KURUMSAL HABERLER


+A A-

Hipertimezi Hiçbir Şeyi Unutturmuyor

Beyinde bulunan depolama bölgesinin aşırı kapasitesi sebebiyle kişilerin yaşadıkları olayların tüm detaylarını hatırlaması anlamına gelen hipertimezi, sosyal yaşamı etkileyebiliyor. Medicana International İstanbul Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Vugar Jafar, hipertimezi hakkında bilgi verdi.


Hipertimezi Hiçbir Şeyi Unutturmuyor

Hipertimezi Hastalığı Ne Sıklıkla Görülüyor?

Hipertimezi son derece nadirdir. Daha fazla vakadan şüphelenilse de dünya çapında bilimsel olarak doğrulanmış yalnızca 33 vakanın tespit edildiği bilinmektedir. Vaka sayısının bu kadar az olması da hastalığın nedenlerinin belirlenmesini zorlaştırmaktadır.


Hipertimezinin Etkileri Nelerdir?

Hipertimezisi olan kişilerin beyinlerinde, sağ amigdalanın (Limbik sistemde yer alan, kişinin korku, kaygı, öfke ve endişe gibi duygu alanlarını yöneten beyindeki bir bölgedir) daha büyük olması ve amigdala ile hipokampus arasında farklı bir olabileceği söylense de bunun hipertimeziye neden olup olmayacağı net değildir. Kimin hipertimeziye yakalandığını ve bunun neden olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hipertimezi hastaları yaşadıkları veya öğrendikleri her şeyi doğru bir şekilde hatırlarlar. Hatta olayları tarihlerine kadar ayrıntılı biçimde hatırlarlar. Fakat araştırmalara göre bu hafıza yeteneklerine rağmen zeka testlerinde ortalama puanlara sahiptirler. Nedeni bilinmeyen hipertimeziyi belirleyen bir test bulunmamaktadır. Sadece araştırmalarda yapılan görünteleme tetkiklerinde bu kişilerin beyinlerinin belirli bölgeleri daha büyük görüldüğü tespit edilmiştir. Hastalığın genetik bir bileşenden kaynaklı olduğu da düşünülmektedir. Hipertimezide kişi her detayı hatırlar. Normal insanların hoş olmayan anıları unutması olumlu ancak hipertimezisi olan biri hoş olmayan anıları da hatırlayabilir. Bu da kişide stres, depresyon ya da kaygıya neden olabilir. Bazen olaya göre öfkeye de sebebiyet verebilir. Bunun bir diğer dezavantajı da her detayı hatırlayan bireyin zihinlerinin bozulabileceği düşünülmektedir. Olumlu etkileri de, özel hayata olabilir. Örneğin ikili ilişkilere özel günlerin eksiksiz hatırlanması ya da iş hayatında not alarak çalışmamak kişiye konfor oluşturabilir.

Hipertimezi İlerleyen Yaşta Görülür mü?

Bu konuda yeterli bir araştırma bulunmamaktadır.^

Alzheimer Ne Sıklıkta Görülüyor?

İlerleyici bir beyin hastalığı olan Alzheimer’ın 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülme sıklığı yüzde 3 ila 11 arasındadır. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artarak 85 yaşın üzerinde yüzde 20 ila 47 oranında görülüyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan araştırmalara göre 65-85 yaş arasında görülme sıklığı her 5 yılda bir neredeyse iki katına çıktığı bilinmektedir.

Türkiye'de Tahminen Ne Kadar Alzheimer Hastası Var?

Günümüzde Türkiye'de 300 bin civarında Alzheimer hastası olduğu düşünülmektedir. Genç nüfusun giderek yaşlanacağı bir ülke olarak Türkiye'de 30-40 yıl sonra bu hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağını söylemek mümkündür.

Uzm. Dr.
Vugar Jafar
Nöroloji
MEDICANA INTERNATIONAL ISTANBUL - BEYLİKDÜZÜ
Profili Gör
Oluşturma: 25.03.2024 12:00
Son Güncelleme: 25.03.2024 01:57
Oluşturan: Vugar Jafar