KURUMSAL HABERLER


+A A-

Bel Fıtığı Ağrılarına Ameliyatsız Çözümler Mümkün Olabilmektedir

Medicana Ataşehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Öğrenci, bel fıtığı tedavisinde ameliyatsız bir yöntem olan bel fıtığı nokta atış enjeksiyon tedavisi ile bel fıtığı bel fıtığı ağrılarına çözüm sunulabileceğini anlattı.


Bel Fıtığı Ağrılarına Ameliyatsız Çözümler Mümkün Olabilmektedir


Bel fıtığı açısından hareketsiz yaşam tarzı, yanlış oturma, ağır iş yükü, az su tüketimi, aktif sigara içiciliği ve aşırı stresli bir iş ortamına sahip olmak tetikleyici durumlar oluşturabilmektedir. Genelde bel ve bacak ağrısı olarak başlayan bel fıtığı ağrının; öksürmek, hapşırmak, ağır kaldırmak ile topuktan bele kadar yayılması ile kendini gösterir. Bel fıtığında, fıtığa bağlı sinir hasarı, idrar ve dışkı tutamama, ayaklarda yanma, batma ve üşüme gibi özel durumlar dışında ameliyatın düşünülmeyebileceğini belirten Doç. Dr. Ahmet Öğrenci, enjeksiyon tedavisinin tercih edilebileceğini aktardı. Bel fıtığı tedavisinde enjeksiyon tedavisiyle birlikte fizik tedavi uygulamaları, davranış tedavi, manuel terapi uygulamaları ve egzersiz ile sonuç alabilmek mümkün olabilmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda 3-6 aylık bir süre içerisinde fıtığın boyutlarında küçülme yani regresyon olduğu bile görülmüştür.

Bel Fıtığında Enjeksiyon (Nokta Atış) Tedavisi Nedir?

Bel fıtığında nokta atışı tedavisini anlatan Doç. Dr. Öğrenci, tedaviyi şöyle aktardı:

“Bel ağrılarının sebepleri omurlar arasındaki disk adı verilen yapının; zorlanma, ağır kaldırma, yanlış oturma gibi problemler yüzünden sinir kanallarına doğru çıkıntı yapmasıdır. Bel fıtığı enjeksiyon tedavisinde hasar gören ve ağrıya sebep olan sinir tespit edilir. Farklı şekillerde uygulanabilen enjeksiyon tedavisi, fıtık hangi seviyede ise doğrudan fıtık içine ya da bağlı olduğu sinir çevresine ince iğnelerle girilip tedavi edici ilaçlar enjekte edilir.

Bel fıtığı tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar steroid, ozon ve anestezik ilaçlardır. Uygulanan bu ilaçlar sinir ve fıtık etrafındaki iltihap, ödem ve yapışkanlıkları tedavi etmede kullanılır. Bel fıtığı enjeksiyon tedavisinde transforaminal epidural enjeksiyonlar şunlardır:

  • Transforaminal Epidural Enjeksiyonlar bel fığının çevresinde görülen iltihap ve ödemi tedavi etmek için yararlanılan bir uygulamadır. Transforaminal epidural enjeksiyonda sinir kökü basısına bağlı ağrı ortadan kaldırabilmektedir.
  • Transforaminal epidural enjeksiyon yönteminde kullanılan ilacın dozu düşük seviyededir.”


Bel Fıtığında Enjeksiyon Tedavisi Neden Uygulanır?

Doç. Dr. Öğrenci, enjeksiyon tedavisinin başarısız ameliyatlarda ve bir ayda üç keze kadar uygulanabildiğini belirtti:

“Bel fıtığında enjeksiyon tedavisi başarısız bel ameliyatlarında, iltihap ve ödem oluşumunda, omurilik kanalı daralmasında ve faset eklem rahatsızlıklarında uygulanabilmektedir. Bel fıtığı enjeksiyon tedavisi, uygulama yapıldıktan sonra hastaların genelinde ağrının kaybolmasını sağlayabilir. Hastanın halsizlik, kas güçsüzlüğü, uyuşukluk gibi rahatsızlıklarında iyileşme kaydedilir. Bel fıtığı enjeksiyon tedavisi ile düzelme sağlanamayan hastalar için tedavi birkaç ay içinde 3 kez uygulanabilir. Hasta ağrısının geçmesi ile iyileşme sağlandığını düşünüp günlük rutinine hemen dönmemeli istirahat etmelidir.”

Bel Fıtığında Enjeksiyon Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Bel fıtığı nokta atışı tedavisinin bir yan etkisi olmadığını belirten Doç. Dr. Öğrenci, tedavinin kimlere uygulanabileceğini şöyle açıkladı:

“Bel fıtığı enjeksiyon tedavisi fıtık başlangıcı ve hatta ileri düzey fıtığı (patlamış, parça kopmuş ve kanalı daraltmış) olan hastalarda disk bölgesinde oluşan ödem ve iltihabı tedavi etmek, sinir kökü basısını azaltmak ve disk çevresindeki yangıyı ortadan kaldırmak amacıyla uygulanabilir. Tedavinin ciddi bir yan etkisi olmaması sebebi ile kullanımı yaygındır. Hastanın erken dönemde ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersize ek olarak enjeksiyon tedavisi tercih edilebilir. Böylelikle daha etkili bir sonuç alınabilmektedir.”

Bel Fıtığında Enjeksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı tedavisinde epidural enjeksiyonların uygulama şekillerine göre 3 farklı yöntemle uygulandığını belirten Doç. Dr. Öğrenci belin direkt sinir kanalına, kuyruk sokumuna ya da belin orta kısmına uygulamanın yapılabileceğini söyledi:

  • Bel fıtığı tedavisinde kuyruk sokumundan uygulanan epidural enjeksiyon, kuyruk sokumuna en yakın yerden kaudal blokaj utrasonografi ve ya radyolojik görüntüleme eşliğinde yapılmaktadır. Genel olarak tedaviyle elde edilen başarı oranı %60- 70 civarında olabilmektedir.
  • Bel ortasından yapılan epidural enjeksiyon, kanal daralması orta hat fıtıklarında kullanılan yöntemdir.
  • Bel fıtığı tedavisinde direkt, sinir kanalına yapılan enjeksiyon epidural tedavilerde bir yöntem olarak kullanılır.


Medicana Ataşehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Öğrenci bel fıtığında epidural enjeksiyonun, floroskopi cihazıyla müdahale edilecek bölgenin görüntülenmesiyle yapıldığını kaydetti. Günümüz teknolojik aletleriyle işlemin riskinin az olduğunu da belirten Doç. Dr. Öğrenci, İşlem süresinin 15 – 20 dakika sürdüğünü, 3 – 4 saatlik bir dinlenme süresinden sonra hastanın taburcu edilebileceğini aktardı.”

Doç. Dr.
Ahmet Öğrenci
Beyin ve Sinir Cerrahisi
MEDICANA ATAŞEHİR
Profili Gör
Oluşturma: 15.11.2023 12:16
Son Güncelleme: 15.11.2023 12:16
Oluşturan: Ahmet Öğrenci