KURUMSAL HABERLER


+A A-

Yan Etkisiz Tedaviye Çok Daha Yakınız: Versa HD

Kanser tedavisindeki yenilikler sayesinde 10 yıl öncesine göre yan etki riskinin çok daha azaldığını belirten uzmanlara göre; radyoterapi yapılırken artık daha yüksek doğrulukla kanserli hücreler hedefleniyor, sağlam dokular daha çok korunuyor.


Yan Etkisiz Tedaviye Çok Daha Yakınız: Versa HD

 Medicana International Ankara Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Kaan Oysul:

Radyoterapi, X ışınlarının tümör üzerine uygulanmasıyla tümörün küçülmesini sağlar ve/ veya tümör basısına bağlı ağrı gibi şikayetlerin azalmasına imkan verir. Aslında radyasyon enerjisi ile tüm tümörleri öldürebiliriz, yeter ki tümörün çevresindeki sağlam dokuları koruyabilelim. Son yıllardaki teknolojik gelişmeler bu hedefe bizi çok yaklaştırdı. Artık 10 sene öncesine göre sağlam dokuyu daha çok koruyor ve daha etkili tedaviler yapıyoruz.

Kullanmaya başladığımız VERSA HD ile tedavi yapılan hassas kontrollerinin ardından ışınlama sadece dakikalar içinde tamamlanıyor, hastaya daha kısa ve etkili tedavi sunuluyor. Ayrıca yüksek doğrulukta isabetli tedavi yapma imkanı sağlıyor. "Solunum ayarlı" radyoterapi özelliği sayesinde meme kanseri tedavisinde önemli bir avantaj sağlanıyor. Böylece meme kanseri tedavisinde akciğer, kalp ve karşı memenin daha iyi korunması ve radyasyona bağlı 15-20 yıl sonra ortaya çıkabilecek geç yan etkilerin önlenmesi mümkün oluyor. Diğer bir özellik olan "6 boyutlu masa" sayesinde tedavi öncesi tomografi ile kontrol edilen hastanın pozisyonundaki tespit edilen hataları 6 boyutta düzeltme imkanı tanıyor ve yanlış bölgelerin ışınlanması riskini ortadan kaldırıyor. "Simetri" özelliğinde ise hastaya tedavi öncesinde doğru pozisyon verilse bile tedavi esnasında iç organların hareketinden kaynaklanan hedef şaşırma riskine karşı; tedavi edilecek bölge ve çevreleyen dokuları kontrol edebilme olanağı da mümkün. Bu sayede hareketin en fazla olduğu akciğer kanserleri gibi hastalıklarda başarılı tedaviler uygulayabiliyoruz.

Bütün bu özellikler sayesinde tümöre çok daha yüksek doğrulukla ve isabetli radyoterapi yapabiliyoruz. Sonuçta daha etkin daha az yan etkili tedaviler uygulayabiliyor ve kanserden ölüm oranlarını her geçen gün azaltıyoruz.Oluşturma: 01.07.2017 12:00
Son Güncelleme: 22.07.2017 09:18
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu