KURUMSAL HABERLER


+A A-

Okul Çağı, Sağlıksız Gıdalarla Tanışma Dönemi Olmasın

Uzm. Dr. Esin Açıkgöz, obezite sorunu yaşayan çocukların ise mutlaka hekim kontrolünden geçerek hastalığının nedenlerinin araştırılması ve beslenme ile aktivite planlarının düzenlenmesi gerektiğini söyledi.


Çocukluk ve ergenlik döneminde obezitenin arttığı günümüzde, en önemli faktörlerden beslenme ve aktivite konularında ebeveynlerin liderliği önem taşıyor.


Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esin Açıkgöz, ailelerin çocukların beslenmesi üzerindeki kontrolünün azaldığı yuva ve okula başlama döneminde çocuklarda obezite riskinin arttığına dikkat çekti.

"Çocukluk ve ergenlik döneminde obezitenin son 30 yılda dramatik biçimde arttığını gözlüyoruz. Obezitenin nedeni genetik, davranışsal ve çevresel faktörlerle açıklanıyor" diye konuşan Uzm. Dr. Açıkgöz, çocuklarda obezite riskine karşı ailelere şu uyarılarda bulundu:


Sağlıklı beslenme ve sporda rol model: Anne-baba


"Obezitenin önlenmesinde beslenme, yenidoğan döneminden itibaren çok büyük önem taşıyor. En az 1 yıl bebeklere anne sütü verilmesi, obeziteyi engelleyen en önemli etken... 6. ayda ek gıdalara başlanmasıyla obezite riski de ortaya çıkıyor. Yuvaya ve okula başlama döneminde ise çocukların sağlıksız gıdalarla tanışmaya başladığını görüyoruz. Obezite açısından bir diğer kritik dönem de ergenlik dönemi. ..Ergenlik döneminde hızlı büyüyen organizma nedeniyle iştah artıyor, sağlıksız gıdalara eğilim yükseliyor. TV ve bilgisayar başında geçirilen sürede artış, fiziksel aktivitelerde ise düşüş yaşanıyor. Bu dönemde cips, bisküvi, çikolata ve şeker gibi sağlıksız atıştırmalıklar da daha fazla tüketiliyor. Obezite riskini artıran bu gıdalar yerine evde kuruyemiş, kuru ve yaş meyve, süt, ayran, limonata, mısır gevreği ve sütlü hafif tatlılar gibi atıştırmalıkların bulundurulmasını öneriyoruz. Ayrıca beslenme ve yaşam tarzı konularında anne-babanın liderliği büyük önem taşıyor. Çocuğa uyarı yapmak yerine onunla birlikte yürümek, spor aktivitelerinde bulunmak önemli. Ebeveynler TV ve bilgisayar başında daha az zaman geçirerek de çocuklarına örnek olmalı."


Uzm. Dr. Esin Açıkgöz, obezite sorunu yaşayan çocukların ise mutlaka hekim kontrolünden geçerek hastalığının nedenlerinin araştırılması ve beslenme ile aktivite planlarının düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Oluşturma: 20.10.2015 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 03:35
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu