KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sigara Kullanımı Böbrek Hastalığı Riskini Artırıyor !

Diyabetik Nefropati, diyabete bağlı böbrek bozukluğuna verilen isimdir. En sık böbrek yetmezliği nedenleri arasında görülür. Medicana Bahçelievler Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Köz Diyabetik Nefrotomi hakkında bilgiler verdi.


Tip 2 Diyabetik Hastalarda Risk Fazladır

Dr. Süleyman Köz, ‘’ Diyabet yüzyılın bulaşıcı olmayan salgın hastalıkları arasında yer almaktadır.Yaşam tarzındaki hızlı değişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle tip 2 diyabet prevelansı hızla yükselmektedir. Diyabetik Nefropati Tip 2 diyabetik hastaların yaklaşık % 30 ‘ unda görülen bir hastalıktır. Diyabet süresi uzadıkça görülme sıklığı artmaktadır. Ancak 25 yıl içinde Nefropati oluşmamış ise, artık gelişmeyeceği kabul edilir. Diyatetik Nefrotoninn spesifik bulgusu albüminüdir. Bu nedenle diyabet hastalarının belli aralarla idrarda protein/albümin atılımını kontrol ettirmeleri gerekir.Diyabetik Nefropati tedavisinde iki önemli amacımız vardır. Birincisi hastalarımızın diyaliz aşamasına gelmesini mümkünse önlemek veya geciktirmektir. İkincisi ise hastalarımızın kalp ve damar sağlığını korumaktır.‘’ diye ifade etti.

Gereksiz İlaç Kullanılmamalı

Diyabetik Nefropati olan hastalarında damar problemleri sıklıkla karşımıza çıkmaktadır diye kaydeden Dr. Köz, ‘’  Bazen idrarda fazla protein atılımı olmadan kanda kreatinin artışı görülür. Diyabetik hastaların kan şekeri ve kan basıncını kontrol altında tutmaları diyabetik nefropati gelişimini azaltmaktadır. Diyabetik Nefropatisi olan hastaların sigara içmemesi alırı ve gereksiz ilaç kullanımından mümkün mertebe kaçınmaları egzersiz yapmaları, kolesterol düzeyinin kontrol edilmesi hem böbrek sağlığı hem de kalp damar sağlığı açısından çok önemlidir. Diyatetik Nefropatiyi önleyebilecek spesifik bir ilaç yoktur. Ama tedavisinde umut vadeden ilaçlar piyasaya çıkıyor ‘’ dedi.

Oluşturma: 23.01.2020 12:00
Son Güncelleme: 23.01.2020 10:09
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu