KURUMSAL HABERLER


+A A-

Ramazan'da Tüp Bebek Tedavisini Ertelemeye Gerek YokMedicana International Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Osman Denizhan Özgün, Ramazan'da tüp bebek tedavisi yapılabileceğini, oruç tutmanın bu tedaviye engel olmadığını kaydetti.


Tüp bebek tedavisinin yaklaşık 15-20 gün sürdüğünü belirten Dr. Özgün, şunları ifade etti:


"Embriyo transferi sürecinde hasta, iğne ve ilaç kullandığı; ultrasona girdiği için oruç tutamayacağını düşünür ve Ramazan ayında tüp bebek tedavisini erteler. Bu sürede  hasta, hem tüp bebek tedavisi yaptırıp hem de oruç tutuyorsa iğneleri, ilaçları ve ultrason takiplerini iftardan sonra  yapması önerilir.  Ancak hasta, yumurtalarının  toplanacağı  gün, anestezi alacağı için oruç tutamayacağı kendisine önceden doktoru tarafından  bildirilir."


Fırsatları da var


Op. Dr. Osman Denizhan Özgün, Ramazan ayının, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin de sigara, alkol gibi olumsuz alışkanlıklardan kurtulması için bir fırsat olabileceğine de işaret etti. Özgün, şöyle devam etti:


"Ramazanda bir gün içinde en az iki öğün yemek yenildiğinden, dengeli beslenilirse vücudun ihtiyacı olan kalori, protein ve vitamin miktarı da yeterince karşılanmaktadır. Bundan dolayı erkekte sperm, kadında yumurta kalitesi azalacak diye endişelenmeye gerek yoktur. Ramazan ayında oruç tutmak yumurta ve sperm kalitesini düşürmez. Bu nedenle, Ramazan'da tüp bebek tedavisi yapılabilir, oruç tutmak engel değildir."

Oluşturma: 24.06.2015 12:00
Son Güncelleme: 20.07.2017 05:46
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu