuklamaya başlıyor ve günlük hayatı aksıyor. İnsan vücudunun kimyasında oluşan değişiklik nedeniyle ortaya çıkan bu tablo birkaç hafta içinde ortadan kayboluyor. İşte bu kritik dönemde belirtilerin mevsimsel yorgunluktan olduğunun düşünüldüğünü ancak bir türlü geçmeyen belirtilerin hipotiroididen de kaynaklanabileceğini belirten Endokrinoloji ve Medtabolizma Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Safiye Arık, “Hipotiroidi, tiroid bezinin vücut için yeterli miktarda tiroid hormonu üretemediği durumda ortaya çıkar. Tiroid hormonu metabolizmayı, vücudun enerjiyi kullanma şeklini düzenler. Tiroid bezinin az çalışması sonucunda tiroid hormon seviyeleri düşerse vücut fonksiyonlarının çoğu yavaşlar.” dedi.

Hipotiroidinin Nedeni ve Belirtileri Nelerdir?

Hipotiroidinin çok farklı nedenlerle gelişebileceğini belirten Medicana Çamlıca Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Safiye Arık, “Hipotiroidinin en yaygın nedenleri şu şekilde sıralanabilir, tiroid bezinin otoimmün hastalığı, radyoaktif iyot tedavi sonrası, tiroid ameliyatı, radyonyon tedavisi, bazı ilaçlar, doğumsal hastalıklar, hipofiz bezinde bozukluk, iyot eksikliği”

Hipotiroidide görülebilen belirtilerin hormonlardaki eksikliğin ciddiyetine bağlı olarak değişiklik gösterebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Arık, belirtilerin başlangıçta belli belirsiz olabileceğini, yavaş yavaş belirgin hale geleceğini söyledi. İlk başta, yorgunluk ve kilo alımı gibi spesifik olmayan belirtilere rastlanacağını söyleyen Uzm. Dr. Safiye Arık, tiroid hormonlarının eksikliğine bağlı olarak metabolizma hızındaki yavaşlama belirgin hale geldiğinde halsizlik, kabızlık, uykusuzluk, cilt kuruluğu, ısı değişimine karşı hassasiyet, kilo artışı, el, ayak ve yüzde ödem, kas güçsüzlüğü, kas ağrısı, kan kolesterol düzeyinin yükselmesi, adet düzensizliği, ince ve kırılan tırnaklar, saçlarda dökülme, depresif ruh hali, libido kaybı, kansızlık, terlemede azalma, işitme sorunları görülebileceğini ifade etti.

Hipotiroidi Tedavisi

Hipotiroidinin tedavisinin eksik olan tiroid hormonunun dışarıdan ilaç olarak verilmesi ile olduğunu belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Safiye Arık, ”Bu ilaç sabahları kahvaltıdan en az yarım saat önce alınıyor. Bunun dışında hipotiroidiye eşlik edebilecek vitamin (B12, D ve demir gibi) ve iyot eksiklikleri açısından da hastayı değerlendirip gerekirse ilgili takviyeleri de öneriyoruz. Cerrahi tedavi ancak tiroid bezinde kötü huylu bir kitle tespit edilmesi halinde söz konusu oluyor. Ancak hipotiroidinin kanser ile doğrudan bir ilişkisi bulunmuyor. İlacını düzenli kullanarak tiroid fonksiyonlarını gerekli seviyede tutan kişiler, hayat kalitelerinde bir değişiklik olmadan yaşıyor.” dedi.

Aşikar Hipotiroidi (TSH seviyesi yüksek, serbest tiroid hormonlarının düşük olduğu) hastalarının mutlaka tedavi almasını ve bu tedavinin de genellikle ömür boyu sürdüğünü ifade eden Uzm. Dr. Arık, TSH’ın hafif yükseldiği ancak serbest tiroid hormonlarının kanda normal olduğu “Subklinik Hipotiroidi” vakalarında ise şikayetlere göre ilaç başlama kararı alındığını söyledi. Hiç şikayeti olmayan subklinik hipotiroidi hastalarının ilaçsız takip edilebileceğini belirten Uzm. Dr. Safiye Arık, “Şikayeti olanlarda ise bir süre ilaç başlanıp tedaviden fayda görüp görmemesine göre takiplerde tedaviye devam edilip edilmeyeceğine karar veriliyor. İlaç tedavisi başlanan hastalar da ise ilaç dozu ayarlanıncaya kadar 1,5-2 ayda bir, sonra da sende 1-2 kez kontrole gelmesini istiyoruz.” dedi.

Oluşturma: 08.08.2021 12:00
Son Güncelleme: 15.12.2021 11:36
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu