KURUMSAL HABERLER


+A A-

Akciğer Hastalıkları Genetik ve Çevresel Etkenlere Bağlı GelişebiliyorAkciğer Hastalıkları Genetik ve Çevresel Etkenlere Bağlı Gelişebiliyor

Hava yolları, akciğer dokusu ya da bu bölgenin kan dolaşımı ile ilgili problemleri sonucunda çeşitli akciğer hastalıkları meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklardan kronik (uzun süreli) seyirli olanları, Türkiye ve tüm dünyada en sık görülen ölüm nedenleri arasında yer almaları nedeniyle önem taşır.

Akciğer Hastalıklarının Çeşitleri Nelerdir, Tedavileri Nasıldır?

Dr. Taner Has, ‘’ Kronik seyirli akciğer hastalıkları denilince akla ilk olarak astım hastalığı gelir. Astım hastalığı, belirtilerinin orta şiddetteki bir nefes darlığından hayatı tehdit edici hava yolu kapanmasına kadar geniş bir yelpazede olması nedeniyle önem taşır. Astım hastalığında bir tetikleyici faktör varlığında solunum işlevleri ve akciğer hacminde problem meydana gelir ve haliyle bu durum, kişinin nefes alışverişinin oldukça zorlu şekilde gerçekleşmesine neden olur. Genellikle çocukluk çağında başlayan bir rahatsızlık olan astımın günümüz şartlarında tedavisini sağlayacak bir ilaç bulunmasa da çeşitli ilaçlar ile bu hastalık esnasında ortaya çıkan öksürük, göğüste sıkışma, nefes darlığı gibi belirtiler kontrol altında tutulabilir. Kronik seyirli bir diğer akciğer hastalığı olan “kronik obstrüktif akciğer hastalığı” (KOAH), genellikle 40 yaşın üzerinde olan ve sigara içen kişilerde ortaya çıkar. KOAH hastalığında akciğer dokusunda bir enflamasyon (iltihaplanma) meydana gelir. İltihaplanmayı takiben akciğer salgılarında artış oluşur. İltihaplanma ve salgı artışı, akciğerlerde gaz değişiminden sorumlu yapılar olan alveollerde oksijen ve karbondioksit değişiminin tam olarak gerçekleşmesine engel olur.’’ diye ifade etti.

KOAH, Ritim Bozuklukları ya da Kalp Yetmezliğine Neden Olabilir

KOAH’ın dünyadaki ölüm nedenleri arasında 3. sırada olduğunu belirten Dr. Taner Has, ‘’ bu hastalığın seyrinde akciğerlerde ortaya çıkan iltihaplanma ve doku hasarının ilerlemesinin çeşitli ilaçların kullanımı ile yavaşlatılabileceğini sözlerine ekledi. Akciğer ve kalp arasında kanın taşınmasından sorumlu damarların basıncında artış meydana gelmesi halinde, pulmoner hipertansiyon olarak ifade edilen akciğer hastalığı ortaya çıkabilir. Bu hastalıkta zaman içerisinde yüksek basınca maruz kalan akciğer damarlarında kalınlaşma ve daralma oluşabilir. Bu esnada kişinin kalbi akciğerlere yeterli miktarda kanın ulaştırılmasını sağlamak amacıyla daha güçlü kasılmak zorunda kalır. Müdahale edilmediği takdirde pıhtı oluşumu, ritim bozuklukları ya da kalp yetmezliği gibi durumlara neden olabilen bu hastalıkta, kan inceltici, idrar söktürücü ya da damar genişletici özellik gösteren bazı ilaçların kullanımı ile akciğer damarlarındaki basıncın normal seviyelerde tutulması sağlanabilir.’’ dedi.

Hastalık Ani ve Kısa Sürede Gelişebiliyor

Dr. Taner Has, ‘’ Kronik seyirli ve ilerleyici hastalıklar dışında bazı akciğer hastalıkları ani olarak kısa sürede oluşabilir. Akut (ani) başlangıçlı akciğer hastalıklarının başında ARDS olarak isimlendirilen rahatsızlık gelir. “Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu” olarak bilinen bu hastalıkta, akciğer keseciklerinde biriken sıvı nedeniyle gaz değişiminin gerçekleşmesi olumsuz yönde etkilenir ve kan dolaşımına yeterince oksijen sağlanamaz. Ciddi şekilde nefes darlığının oluştuğu, kan basıncının düştüğü ve aşırı derecede bitkinlik ve sersemlik ile kendisini gösteren tehlikeli seyirli bu akciğer hastalığının tedavisinde, vücudun oksijen ihtiyacının karşılanması için kişiye durumun ciddiyetine göre maske ya da mekanik ventilatör (solunum cihazı) aracılığı ile oksijen verilir. Genetik ya da çevresel etkenlere bağlı olarak akciğer hastalıklarının oluşabilir. Özellikle nefes egzersizi yapmanın ve pasif ya da aktif olarak sigara dumanına maruz kalmanın sonlandırılmasının akciğer sağlığını korumak adına yapılabilecek uygulamaların başında gelir. ‘’

Oluşturma: 19.11.2020 12:00
Son Güncelleme: 25.11.2020 01:46
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu