KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kanser Hastaları İçin Corona Virüsünden Korunma RehberiKanser Hastaları İçin Corona Virüsünden Korunma Rehberi

Kanser tedavisi gören ve yeni tedaviye başlaması gereken hastaların tedavisinin devam etmesinde COVID-19 salgını engel değildir. Bununla birlikte hastaların tedavi kararı; tedavi hedefleri, tedaviden beklenen fayda, hastanın genel durumu, tedavi tolereasyonu göz önüne alınarak, hastayı tedavi eden hekim tarafından verilmesi gerektiğini ifade eden Medicana Kadıköy Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Erkan Arpacı, aktif tedavi almakta olan hastalar için hastanın ve hastanenin durumuna göre tıbbi onkoloğunun uygun bulması durumunda tedavi ve tetkik randevuları ileri bir tarihe ertelenebileceğini belirtti. Tedavi sürecindeki hastaların rutin kontrolleri, takip eden tıbbi onkoloji uzmanının uygun gördüğü şekilde ertelenerek yeniden planlanabilir diye devam etti.

Kanser Hastaları Ve Hasta Yakınlarına Önemli Uyarılar

Doç. Dr. Erkan Arpacı, kanser hastalarının korana salgınından korunabilmesi için önemli uyarılarda bulundu. “Kanser hastalarında kişisel koruyucu ekipman kullanımı için sağlık bakanlığı, ulusal ve uluslararası kılavuzların önerileri geçerlidir. COVID-19 salgını nedeniyle yatan hasta ziyaretleri yapılmaması, poliklinik için gelen hastaların en fazla bir kişiyle gelmesini öneren Arpacı, hastane girişinde hasta ve yakının maske takmaları uygun olabilir ama zorunlu değildir. İnsanlarla olan mesafeyi korumak daha önemlidir.”

Sosyal İzolasyonu Koruyun Toplu Taşıma Kullanmayın

Mümkün olduğunca hastaneye gelirken toplu taşıma araçlarının kullanılmaması, kullanılması gerekiyorsa 1 metre mesafenin korunmaya çalışılması ve öksüren hapşıran kişilerden uzak durulması önerilir.

20 Saniye Ellerinizi Yıkayın

Eller 20 saniye boyunca tüm yüzey su ve sabuna temas edecek şekilde sık sık yıkanmalı ve el hijyenine maksiumum dikkat edilmelidir.

Hasta Teması Dışında Eldiven Kullanmayın

Şüpheli hasta teması dışında eldiven kullanımı önerilmemektedir. Pnömokok, influenza aşılarının uygulanması gerekliliği varsa yapılmasında sakınca yoktur. Bu enfeksiyonlar akciğer etkileyeceği için COVID-19 enfeksiyonu üzerine eklenmesi söz konusu olabilir. Bu aşılar için doktorunuzla beraber karar vermemiz uygun olacak.

Oluşturma: 05.04.2020 12:00
Son Güncelleme: 18.11.2020 04:46
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu