KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kolon Kanserinden Korunmak İçin Günde 150 Kalori Harcayın!

Kalın bağırsak kanseri diğer adıyla kolorektal kanserler Avrupa ve diğer batı ülkelerinde kanserle ilişkili hastalık ve ölümün en önemli sebeplerinden biri olarak biliniyor. Görülme sıklığı bakımından tüm kanserler arasında prostat, meme ve akciğer kanserinden sonra 4. sırada yer alan kolon kanserinden egzersiz, sağlıklı beslenme ve düzenli kontrollerle korunabiliyor.


Kolon Kanserinden Korunmak İçin Günde 150 Kalori Harcayın!

Haftada 5 gün, 30-60 dakika arasında orta şiddette veya günlük 150 kalori harcanarak yapılan egzersizlerin kansere karşı koruyucu olduğu ifade ediliyor. Medicana Sağlık Grubu Genel Cerrahi Bölümü uzmanlarından Doç. Dr. Ozan Akıncı kolon kanseri hakkında bilgi verdi.

Kolon kanseri, kansere bağlı ölümlerde ise akciğer kanserinden sonra ikinci sırada geliyor. Genel olarak kolon kanserlerinin kadınlarda ve erkeklerde görülme sıklığı benzer olan kolon kanseri, genelde 50 yaş sonrasında ortaya çıksa da genç yaştaki bireyleri de etkiliyor. Medicana International İstanbul Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü uzmanlarından Doç. Dr. Ozan Akıncı, obezitenin, düşük fiziksel aktivitenin, işlenmiş kırmızı et ve karbonhidrattan zengin beslenme alışkanlığının, sigara ve alkolün kolon kanserlerini artırdığını ifade ederken, “İleri yaş, ailede kolon kanseri veya kolon polip öyküsü, iltihabi bağırsak hastalığı ve Tip 2 diyabet de kolon kanseri için değiştirilemeyen risk faktörlerindendir. Buna karşın, lifli gıdalarla beslenmek, A, C, D, E vitaminleri ise koruyucu etkileri ile kolon kanseri gelişimini azaltmaktadır” dedi.

50 Yaş Sonrası İki Senede Bir Kolonoskopi Yapılmalı

“Genetik ve çevresel faktörlerin etkisi altında uzun bir süreç sonucu gelişen kolon kanserlerinin daha erken evrelerde tespit edilmesi, hem tedavi hem de hastalığın seyri açısından çok daha olumlu sonuçlara zemin hazırlaması açısından kritiktir” diyen Doç. Dr. Akıncı, “Ülkemizde ortalama riske sahip bireylerde 50 yaşından itibaren 2 yılda bir dışkıda kan testi ve 50 yaşında kolonoskopi yapılmasını gerekmektedir. Ailede kolon kanseri olan veya diğer risk faktörlerini taşıyan bireylerde ise tarama zamanı daha erken yaşlara çekilebilir. Bu ayrıntılı planlamaya tıbbi öyküyü değerlendiren genel cerrahi uzmanı karar verecektir” şeklinde konuştu.

Korunmada Egzersizin Önemi Büyük

Kolon kanserinden korunmak için fiziksel aktivitenin önemli olduğunun altını çizen Doç. Dr. Ozan Akıncı, “Araştırmalar, düzenli egzersiz yapan bireylerde, kalın bağırsak kanseri dahil bir çok kanserin gelişme riskinin azaldığını göstermiştir. Haftada 5 gün, 30-60 dakika arasında orta şiddette veya günlük 150 kalori harcanarak yapılan egzersizler koruyucudur. Egzersizin yanında fazla kilodan kurtulmak da önem taşımaktadır” dedi.

Sigaradan Uzak Durun

Sigara kullanımının kolon kanseri riskini artırdığına değinen Doç. Dr. Akıncı, “Sigaranın yanında yapılan çalışmalar alkolün kolon kanser riskini artırdığını göstermiştir. Erkeklerin günde iki bardak kadınların ise günde bir bardaktan fazla alkol tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca tam olarak kanıtlanmamış olsa da kolorektal kanserden korunmada, diyetin belirgin bir rol oynadığına dair bazı kanıtlar vardır. Bilindiği kadarıyla posadan, liften (fiberden) zengin, yağdan fakir diyet, kolorektal kanserden korunmaya yardımcı tek diyet şeklidir” diye konuştu.

Doç. Dr.
Ozan Akıncı
Genel Cerrahi
MEDICANA INTERNATIONAL ISTANBUL - BEYLİKDÜZÜ
Profili Gör
Oluşturma: 27.03.2024 12:00
Son Güncelleme: 27.03.2024 09:19
Oluşturan: Ozan Akıncı