KURUMSAL HABERLER


+A A-

Genç kadından operasyonla 30 santimetre büyüklükte kist alındı

Sivas’ta 36 yaşındaki kadının kadın kısmından 30 santimetre büyüklükte kist alındı.


Sivas Medicana Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Or. Dr. Özlem Bolayır tarafından gerçekleştirilen cerrahi operasyonla alınan kist, 30 santimetre çapında ve 3.5 kilogram olarak ölçüldü.  Kistin büyüklüğü şaşkınlığa neden olurken incelenmek üzere patoloji laboratuarına gönderildi.

  İhmal kisti büyüttü

Kistin, hastada geçtiğimiz yıl yapılan rutin kontroller sırasında 4.5 santimetre olarak ölçüldüğü ancak hastanın periyodik olarak yaptırması gereken kontrollerini ihmal ettiği için yumurtalık bölgesinde büyüdüğü anlaşıldı. Adet düzensizliği şikayeti ile yeniden hastaneye başvuran hastada yapılan kontrollerde kistin 30 santimetre çapına ulaştığı tespit edilerek operasyon gerçekleştirildi.

Hasta sağlığına kavuştu

 Konuyla ilgili açıklama yapan Or. Dr. Özlem Bolayır, yumurtalıklar korunarak kistin alındığını belirtip, “Yaklaşık bir yıl önce hastanemize başvuran hastamızın rutin kontrollerinde  4.5 santimetrelik bir kist tespit edilmişti. Çeşitli nedenlerle kontrollerini yaptıramayan hastamız,  adet düzensizliği nedeniyle yeniden hastanemize başvurdu.  Yapılan tetkikler sonucunda genç kadının yumurtalığında yaklaşık 30 santimetrelik bir kist olduğu tespit edildi. Kopere adı verilen başarılı operasyonla,  genç kadındaki  kist,  yumurtalığı korunarak alındı” dedi.

Op. Dr.
Özlem Bolayır
Kadın Hastalıkları ve Doğum
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 07.12.2019 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2019 01:30
Oluşturan: Özlem Bolayır