KURUMSAL HABERLER


+A A-

Çocuklarda Hipotiroidi Kaynaklı Büyüme Geriliğine Dikkat!Çocuklarda Hipotiroidi Kaynaklı Büyüme Geriliğine Dikkat!


Çocuklarda Tiroid Geriliği Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Tiroid hormonları beyin ve sinir sistemi, kas ve yağ dokularında pek çok işlevin yürütülmesinde görev alıyor. Bunların yanı sıra metabolizma hızının düzenlenmesinde görevleri bulunan tiroid hormonu kanda yeterli düzeyde bulunmadığında, çocuklarda büyüme ve gelişmenin sağlıklı bir şekilde devam etmesi mümkün olmuyor. Tiroid bezinin yeterince çalışmaması durumunda bu hormonlar yeterince salgılanamadığından hipotiroidi (tiroid geriliği) tablosu oluşuyor. Hipotiroidinin çocuklardaki en önemli belirtisi ise boy kısalığı ve büyüme geriliği şeklinde görülüyor. Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı , “Ülkemizde sıklıkla görülen hipotiroidi sorunu sinsi ve yavaş şekilde ilerlediğinden kolaylıkla fark edilemeyebilir. Bu nedenle anne ve babaların, çocuklarının büyüme ve gelişimini yakından takip etmeleri ve rutin kontrol muayenelerini aksatmamaları gerekiyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Peki, çocuklarda tiroid geriliği nasıl anlaşılır? Çocuğunuzda tiroid geriliği olabileceğini işaret eden belirtiler arasında şunlar yer alıyor:

  • Doğumdan sonra yapılan tiroid hormonu testinde TSH yüksekliğinin tespit edilmesi,
  • Dişlerin geç çıkması,
  • Çocuğun konuşma ve yürüme gibi becerileri normalden geç kazanması,
  • Kilo artışına rağmen boy uzunluğunun geri kalması, bir diğer deyişle büyümenin yavaşlaması,
  • Kabızlık,
  • Üşüme,
  • Ciltte kuruluk,
  • Dikkat, hafıza ve konsantrasyon sorunları,
  • Saç dökülmesi.

Ailede Tiroid Hastalığı Öyküsü Bulunan Çocuklar Daha Yüksek Risk Altında

Çocuklarda tiroid geriliği konusunda dengesiz beslenme, iyot eksikliği, otoimmün bozukluklar ve kronik hastalıklar gibi pek çok neden rol oynayabiliyor. Fakat bunların yanı sıra genetik yatkınlık da oldukça büyük bir risk faktörü. Ailesinde tiroid hastalığı öyküsü bulunan çocuklar, tiroid geriliğine yakalanma konusunda daha yüksek bir risk taşıyor. Bu nedenle ailesinde hipotiroidi veya farklı bir tiroid hastalığı bulunan çocukların aileleri, tiroid geriliği belirtileri konusunda çok daha dikkatli olmalı. Bunların yanı sıra çocukların beslenme planına da özen gösterilmesi gerekiyor. Bu konuya dikkat çeken Uzm. Dr. Sarıkaya, “Karbonhidrat ağırlıklı beslenme, tek bir besinin ağırlıklı olarak yer aldığı bir beslenme tarzı gibi uygulamalar tiroid hormonlarının üretimini olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle protein alımı, vitamin ve mineral gereksiniminin karşılanması gibi konulara dikkat edilerek çocukların tüm besin gruplarını yeterli şekilde tüketmesi sağlanmalı.” şeklinde vurguluyor.

Çocuklarda Tiroid Geriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle doğumsal hastalıklara bağlı tiroid geriliklerinde tanı ve tedavinin gecikmesi ile birlikte geri dönüşü mümkün olmayan beyin ve sinir hasarları meydana gelebiliyor. Bu nedenle doğum sonrasında topuk kanı ile yapılan tarama sonucunda herhangi bir hastalık teşhisi alan bebeklerin ebeveynleri tarafından çocuk endokrinologlarına götürülmesi gerekiyor. Bu konuda da bilgi veren Uzm. Dr. Sarıkaya, “Tiroid geriliği tespit edilen çocuklarımızda hormon takviyeleri yaparak bu durumun yol açabileceği komplikasyonların önüne geçebiliyoruz. Tedavide temel amaç eksik olan tiroid hormonunun bir an önce yerine konulması oluyor. Özellikle prematüre bebeklerde geçici tiroid geriliklerine rastlayabiliyoruz. Bu nedenle tedavi kadar takip de önemli. Hormonun normal seviyesine ulaşması ile birlikte büyüme geriliği gibi sorunların da önüne geçmiş oluyoruz. Hipotiroidinin hangi nedene bağlı olduğu belirlendikten sonra bazı çocuklar için uzun süreli tiroid hormonu ilacı kullanılması gerekirken bazı çocuklarımızda ise kısa süreli tedavi sonrasında hormon seviyeleri normale geldikten sonra ilaç bırakılabiliyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Oluşturma: 01.07.2021 12:00
Son Güncelleme: 21.08.2023 04:58
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu