KURUMSAL HABERLER


+A A-

KOAH Hastaları Büyük Risk Altında

“KOAH hastalarının nebülizatör kullanmasını, bulaş riskini artırdığı için önermiyoruz”


KOAH Hastaları Büyük Risk Altında

Tıpkı astım gibi alt solunum yolu hastalığı olan, daha çok sigara içenlerde ve ileri yaşlarda görülen KOAH hastası kişiler, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsüne karşı çok daha savunmasız. Medicana International İzmir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hastalarının bağışıklıklarının düşük ve akciğerleri zayıf olduğu için korona virüs salgınında hayatını kaybetme risklerinin sağlıklı bir insana göre çok daha yüksek olduğunun altını çizdi. Uzm. Dr. Işık, “Zamanında fark edilmeyen korona virüs, KOAH’lı hastanın akciğer fonksiyonunu ciddi şekilde bozabilir. Hastalık sağlıklı bir insana göre çok daha ciddi seyredecektir” dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü, her geçen gün çok daha fazla kişiye bulaşarak hayatlarını tehdit ederken, solunum yolu rahatsızlığı bulunan kişiler, solunum sistemi mekanizmalarının bozulmasına bağlı olarak çok daha büyük risk altında. Covid-19’a bağlı oluşan pnömoninin genellikle fark edilmeden geliştiğini ve pek çok belirtisinin KOAH şikayeti ile karışabildiğini belirten Medicana International İzmir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, her iki hastalığın da nefes darlığı, yorgunluk, geçmeyen balgamlı öksürük gibi semptomlar gösterdiğine dikkat çekti.

Koah Hastaları Nasıl Önlem Almalı?

KOAH hastalarının öncelikle herkesin uyması gereken kullara yani evde kalmaya, maske takmaya ve el hijyenine daha çok dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Merda Erdemir Işık, “ayrıca nefes açıcı ilaçları düzenli  kullanmaya devam etmelerini ve kesinlikle kesmemelerini öneririm. İlaçlarını bırakmaları hastalığın kontrolünü bozacağı için Covid 19’a yakalanma risklerini arttıracaktır. Pandemi döneminde raporlu ilaçlarını reçete yazdırmadan TC kimlik numaraları ile eczaneden alabildikleri için hastaneye gitmeden ilaçlarını temin etmelidirler. Ancak ateş yüksekliği, nefes darlığında artış, vücut ve kas ağrısı, tat, koku kaybı gibi şikayetleri hissetmeye başladıklarında vakit geçirmeden hastaneye başvurmalıdır” dedi.  

“Zatürre Aşısı Covid-19’dan Korumaz”

KOAH hastalarının kesinlikle ilaç kullanımını bırakmaması, dozlarını atlamaması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Merda Erdemir Işık, “Zatürre aşısı Covid-19 hastalığından korumaz. Fakat zatürre aşısı KOAH hastalarını diğer zatürre olma sebeplerinden koruduğu gibi olası bir Covid 19’a yakalanma durumunda bağışıklığın zayıflamasına bağlı olarak eklenebilecek ikincil zatürre etkenlerinden koruduğu için hastalığı daha hafif geçirmelerini sağlayacaktır. Bu nedenle aşı olmaları çok önemlidir” diye konuştu.

“Nebülizatörü Önermiyoruz”

Çoğu KOAH hastasının nebülizatör de denilen buhar makinesi ile ilaçlarını aldığını vurgulayan Uzm. Dr. Işık, “Nebülizatör ile nefes açıcı ilaç  alma, damlacık yoluyla yayılımı arttırdığı için olası bir Covid 19 varlığında hasta ile  aynı ortamda bulunan kişilere bulaş riskini arttırdığı için mümkün olduğunca önerilmemektedir. Nebülizatör yerine hastaların ilaçlarını ölçülü doz inhaler cihazlar ile almalarını ve eğer varsa spacer denilen ara parçaların kullanmalarını öneririm. Nebülizatör ile ilaç almak zorunda kalındığında ise odada başka kimse bulunmamalı ve  ilaç alındığı sırada ve sonrasında oda iyi havalandırılmalıdır” şeklinde konuştu.Uzm. Dr.
Merda Erdemir Işık
Göğüs Hastalıkları
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 18.11.2020 12:00
Son Güncelleme: 08.12.2021 09:05
Oluşturan: Merda Erdemir Işık