KURUMSAL HABERLER


+A A-

Covid Çiçek gibi yok olacak

Aşı karşıtları şu dönemde hiç konuşmasın


Covid Çiçek gibi yok olacak

“Covid pozitif oranları yüzde 30’lardan tek haneli rakamlara indi”

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve 70 milyonu aşan vaka sayılarının ardından, çok yakında Türkiye’de de başlayacak olan aşılama çalışmaları, koronavirüs salgınıyla mücadelede çok önemli bir yer tutuyor. Alınan izolasyon önlemlerinin artırılması ve insanların durumun ciddiyetini daha iyi anlamalarının ardından son günlerde pozitif vaka sayılarında ciddi bir düşüş yaşandığını belirten Medicana International İzmir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, “1970’li yıllarda çocuklar çiçek hastalığından hayatını kaybediyordu. Aşının bulunmasıyla birlikte çiçek hastalığı dünya üzerinden yok oldu. Aşı çalışmalarının başarılı olmasıyla birlikte Covid tarihe gömülmüş bir pandemi olarak tarihteki yerini alacak. O nedenle mümkünse aşı karşıtları bu dönemde hiç konuşmasın” dedi.

Toplumun kendi haline bırakılması durumunda yüksek düzeyde bulaşıcılık gösteren Covid vakalarının ciddi boyutlarda yükseldiğine dikkat çeken Medicana International İzmir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, “Covid’in virüs bulaştırma katsayısı yada kısa adıyla R0 indeksi bu süreçte dünyanın bir çok yerinde 4-6’lara kadar çıktı. Örneğin İngiltere’de R0 indeksi 2 civarındaydı yani bin kişi 25 bin kişiyi hasta edebiliyordu. Alınan sıkı izolasyon önlemlerinin ardından bu sayıyı 0,5’lara kadar indirmeyi başardılar. Yani bin kişi 2500 kişiyi enfekte etmeye başladı. Bu tür solunumla bulaşan hastalıklarda kişilerin kendilerini koruması çok önemli” dedi.

Pozitif vakalarda tek haneli oranlara geriledik

Türkiye’de Kasım ayı içerisinde çok yüksek değerlerde seyreden Covid-19 vakalarının, 2021’in ilk haftasında çok ciddi bir düşüş yaşadığını belirten Prof. Dr. Serhan Sakarya, “Şu kadarını söyleyebilirim, laboratuvara gelen örnek sayısı bile yüzde 50’nin altına indi. Pozitif çıkma oranları yüzde 30’lardan tek haneli rakamlara indi. Bu sonucun iki sebebi var. Alınan önlemler etkili ama bir yere kadar. Bu önlemler bu kadar hızlı bir düşüşe neden olmaz. Çünkü hafta içi hala normal hayat kaldığı yerden devam ediyor. Asıl sebep, koronavirüs rakamlarının topluma deklare edilmesi oldu. İnsanlar tehlikenin farkına vardı ve maske, mesafe, hijyen kurallarına çok daha dikkat etmeye başladı. Bu önlemlerle vaka sayılarını bu kadar düşürebiliyorsak, aşılamayla sayılar çok daha aşağı çekilebilir” diye konuştu.

Aşı karşıtları lütfen sussun

Kısa bir süre sonra Türkiye’de aşılama çalışmalarının sağlık çalışanlarından başlayarak süreceğini vurgulayan Prof. Dr. Sakarya, “Çok önemli bir ricam var. Aşı karşıtları bu dönemde hiç konuşmasın. Mutlaka karşı olacaklarsa da kendi kendilerine karşı olabilirler. Bu konuda etkili kişilerin çok konuşmaması gerekiyor. Aşının ne inançsal ne de tıbbi zararlılık açısından karşı olunacak bir yönü yok. Bunun yanında dünyadaki bir çok hastalığın yok olmasına neden olur. 100 senede bir gelen pandemiyi tarihe gömecek olan şey aşı olacaktır. Virüs eğer insanda konak bulamazsa, bulunduğu ortamı ve dünyayı terk edebilir. Örneğin çiçek hastalığı da böyleydi. Çocuklar çiçek hastalığı nedeniyle 1970’li yıllarda ölüyordu. Aşılama çalışmalarının başlamasıyla birlikte o tarihten bugüne dünyada hiç çiçek vakası görülmedi. Virüslerin yaşaması için hedefteki hücreyi enfekte etmesi gerekiyor o nedenle virüsleri iyi kontrol eder ve bizlere bulaşmasını ya da konak olarak kalmasını engellersek bir süre sonra tüm dünya olarak covid-19’dan kurtulabiliriz” şeklinde konuştu. 

Prof. Dr.
Sarhan Sakarya
Enfeksiyon Hastalıkları
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 07.01.2021 12:00
Son Güncelleme: 07.01.2021 01:43
Oluşturan: Sarhan Sakarya