KURUMSAL HABERLER


+A A-

Eldiven ve çorap tarzı uyuşmaya dikkat

El ve ayak parmaklarının ucunda başlayıp, bileğe doğru çıkan uyuşma ve yanma hissi diyabetin habercisi


Eldiven ve çorap tarzı uyuşmaya dikkat

Diyabet ve tansiyon hastalığının bir araya gelmesi, inmeye ivme kazandırıyor

Toplumun önemli bir kısmında görülen; tedavi edilmediği takdirde beyinden, sinir sistemine, karaciğerden, böbreklere kadar hayati organlarda hasar meydana gelmesine neden olan diyabet, kendisini el ve ayak parmaklarında uyuşma ve güç kaybı ile belli edebiliyor. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Yıldız Arslan, “hastaların gece yatarken ayakları yanar, yürüdüğü zaman zemini hissetmez, parmak uçlarında yanma ve uyuşma olur. Bu belirtileri gösteren hastalardan mutlaka tahlil istiyoruz. Diyabeti olduğunun farkında olmayan bir hasta, buna ek olarak tansiyon problemi de yaşıyorsa, ne yazık ki inme yani beyin felci riski 4-5 kat artıyor” dedi.

Genellikle çok genç yaşlarda başlayan, pankreasta üretilen insülin miktarının tamamen durması veya çok düşük olması anlamına gelen Tip 1 diyabet ile üretilen insülinin gerektiği şekilde etki göstermemesi olarak tanımlanan Tip 2 diyabet, toplumun yaklaşık yüzde 15’ini etkiliyor. Diyabet ise neredeyse vücudun her organında hasara neden oluyor.

El ve Ayaklarda Yanma ve Uyuşma

Medicana International İzmir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Yıldız Arslan, diyabetin beyinde hem santral sinir sistemini hem de periferik sinir sistemini etkilediğini belirterek, “Diyabet nörolojik açıdan değerlendirildiğinde en çok kendisini polinöropati ile gösterir. Hastalar ellerindeki ve ayaklarındaki uyuşmadan yanmadan yakınır. Gece yatarken ayakları yanar. Yürürken zemini hissetmediğini söyler. İnsülin kullanan şeker hastalarında sinirler daha çok etkilenir. Çoğu zaman karşılaşıyoruz, hasta diyabeti olduğunun farkında bile değil. Bir bakıyoruz kan şekeri 400’e çıkmış. Belki 10 yıldır diyabet hastası ama bilmiyor. El ve ayaklarındaki yanma ve uyuşma hissi ile geliyor. İşte o zaman yapılan tetkiklerinde diyabeti olduğunu anıyoruz” dedi.

Önce Parmak Uçlarından Başlıyor

Vücuttaki sinirlerin parmak uçlarına kadar geldiğini, diyabetin sinireri tutmasının ardından önce parmak uçlarında uyuşma ve yanmanın başladığını sonrasında yukarı doğru ilerlediğini kaydeden Doç. Dr. Arslan, “Bunlar ilk belirtilerdir. Uyuşma ve yanma şeklinde. Biz buna eldiven ve çorap tarzı uyuşma diyoruz. Çünkü elimize bir eldiven giydiğimizde eldivenin bittiği nokta ve çorabı giydiğimizde çorabın bilekte bittiğin noktaya kadar bir uyuşma olur. Sonrasında kişi parmak uçlarıyla ince beceriler yapamaz, şiddetli ağrılar olur. Eğer önlem alınmazsa kalıcı güç kaybına kadar gider” şeklinde konuştu.

İnmenin Sebeplerinden Biri De Diyabet

Diyabetin beyin damarlarını etkilemesi sonucu kişinin inme geçirme riskinin artacağını anlatan Doç. Dr. Yıldız Arslan, “Hele ki kişide tansiyon da varsa risk 4-5 kat artar. Diyabetin kontrol altında tutulmaması da bu riski daha da katlayan bir faktör. Tüm bunların bir araya gelmesi tedavide komplikasyon riskini artırır. İnme tedavisi sürerken şekerin yüksek olması ilaçların etkisini de azaltıyor” dedi. Özellikle el ve ayaklardaki uyuşma sırasında bir doktora giderek tedavi ye başlamanın önemine değinen Doç. Dr. Arslan, “önemli olan güç kaybı oluşmadan tanıyı koyabilmek. Tedaviye başlandığı an hastalığın ilerlemesi de yavaşlamış oluyor. Bu aşamada şekerin de kontrol altına alınmasıyla hastalığın sinirlere ilerlemesini yüzde 80 oranında azaltmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Oluşturma: 04.05.2021 12:00
Son Güncelleme: 04.05.2021 10:50
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu