KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kalça Protezi Yaşamı Kolaylaştırıyor!

Travma, tümör, kireçlenme ya da artrit nedeniyle hasarlanmış kalça ekleminin çıkarılıp yerine protez konulmasına kalça protezi ameliyatı denir. Yaklaşık 70 yıllık geçmişi bulunan bu ameliyatlar hakkında Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Özkunt önemli bilgiler verdi.


Kalça Protezi Yaşamı Kolaylaştırıyor!

Kalça Protezine Kimler İhtiyaç Duyuyor?

Kalça protezine genellikle orta yaşın üzerindeki insanların ihtiyaç duyduğunu belirten Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Özkunt, ‘’Kalça ağrınız günlük hayatınızı etkiliyorsa, rahatça uyuyamıyorsanız, bastonla bile zorlukla hareket ediyorsanız, kalçadaki problem günlük aktivitenizi kısıtlıyorsa, cerrahi olmayan yöntemlerin faydasını görmediyseniz ya da eskisi kadar yararı yoksa total kalça artroplasti operasyonu adı verilen kalça protezi sizin için gerekli olabilir’’ dedi.

Genel olarak kalça eklemini etkileyen 3 tip artrit olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Özkunt, otoimmün bir hastalık olan romatoid artrit, bir yaralanma sonucu olan travmatik artrit ve ileri yaşta görülen osteoartritin kalça ekleminde dejenerasyona sebep olduğunu ve bu hastaların ileriki süreçte kalça protezine ihtiyaç duyduğunu sözlerine ekledi.


Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon sürecine dair bilgiler veren Doç. Dr. Özkunt, ‘’Kalça protezi ameliyatı eğer acil bir durum sonrası gerekmiyorsa hastaya önceden detaylı bir planlama yapılır. Hastanın aşırı kilosu varsa bu kiloları vermesi istenir. Kan sulandırıcı kullanıyorsa kullanımına ara verilir. Ameliyat öncesi genel anestezi açısından kalp ve akciğer gibi organlar incelenir ve hastaya gerekli kan tahlilleri yapılır. Ameliyat esnasında hasar görmüş eklem dokusu çıkarılarak vücutla uyumlu kalıcı protez yerleştirilir. Operasyondan sonra bacaklarınızda pıhtı oluşmaması için önlemler alınır. Doktorunuz bir süre sonra sizi bastonla veya yürüteçle yürütür. Hastanede başlayan fizik tedavi süreci öğrenilen hareketlerin yapılması ile evde de devam eder. Genellikle operasyondan sonra tam iyileşme 6-12 ay arasında gerçekleşir” ifadelerini kullandı.


Kalça Protezi Hareket Özgürlüğünü Kısıtlar mı?

Yeni kalça protezine alışmak için zamana ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Doç. Dr. Özkunt, ‘’Operasyondan sonra hastaların önceden hissettiği ağrı belirgin olarak azalır ve hareket kabiliyetleri artar. Ancak hastaların normal bir insan gibi istedikleri her hareketi yapmaları zaman alabilir. Koşmak, basketbol ya da futbol oynamak kalça protezini aşırı zorlayabilir. Ancak hastalar ameliyattan bir zaman sonra rahatça yürüyüş yapabilir, yüzebilir ve bisiklete binebilirler. Hastalar operasyonun üzerinden 6-12 hafta geçmesine rağmen yoğun ağrı hissediyor ve rahat hareket edemiyorlarsa mutlaka ortopedi doktoru ile yeniden görüşmeliler.‘’ diyerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.


Kalça protezinin yapısı nasıldır? Çeşitleri var mıdır?

Dr. Özkunt protez yapıları ile ilgili ise, “Günümüzde kalça ameliyatlarında kullanılan protezler krom, kobalt veya titanyumdan yapılmaktadır. Ara parçalarda metal, seramik veya polietilen kullanılmaktadır. Protez üretiminde kullanılan tüm maddeler vücut yapısı ile uyumludur.” dedi.


Kalça Protezi Günlük Hayatı Etkiler mi?

Günümüzde kalça ameliyatı sonrası hastaların uzun süre hastanede kalmaları gerekmediğini belirten Doç. Dr. Özkunt, ‘’Hastaların operasyondan sonra 1-2 hafta koltuk değneği kullanmaları gerekebiliyor. Genellikle evde geçirilen 2 haftalık süreci takiben hastaya fizik tedavi ve rehabilitasyon başlatılıyor. Hastalar 2-4 haftalık fizik tedavinin ardından çok zorlayıcı olmayan pek çok aktiviteyi yapabiliyorlar. Yürüyüş yapmak yaygın olarak tavsiye edilirken koşmak genellikle tavsiye edilmez. Eğer çalışıyorsanız yaklaşık 6 hafta sonra çalışmaya başlayabilirsiniz’’ dedi.


Kalça Protezinde Başarı Şansı Nedir?

Kalça protezi ameliyatlarında görülebilecek komplikasyonlara değinen Doç. Dr. Özkunt, ‘’Deneyimli ellerde komplikasyon riski düşüktür. Bununla birlikte en çok korkulan komplikasyon enfeksiyondur. Operasyon sonrası pıhtı atmasını önlemek için gereken tedbirlerin alınması gerekir. Şayet protez çok zorlanırsa aşınmalar ve protezde oynamalar, protez etrafında kırıklar olabilir. Bu durumda revizyon ameliyatı gerekebilir. Günümüzde yapılan kalça protezi ameliyatları ile hastanın bu protezi 15-20 yıl kullanması beklenmektedir’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Oluşturma: 09.08.2022 12:00
Son Güncelleme: 09.08.2022 05:15
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu