KURUMSAL HABERLER


+A A-

Koronavirüse Karşı Kişisel Bakım ÖnerileriKoronavirüse Karşı Kişisel Bakım Önerileri

•El yıkama

Bu virüsün en zayıf noktası sabunla yıkama ile kolayca parçalanan dış zarfıdır. Elimizi ılık su(Sıcak değil) ve sabunla sık sık en az 20 saniye yıkamalıyız. Sıradan kokusuz, katkısız beyaz kalıp sabun yeterlidir. Ortak yaşam alanlarında, sık kullanılan nesneler ile temastan hemen sonra yıkamalıyız. Bu süreçte el yıkama refleksimiz olmalı. Ellerimizi kişiye özel havlu ya da mümkünse tek kullanımlık kağıt havlu ile ovalayarak değil, tamponlayarak kurulamalıyız.

Nemlendirme

Yıkama sonrası kaybedilen deri bariyerinin onarılması ve kızarıklık, yanma, yarıklanma gibi durumların önüne geçmek için mutlaka nemlendirici kullanılmalı. En basitinden kokusuz, katkısız saf vazelin bile kullanabilirsiniz. Etkin bir nemlendirme için gece yatmadan elinize nemlendirici sürebilirsiniz. Böylece deri bariyeri onarılmış olur, virüsten korunmaya zarar vermeyecektir.

Dezenfektan kullanımı

Su ve sabuna ulaşabildiğimiz her yerde önceliğimiz yıkamaktır. Eğer ulaşamıyorsak, en az %60 alkol bazlı el dezenfektanları-kolonya kullanabiliriz. Buradaki uygulamamız da yine el yıkama ile benzer şekilde olmalı. Elimizin tüm kıvrımlarına dezenfektanı doğru biçimde yayabilmeliyiz. Sonrasında yine su ve sabuna ulaşabildiğimizde yine ellerimizi yıkamalıyız.

•El-yüz temasından kaçınmak

Dış dünyaya ellerimizle temas ederiz. 1 saat içinde bile fark etmeden onlarca defa elimizi yüzümüze götürürüz. Böylece elimizdeki virüsü esas hedef noktası olan ağız-burun-göz gibi yerlere bulaştırmış oluruz. Ayrıca bu hareket yüzünüzde yağlanma ve sivilce oluşumuna da zemin hazırlar. Yüzünüze dokunmayın! Tokalaşmayın!

Takılar-tırnak

Yüzük, bileklik ve hatta saat bile takmayın. Metal ve plastik gibi yüzeylerde virüs daha uzun süreler canlı kalabilmekte, ayrıca yüzey özellikleri dolayısıyla tam temizlik de bu aksesuarlar için her zaman mümkün olmayabilmektedir. Bu sebeple bulaş ihtimalini arttırmamak için takı takmayın! Tırnaklar kısa kesilmelidir!Tek kullanımlık mendil Öksürürken elimizi ağzımızı kapatmak için kullanmamalıyız.

Tek kullanımlık mendiller kullanılmalı.

Eğer ulaşamıyorsak da dirsek içini kullanmalıyız.

Maske kullanımı

Maske takmadan önce elinizi sabunlu suyla yıkayın ya da dezenfektanla temizleyin. Ağzı ve burnu tamamen kaplamalı, yüzünüze tam oturmalıdır. Maskeyi ellemekten kaçının, boş bulunup dokunduğunuzda mutlaka elinizi yıkayın. Maske nemlendiğinde mutlaka değiştirin, kullanılmış maskeyi asla tekrar kullanmayın. Maskeyi çıkarırken ön kısma dokunmadan arkadaki lastikli-ipli kısımdan tutarak çıkarın. Ve ellerinizi yeniden yıkayarak temizleyin.Bu salgının önüne geçmek için yüksek teknolojili ya da pahalı müdahalelerden daha değerlisi, izolasyon ve el yıkama gibi basit önlemlerdir diyen Uzm. Dr. Onur Çapkan, sık el yıkamaya veya dezenfektan kullanımına bağlı tahrişler, egzamalar gelişebilir. Egzamanız ve tahrişleriniz kolaylıkla tedavi edilebilir, virüsten korunmanız önceliklidir diye sözlerini noktaladı.

Oluşturma: 29.04.2020 12:00
Son Güncelleme: 03.06.2020 05:23
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu