KURUMSAL HABERLER


+A A-

Tek anestezi, 2 robotik ameliyat, 3 cerrah

Ameliyat korkusu olan hastanın tek anestezi altında 2 farkı yerdeki tümörü, 3 cerrah ve 1 robotik cerrah eşliğinde alındı


Tek anestezi, 2 robotik ameliyat, 3 cerrah

Tıp literatürüne olgu sunumu olarak girecek


İzmir’de yaşayan 38 yaşındaki Seden Sakallılar’ın yapılan kontrollerinde böbrek altında ve göğüs boşluğunda 5 cm. çapında iki farklı tümörün olduğu tespit edildi. Ameliyat fobisi olan hastanın,  tek anestezi altında, robot eşliğinde, Üroloji, Göğüs ve Beyin Cerrahının gerçekleştirdiği, 4 saat süren operasyonla  tümörleri alındı. Medicana International İzmir Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Özgür Çakmak, bu tür operasyonların çok nadir yapıldığını söyleyerek, olgu sunumu olarak tıp literatürüne kazandıracaklarını ifade etti.

Adet düzensizlikleri şikayetiyle gittiği Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanının MR  istemesi üzerine, 38 yaşındaki Seden Sakallılar’ın böbrek komşuluğunda ve göğüs boşluğunda tümör olduğu tesadüfen ortaya çıktı. Semptomatik olmadığı için herhangi bir ağrıya neden olmayan ancak zamanla büyüyeceği tespit edilen tümörlerin, mutlaka alınması gerektiği söylenen Seden Sakallılar’ın ameliyat fobisini yenmesi ise kolay olmadı.

Robotik Cerrahi Denilince İkna Oldu

Öncesinde hiçbir operasyon geçirmeyen Seden Sakallılar, ameliyat için verilen günü beklerken oldukça endişeliydi. Vücudunda açık yara istemeyen ameliyat olmaktan korkan Sakallılar, bu korkusu nedeniyle ameliyat olmaktan da vazgeçti. Hastaneyi arayarak, ameliyatı iptal etmek isteyen Seden Sakalıllar, ailesinin ve doktorlarının araya girmesi, ameliyatın robotik cerrahi ile kapalı olarak gerçekleştirileceğinin, vücudunda sadece birkaç küçük kesi olacağının, 2 gün sonra tabur edileceğinin söylemesi üzerine ikna olarak, ameliyat masasına yattı.

Tek Anestezi, 2 Ameliyat

Hastanın göğüs boşluğundaki ve böbrek altındaki kitlelerin tesadüfen bulunduğunu ifade eden Medicana International İzmir Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Özgür Çakmak, “kitleler sürekli büyüme eğilimi içerisindeydi. Bu nedenle alınmaları gerekiyordu. Operasyon günü hastaya anestezi verilmesinin ardından, da Vinci cerrahi robot eşliğinde önce sol böbrek komşuluğundaki kitleyi aldık. Sonrasında, omurlara yakın olan göğüs boşluğundaki tümör, Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özgür Samancılar ve Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Şenoğlu tarafından alındı. Her iki kitle de aynı seansta alınmış oldu” diye konuştu.

Literatüre Girecek

Operasyonun açık olarak yapılması durumunda sadece böbrek altındaki tümör için en az 10 cm’lik bir kesi açılması gerekeceğini ifade eden Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özgür Samancılar, “Hasta ilk ameliyattan sonra taburcu olacak, göğüs boşluğundaki tümör ise farklı bir gün farklı bir operasyonla alınabilecekti. Çok daha zor bir ameliyat olacaktı. Ameliyattan sadece 2 gün sonra hastamızı yürür vaziyette taburcu ettik. Literatüre baktığımızda benzer ameliyatların çok fazla olmadığını, oldukça nadir olduğunu görüyoruz. Bu operasyona dahil olan ben ve diğer hekimlerimiz tarafından olgu sunumu olarak literatüre kazandırılmasını sağlayacağız” dedi.

Oluşturma: 20.01.2021 12:00
Son Güncelleme: 20.01.2021 03:22
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu