KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kansere Karşı Atış Sende!Kansere Karşı Atış Sende!


Meme kanserini ileri aşamalara ulaşmadan fark etmenin en önemli  yolu ise her kadının kendi muayenesini yapmasından geçiyor. Erken teşhisin önemine vurgu yapmak için Medicana Bursa Hastanesi kadın hekimleri, Nilüfer Belediyespor Kadın Voleybol takımı ile karma voleybol maçı yaptı. Meme kanseri farkındalığına vurgu yapmak için sporcuların “Kontrol Sende” tshirtleri, doktorların ise beyaz hekim önlükleri ile mücadele ettiği karşılaşmada hekimler ve sporcular meme kanserine smaç attı.
Meme kanseri, tüm dünyada ve ülkemizde en sık görülen kanser türü olarak öne çıkıyor. Her 8 kadından 1’ine meme kanseri tanısı konuluyor.  Ailede birinci derecede yakınlarda meme kanseri öyküsünün olması, kişinin meme kanserine yakalanma riskini artırırken, uzmanlar 40-69 yaş aralığındaki her kadının yılda 1 kez momografi çektirmesinin ve en önemlisi kendi kendini muayene etmesinin hayat kurtarıcı olduğunu vurguluyor.
Meme kanserinde erken teşhisin önemi vurgu yapmak isteyen Medicana Bursa Hastanesi kadın hekimleri ile Nilüfer Belediyespor Kadın Voleybol Takımı sporcuları, gerçekleştirilen voleybol maçında bir araya geldi. Medicana Bursa Hastanesi Radyasyon Onkolojisi  Uzmanı Doç. Dr. Candan Demiröz Abakay, Genel Cerrahi Uzmanı Uz. Dr. İsraa Aljorani, Dermatoloji Uzmanı Uz. Dr. Işıl Kamberoğlu Turan, Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Hande Güngör, Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Uz. Dr. Menekşe Kastamoni, beyaz önlükleri ile sahaya çıktı. Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Sn. Dr. Sibel Özer de konuya olan hassasiyeti dolayısıyla ile bu dostluk maçına destek verdi. 

Gerçekleştirilen dostluk maçında meme kanserine smaç vuran sporcular ve doktorlar maç sonu, “Kontrol Sende” yazılı pankartla poz verdi. Medicana Bursa Hastanesi Genel Müdürü Remzi KARŞI  ise, "Meme kanserine dikkat çekmek için Nilüfer Belediyespor Kadın Voleybol Takımıyla bir dostluk maçı düzenledik. Meme kanseri önlenebilir kanserlerin içinde ilk sırada geliyor. Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda sıkça gördüğümüz bu kanser türünde sadece elle yapılan muayenenin bile radyoloji ve ultrason kadar değerli olduğunu biliyoruz. Kadınlar lütfen düzenli olarak aile hekimlerine bu konuda başvurabilir" diye konuştu.
Çekişmeli geçen maçı, dostluk kazandı.


Oluşturma: 11.10.2022 12:00
Son Güncelleme: 10.11.2022 10:39
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu