KURUMSAL HABERLER


+A A-

Düzensiz ve Anormal Kanamaları İhmal Etmeyin !

Medicana Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Besen, üreme çağındaki kadınların %10’unda, menopoza yakın kadınların ise %30’unda düzensiz ve anormal adet kanaması görülebileceğini; düzensiz ve aşırı adet kanamalarının altında yatan ciddi hastalıklar olabileceğini dikkat çekti.


Düzensiz ve Anormal Kanamaları İhmal Etmeyin !

Üreme çağındaki kadının normal adet süresi 28 günde bir (ilk adet kanamasının başladığı ilk günden diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süre) olduğunu belirten Medicana Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Besen, “Normal adet kanaması 3-7 gün arası devam eder. İlk günlerde nispeten daha fazla kanama olur, yavaş yavaş azalır ve en geç 7 günde tamamen biter. Bunun dışındaki tüm kanamalar düzensiz adet kanaması olarak adlandırılır.” dedi.

Düzensiz adet kanamalarını, “az ve gecikmeli kanamalar” “sık, uzun ve fazla kanamalar” olarak ikiye ayırdıklarını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Besen, düzensiz ve aşırı adet kanamalarının nedenlerini şöyle sıraladı:

 • Rahim ağzı ve rahim içi polipler
 • Miyomlar ve adenomyozis
 • Spiral kullanımı
 • 3 aylık koruma iğneleri
 • Doğum kontrol hapları
 • Polikistik over sendromu
 • Bozulmuş bir gebelikte rahim içi ve rahim ağzı enfeksiyonlar
 • Tiroid fonksiyon bozuklukları
 • Yumurtalık ve rahim kanserleri
 • Ender görülen hastalıklar olmakla beraber kanama-pıhtılaşma sistemini bozan çeşitli kan ve karaciğer hastalıkları.

Adet Düzensizliğinin Belirtileri Nelerdir?

Regl kanamalarının 2-7 gün arası sürmesi durumunda normal olarak değerlendirdiklerini belirten Medicana Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Besen, “Bir reglin başlangıcından diğer reglin başlangıcına kadar geçen süresinin 21-35 gün arası olmasını bekleriz. Bu rutin döngülerin dışındaki sürelerde meydana gelen adet kanamalarına düzensiz ve anormal kanama olarak bakarız. Menopoza yaklaştıkça ve yeni adet görmeye başlanılan yaşlarda vücut hormonal düzenini sağlamaya çalıştığı için oluşan adet düzensizlikleri normal olarak görülebilir.Ancak, iki adet dönemi arasındaki sürenin 21 günden kısa, 35 günden uzun olması; reglin 2 günden az, 7 günden fazla olması; kanama durumunun şiddetli olması; ağrı, kramp ve kusma görülmesi, sürekli yorgunluk hali, baş dönmesi, kansızlık, sık sık adet görme veya uzun bir süre hiç adet görmeme gibi durumları aşırı ve düzensiz adet kanaması belirtisi olarak sayabiliriz.

Daha çok kimlerde görülür?

Üreme çağındaki kadınların % 10’unda, menopoz dönemine yakın kadınların % 30’unda düzensiz ve aşırı adet kanaması görülebileceğini belirten Op. Dr. Bahar Besen, genel olarak ise kadınların ortalama %20’sinde görülen bir durum olabileceğini söyledi.

Adet kanaması düzensizliklerinin ardında yatan ciddi hastalıklar olabilir mi?

Düzensiz ve fazla kanamaların altında yatan ciddi hastalıklar olabileceğinin altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Besen,  “Teşhis ve tedavi edilmeyen kanamalar vücut sistemini bozan ciddi hastalıklara yol açabilir. Kanser, hormon düzensizliği ve başka sistemik hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, yıllık jinekolojik kontrollerin düzenli olarak yapılması erken teşhis açısından oldukça önem taşıyor. En ufak bir aksamada hemen bir doktora başvurulmasında fayda var.” dedi.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Adet kanamalarına düzensizlik ev anormal kanamaların tedai yöntemleri hakkında bilgi veren Medicana Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Besen, “Öncelikle, her düzensizlik tipinin kendine özgü nedenleri ve tedavi şekli olduğu için, doğru tanı koyma aşamasında hastanın doktora mevcut düzensizliği iyi tarif edebilmesi çok önemli. Medikal ve cerrahi tedavi olmak üzere iki türlü tedavi uygulanıyor. Tedavi seçenekleri teşhise göre değişiyor. Hormonal bozukluklara bağlı kanamalarda veya enfeksiyondan dolayı meydana gelen durumlarda ilaç tedavisi uygulanıyor. Büyük miyomlar, yumurtalık kistleri veya medikal tedaviye cevap vermeyen kanamalarda ise cerrahi tedavi devreye giriyor.” dedi.

Bu Belirtiler Varsa Mutlaka Uzman Bir Hekime Başvurulması Gerekir

 • Tampon ya da pedinizi neredeyse her saat tamamen ıslak olarak değiştiriyorsanız
 • Çift ped kullanmak zorunda kalıyorsanız
 • Gece bile pedinizi değiştirme ihtiyacı hissediyorsanız
 • Adet kanamanız 7 günden fazla sürüyorsa
 • Kanamanız boyunca sürekli karnınızda ağrı oluyorsa
 • Kanama içinde pıhtılar da varsa
 • Adet kanamanız hayatınızı olumsuz etkiliyorsa
 • Adetleriniz düzensizse
 • Aşırı yorgunluk ve halsizlik hissediyorsanız, kansızlık belirtileri varsa mutlaka bir doktora başvurun.
Op. Dr.
Bahar Besen
Kadın Hastalıkları ve Doğum
MEDICANA ÇAMLICA
Profili Gör
Oluşturma: 24.01.2021 12:00
Son Güncelleme: 15.03.2022 03:18
Oluşturan: Bahar Besen