KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sağlıklı Böbrekler İçin Su Şart

Sağlıklı Böbrekler İçin Su Şart


Sağlıklı Böbrekler İçin Su Şart

Sağlıklı Böbrekler İçin Su Şart

Medicana Bursa Hastanesi, Uludağ Premium ve Frutti Extra Bursaspor Basketbol Takımı oyuncuları, 12 Mart Dünya Böbrek Gününe dikkat çekmek amacıyla bir araya geldi.

12 Mart Dünya Böbrek Günü’nde hastane ana girişinde böbrek sağlığına dikkat çekmek amacıyla stant açıldı. Medicana Bursa Hastanesi, Uludağ Premium ve Frutti Extra Bursaspor Basketbol Takımı oyuncuları, 12 Mart Dünya Böbrek Gününde böbrek sağlığında suyun önemi konusunda hastaları bilinçlendirmeye ve su içmeye davet ettiler.

Su tüketiminin böbrek sağlığı açısından önemini vurgulamak ve böbrek sağlığı konusunda farkındalık oluşturmak için gerçekleştirilen etkinliğe Frutti Extra Bursaspor Kulüp Başkanı Sezer Sezgin, Kulüp Menejeri Nedim Yücel ve basketbol takımının başarılı oyuncularından İzzet Türkyılmaz, Evren Büker ve Gerald Robinson katıldı. Basketbolcular tarafından böbrek sağlığında suyun önemine vurgu yapmak amacıyla hastalara su ikram edildi. “Sağlıklı Böbrekler İçin Su Şart” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlik hastalar tarafından oldukça ilgi gördü.

12 Mart Dünya Böbrek Günü’nde açıklama yapan Medicana Bursa Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Burak Canver,’’ Böbrek hastalıkları, tüm dünyada adeta salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelinde erişkinlerin yaklaşık yüzde 10’unda bir çeşit böbrek hasarı olduğu tahmin edilmektedir. Böbrek hastalığı olan bireylerde morbidite ve mortalite hızları nüfusun geneline göre 10-30 kat yüksektir. Yüksek morbidite hızları bu hastaların aile ve sosyal yaşantılarını olumsuz etkiler ve üretkenliklerini engeller. Böbrek hastalıklarına karşı farkındalık düşüktür ve hastalık sinsi seyreder. Ülkemizde kronik böbrek hastalığının prevalansı yüzde 15,7 olarak bulunmuştur. Bu, ülkemizde 7,5 milyon kronik böbrek hastası bulunduğunu, yani her 6-7 erişkinden birinin böbrek hastalığı olduğunu göstermektedir. Böbrek hastalıklarının farkındalığı ise yüzde 1,6 düzeyindedir’ ’dedi.

Medicana Bursa Hastanesi Genel Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Remzi Karşı ise; ‘’Medicana Bursa Hastanesi olarak bu tarz sosyal sorumluluk örneği taşıyan etkinliklerde yer almak bizi gururlandırıyor. Bugünkü etkinlik ile böbrek sağlığına dikkat çekmek istedik. Özellikle hastalarımızı böbrek sağlığı hakkında bilgilendirerek onları sağlıklı yaşam, doğru beslenme ve düzenli su içmeye yönlendirmek amacıyla bu etkinliği düzenledik. Medicana Bursa Hastanesi olarak bu tür projelerin öncüsü ve en büyük destekçisi olacağız. Koruyucu hekimliğe vermiş olduğumuz hassasiyet ve sorumluluk çerçevesinde “Böbrek Sağlığı için Su Tüketimi” konusunda her zaman farkındalık oluşturmak arzusundayız’’ dedi.

Oluşturma: 18.03.2020 12:00
Son Güncelleme: 18.03.2020 02:24
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu