KURUMSAL HABERLER


+A A-

Pankreas Kanseri Belirti Vermeden İlerleyebilir

Pankreas Kanseri, İlk Evrelerde Belirti Vermeden İlerleyebilir


Pankreas Kanseri Belirti Vermeden İlerleyebilir

Teşhisi ve tedavisi zor bir kanser türü olan pankreas kanseri, pankreasta bulunan hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla oluşur. 10 pankreas kanseri vakasının 8’i 60 yaş ve üstü kişilerde görülürken, 40 yaş altındakilerde yaygın değildir. “Modern yöntemlere rağmen henüz etkili bir ilaç tedavisi geliştirilemeyen pankreas kanserine çeşitli cerrahi yöntemlerle müdahale edilebilmektedir” diyen Medicana Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Taner Oruğ, genellikle hızlı yayılım gösteren bu hastalığa karşı erken teşhisin en önemli faktör olarak kabul edildiğini söyledi.

Pankreas kanseri, ilk evrelerde belirti vermeden ilerleyebilir. Belirti vermeye başladığında ise tümör pankreas dışına taşınmış olup başarılı bir tedavi için geç kalınmış olabilir. Bu nedenle erken teşhis ve düzenli doktor kontrolü, pankreas kanserinde çok büyük önem taşıyor.Pankreas kanserinin belirtileri arasında bulantı, iştahsızlık, kilo kaybı, yavaş gelişen sarılık, mide çıkışında tıkanıklık ve ağrı görülebilir. ‘’Eğer kanser çok ileri bir safhada değilse tek tedavi yöntemi cerrahidir” diyen Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Taner Oruğ, hastalığın tedavisiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Pankreas başı tümörleri için Whipple Ameliyatı yapılır. Bu girişimde midenin uç kısmı, ana safra kanalı, safra kesesi, onikiparmak barsağının tamamı ve pankreasın baş kısmı alınır. Zor ve uzun bir ameliyattır. Her hastada tümörün durumuna ve hangi evrede olduğuna göre tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir. Bu tedavi yöntemleri cerrahi ameliyat, radyoterapi uygulaması ve kemoterapi uygulamalarından oluşmaktadır. Whipple ameliyatı genel cerrahlar için zor ve tecrübe gerektiren bir ameliyattır. Klasik Whipple'da midenin bir kısmı, oniki parmak bağırsağı ve ince bağırsağın bir kısmı, pankreasın başı bazen gövdesi de, safra yolunun bir kısmı, safra kesesi ve pankreasın etrafındaki lenf bezleri çıkartılır. Ancak yaygın pankreas kanseri veya kanserleşme riski yüksek olan kistlerin bulunması, kronik pankreas iltihabı veya birinci ameliyat sonrası tamamlama gerektiren durumlarda 'total pankreatektomi' ismini verdiğimiz ve pankreasın tamamının alındığı operasyon gerekli olabilmektedir.

Pankreas kanseri ameliyatını, bir cerrahın yapabileceği en zor ameliyatlardan biri olarak tanımlayan Prof. Dr. Oruğ, şöyle devam etti: “Ameliyat sonrası, rehabilitasyon süresinin uzun olması ve oluşabilecek muhtemel komplikasyonların ciddiyeti bu ameliyatın hastalar için de oldukça zor olduğunu göstermektedir. Pankreas kanseri en hızlı yayılan kanserler arasında sayılıyor. Hastalık fark edilip tanısı konulduğunda genelde çok geç kalınmış olabiliyor.”

Prof. Dr.
Taner Oruğ
Genel Cerrahi
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 14.03.2024 06:43
Son Güncelleme: 14.03.2024 06:43
Oluşturan: Taner Oruğ