KURUMSAL HABERLER


+A A-

Hipertansiyon Her 3 Yetişkinden 1’inde Görülüyor

Hipertansiyon, 65 yaş üzeri grubun ise yaklaşık yarısında görülüyor. Yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon uzun yıllar hiçbir belirtiye neden olmadan ilerleyebiliyor. Peki hipertansiyon nedir, tedavisi nasıldır? Hipertansiyon organlara zarar verir mi? Hipertansiyonla ilgili merak edilenleri Medicana Avcılar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı, Uzm. Dr. Naser Can yanıtladı.


Hipertansiyon Her 3 Yetişkinden 1’inde Görülüyor

Hipertansiyon Nedir?

Dr. Naser Can, ‘’ Hipertansiyon kan basıncındaki yükselmedir. Kan basıncı, kalbin pompaladığı kan miktarı ve damarlarda kan akışına karşı oluşan direnç ile ilgilidir. Kalp daha fazla kan pompaladıkça ve damar daraldıkça kan basıncı yükselir. Tansiyon, büyük ve küçük tansiyon olmak üzere ikiye ayrılır. Büyük tansiyon ya da diğer adıyla sistolik kan basıncı, kalbin kasılarak kan pompaladığı andaki basıncın ölçüsüdür. Küçük tansiyon ya da diastolik kan basıncı ise kalp atımı arasındaki sürede damarlardaki basıncın göstergesidir.Hipertansiyon tanısı için kişinin farklı zamanlarda ölçülen en az iki kan basıncı değerinin 140/90 ve üzerinde olması gerekir. 130/80 ve 140/90 arasındaki değerler ise ‘sınırda yüksek’ kabul edilir. Kişide diyabet, kronik böbrek hastalığı gibi rahatsızlıkların varlığında kas basıncının 130/80 ve üzeri olması hipertansiyon tanısı için yeterli olur.Yüksek tansiyon genellikle hiçbir belirtiye neden olmadan ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Bazı kişilerde burun kanaması, baş ağrısı, nefes darlığı gibi semptomlara yol açabilir ancak bu semptomlar tansiyon çok yüksek değerlere ulaşıncaya kadar ortaya çıkmaz.’’ diye belirtti.


Hipertansiyon Hangi Organlara Zarar Verir?


Damar duvarlarındaki yüksek basınç hem damarlara hem de organlarda hasar oluşumuna neden olur diye kaydeden Dr. Naser Can şu konulara dikkat çekti: ‘’ Yüksek tansiyon hastalığının süresi arttıkça ve tedavi ile kontrol edilmedikçe oluşan bu hasarın boyutu da artar. Hipertansiyon başta damarlar ve kalp olmak üzere böbrek, göz, beyin gibi organlara zarar verir. Tedavi ile normal değerlere düşürülemeyen tansiyon çok sayıda sağlık problemine yol açabilir. Bu problemler: Damarların sertleşmesine (ateroskleroza) bağlı olarak gelişen kalp krizi, inme, kan damarlarının yüksek basınç nedeniyle çıkıntı oluşturması ve bu çıkıntının çatlaması sonucu oluşan ağır komplikasyonlar, kalbin damarlardaki yüksek basıncı aşmak için daha fazla çalışmaya başlaması, kalp kasının aşırı büyümesi ve buna bağlı gelişen kalp yetmezliği, böbrekteki damarların daralmasına bağlı olarak böbrek fonksiyonlarının bozulması, göz damarlarının daralması, kopması ve görme yetisinin kaybedilmesi beyni besleyen damarların daralması, tıkanması sonucu demans gelişimi olarak sıralanabilir.’’


Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir?


Dr. Naser Can, ‘’ Yüksek tansiyon tedavisindeki en önemli noktalardan biri hastanın yapacağı yaşam tarzı değişiklikleridir. Yemeklerle birlikte tüketilen tuzun azaltılması, sağlıklı bir beslenme düzeninin oturtulması tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Düzenli egzersiz yapılması da tansiyon hastalarının sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Kilo fazlası olan kişilerin sağlıklı diyet ve egzersiz yöntemleriyle ideal kilosuna ulaşması da yine tansiyona bağlı komplikasyonların azaltılması açısından önemlidir. Hipertansiyon tedavisinde ilaçlar da kullanılır. Tedavide tercih edilecek ilaç, hastanın hipertansiyonun ne kadar yüksek olduğu, hastada tansiyona ek başka hastalıkların olup olmadığı gibi parametrelere göre belirlenir. Bazı hastalarda tedavide iki ya da üç farklı ilaç grubunun kombinasyonları kullanılabilir. Yüksek tansiyon tedavisi için en sık kullanılan ilaç grupları; Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri, Anjiyotensin II reseptör blokerleri (ARBs), diüretikler, kalsiyum kanal blokerleri, beta blokerleri ve alfa brokerlerdir. Hipertansiyon tedavisinde; 65 yaş ve üzeri, kardiyovasküler hastalık açısından yüksek riskli, diyabet, koroner arter hastalığı veya kronik böbrek hastalığı gibi rahatsızlıkları olan kişilerde hedef kan basıncı değeri 130/80’in altıdır. Hipertansiyon yaygın görülen bir hastalıktır. Ancak yüksek tansiyon genellikle belirti vermediğinden hastaların tanı alması hastalığın geç dönemlerine kalabilir. Bu nedenle 18 yaşın üzerindeki kişiler her yıl düzenli olarak tansiyonunu ölçtürmelidir.’’ diye ifade etti.

Oluşturma: 01.07.2021 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 11:31
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu