KURUMSAL HABERLER


+A A-

Genital Estetik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Medicana Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı, genital estetik uygulamalarının son dönemde çok talep gördüğünü, özellikle doğum, kilo kayıpları yaşlanma ve yapısal kusurlardan dolayı meydana gelen deformasyonun çeşitli yöntemlerle onarılmasının mümkün olduğunu belirtti ve genital estetik ile ilgili bilgi verdi ve sorularımızı yanıtladı.


Genital Estetik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genital bölgenin estetik problemleri nelerdir?

Medicana Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı, vajinal doğum yapma, jinekolojik operasyon geçirme ve yaşlanma gibi nedenlerle vajinada genişleme; vajina dudaklarındaki büyüme, sarkma ve asimetriler oluşabileceğini belirterek “Doğum yapmamış kadınlarda dahi genital bölgede yapısal bozukluklar, estetik problemler ve cinsel fonksiyon sorunları gözlenebilir ve bu problemler yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür.” dedi.

“Jinekolojik Kozmetik Cerrahi” nedir?

Modern tıptaki gelişmeler; sağlık, kozmetik ve estetik alanlarındaki yenilikçi uygulamalarla hayatımıza yansıdığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı,  “Bu gelişmeler; kadınların farkında olmadığı, problem olarak görmediği veya çözülemeyeceğini düşündüğü jinekolojik sorunların tedavisini de mümkün kılmaktadır. Genital bölgeye yönelik estetik uygulamalar, Amerika’dan başlayarak hızla Avrupa’ya yayılmış ve son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmıştır. Genital bölgenin yapısal bozukluklarının, deformasyonlarının, estetik problemlerinin ve cinsel fonksiyon sorunlarının giderilmesini hedefleyen Jinekolojik Kozmetik Cerrahi; cinsel sağlık, genital estetik ve psikolojik açılardan önemli avantajlar sunmaktadır.” diye belirtti.

Jinekolojik Kozmetik Cerrahi kapsamında yapılan en yaygın uygulamalar nelerdir?

    Vajinoplasti

    Labioplasti

    Himenoplasti

    Klitoris ve G noktası dolgusu

Vajinoplasti Nedir?

Vajinal doğum yapma, jinekolojik operasyon geçirme ve yaşlanma gibi nedenler vajina sıkılığında azalmaya ve vajinada genişlemeye yol açabilir. Ancak, doğum yapmamış genç kadınlarda da vajinal genişleme görülebilmektedir. Vajinal genişleme gözlenen kadınlarda, idrar torbası sarkması ve idrar kaçırma gibi sorunlarla da sık karşılaşılabilmektedir. 35 yaşından büyük kadınlarda daha sık gözlenen “vajinal genişleme”, kadınlarda özgüven kaybına ve psikolojik problemlere, kadında ve erkekte cinsel ilişki kalitesinin düşmesine yol açabilmektedir. Vajinal doğum sırasında yapılan kesilerin doğru şekilde iyileşmemesi nedeniyle iz bırakması, ağrılı cinsel ilişkiye ve vajina estetiğinin bozulmasına yol açabilir. “Vajina yenileme” veya “vajinal gençleştirme” olarak da bilinen vajinoplasti, genişlemiş vajinanın daraltılması, sıkılaştırılması ve doğum izlerinin giderilmesi için uygulanan cerrahi girişimdir. Vajinoplasti, hem cinsel hayat hem de estetik görünüm üzerindeki faydalarıyla yüksek hasta memnuniyeti sağlar.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1 saat sürer. Labioplasti (vajina dudaklarındaki estetik problemlerin giderilmesi) ile birlikte de uygulanabilir. Doğum yapmamış kadınlara da uygulanabilir. Oldukça iyi tolere edilebilen, ağrısız, iz bırakmayan ve riskleri son derece az olan bir cerrahi girişimdir. Hastanede yatış gerektirmez. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikişlerin aldırılması gerekmez. Operasyondan 4-6 hafta sonra bu ameliyatın geçirildiği fark edilmez. Vajinoplastiden 4-6 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Kadında ve partnerinde cinsel hazzı, cinsel tatmini ve cinsel ilişki kalitesini yükseltir. Cerrahi girişim sırasında, idrar torbası sarkması ve idrar kaçırma gibi sorunlar da ortadan kaldırılabilir.

Labioplasti Nedir?

Vajina dudaklarındaki büyüme, sarkma ve asimetriler genetik kökenli olabildiği gibi; doğum yırtıkları sonucu da gelişebilir. Zayıf kadınlarda daha sık gözlenen bu problemler, yüksek miktarda kilo kaybedildiğinde de ortaya çıkabilir. Vajina dudaklarındaki büyüme, sarkma ve asimetriler dudakların tahriş olmasına, kaşınmasına, mayonun veya dar kıyafetlerin altından dahi belli olmasına yol açabildiği gibi; özgüven kaybına, psikolojik problemlere ve cinsel ilişki kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir. Labioplasti, vajina dudaklarındaki büyümeyi, sarkmayı ve asimetriyi düzeltmeye yönelik olarak uygulanan cerrahi girişim olup genital bölge estetiğine yönelik cerrahi girişimlerin en sık yapılanıdır.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi altında uygulanır ve yaklaşık 30 dakika sürer. Vajinoplasti (vajinanın daraltılması) ile birlikte de uygulanabilir. Hastanede yatış gerektirmez. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikişlerin aldırılması gerekmez. Deneyimli ve uzman ellerde yapıldığında cinsel haz ve cinsel tatmin kaybına yol açmaz. Yaşam kalitesini yükselten ve hasta memnuniyetinin yüksek olduğu bir cerrahi girişimdir. Sadece dış genital bölgeye uygulandığı için bakirelere dahi uygulanabilir.

Himenoplasti Nedir?

Vajina girişinin 1-2 cm gerisinde bulunan himen (kızlık zarı); cinsel ilişki, yabancı cisim, mastürbasyon, kaza ve travma gibi nedenlerle tamamen veya kısmen yırtılabilir. Himenoplasti, himenin onarılması veya yeniden oluşturulması işlemidir. Temel olarak 2 farklı himenoplasti tekniği olmakla birlikte,  “kalıcı himenoplasti” olarak adlandırılan teknik önerilmekte ve tercih edilmektedir. Kalıcı himenoplasti, vajinadan alınan dokulardan yıllarca korunabilen yeni bir kızlık zarı oluşturulmasıdır ve cinsel ilişkiden en az 2 ay önce yapılır.

Himenoplasti Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi altında yapılabilen bir işlemdir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikişlerin aldırılması gerekmez. Hastanede yatış gerektirmez. İşlemden sonra ağır spor yapılmamalı, ani bacak hareketlerinden kaçınılmalıdır. Kızlık zarı tamiri yapıldığı ancak bir uzman hekim muayenesi ile anlaşılabilir.

Oluşturma: 02.06.2021 12:00
Son Güncelleme: 15.12.2021 10:51
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu