KURUMSAL HABERLER


+A A-

Covid-19’a karşı soğuk havalarda nasıl önlem alınmalı?

Sonbahardan kış aylarına geçiş yaptığımız şu günlerde Covid-19 vakalarında ciddi bir artış söz konusu. İnsanların koronavirüsle birlikte yaşamaya alışmasıyla birlikte rehavete kapılması daha çok vakanın önünü açıyor. Peki, kış aylarında koronavirüse karşı alınabilecek basit ama etkili öneriler neler? Medicana Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alihan Oral, kışın yapılması gerekenleri anlattı.


Covid-19’a karşı soğuk havalarda nasıl önlem alınmalı?


Daha kalın kıyafetler tercih edin

Kış aylarının gelmesi ile birlikte yaşanan soğuk algınlığı vakaları bağışıklık sisteminin gardını düşürebilecek türden birçok enfeksiyona yol açabilmekte. Covid-19’un en çok bağışıklığı zayıf olan vücudu sevdiğini göz önüne alırsak grip ve zatürre gibi hastalıklardan kaçınmamızın ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Haliyle soğuğa karşı daha kalın ve soğukla aranıza bir kalkan olabilecek kıyafetleri tercih etmek lehinize olacaktır. Bunun için birden çok katlı kıyafetleri tercih edebilirsiniz.

Odanızı sık sık havalandırın

Soğuk havalarda genellikle oda ısısını kaybetmek istemiyor ve pencerelerimizi açarak odalarımızı havalandırmayı çoğunlukla es geçiyoruz. Bu durum içeride bulunan hava kalitesini olumsuz etkilerken aynı zamanda virüslerin odanızda hapsolmasına neden olabiliyor. Son zamanlarda özellikle Covid -19 hastalarının daha çok aynı ortamda yaşayan veya çalışanların arasından çıkması da bu durunun önemini göstermektedir. Çalıştığınız ofiste ya da evinizde en az saatte bir kez odadaki hava sirkülasyonunu sağlamak, virüse yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Egzersiz Yapın

Kış aylarının gelmesi ile birlikte televizyon karşısında battaniyemize sarılıp film izlemeyi hepimiz çok severiz. Fakat kışın fiziksel aktivitenin azalması, bağışıklık sistemini doğrudan, olumsuz etkileyen bir faktör. Bu nedenle açık havada yapılamıyorsa bile ev içerisinde basit egzersiz hareketleri ile fiziksel aktivite arttırılmalı ve bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.

Sağlıklı Beslenme

Abur cubur olarak tabir edilen sağlıksız gıdaların tüketilmesi hem gereksiz kilo alımına hem de bağışıklığınızın zayıflamasına neden olabilmektedir. Bu aşamada hayvansal gıdaların tercih edilmemesi, kalorisi az fakat ihtiva ettiği protein ve vitamin açısından zengin ürünlerin vücuda alınması önerilmektedir. Bol bol sıvı alın ve bol C vitamini almaya çalışın. Bu, kış aylarında enfeksiyonlarla mücadelede yardımcınız olacaktır.

Sosyal izolasyonu arttırın, maskenizi çıkarmayın

Koronavirüsle yaşamaya alışmamızla birlikte artık insanlar Covid-19 virüsüne karşı tedbirlerini gevşetmeye ve rehavete kapılmaya başladı. Fakat unutulmamalı ki Covid-19 hala dünya üzerinde henüz bir ilacı olmayan ve daha yeni yeni tanımaya başladığımız bir virüs türü. Bu sebeple sosyal faaliyetlere ara verilmeli ve maskeler kesinlikle çıkarılmamalıdır. Maskelerin çıkarılmaması diğer tüm önlemlerden çok daha büyük önem taşımaktadır. Maske ile aynı zamanda alacağınız virüs miktarını da azaltmış olacaksınız. Bu da aslında virüsü alsanız bile hastalığı kolay atlatabilmeniz anlamına gelmektedir. Kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için bireysel tedbirlerinizi elden bırakmayın.

Oluşturma: 24.11.2020 12:00
Son Güncelleme: 24.11.2020 03:19
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu