KURUMSAL HABERLER


+A A-

Menopoz belirtileri ve altın öğütlerMENOPOZ BELİRTİLERİ VE ALTIN ÖĞÜTLER


Menopoz nedir? Menopozun belirtileri nelerdir? Menopozun etkileri nelerdir? Menopoz sürecinde neler yapmak gerekir?

Menopoza girmiş kadınların kalp hastası olma riski diğerlerine oranla üç kat artar.

Menopoz döneminde kalbi de korumak gerekiyor…

Menopoz döneminde kadınların vücutlarında östrojen üretimi azalır. Başka etkilerinin yanında östrojen, kötü huylu kolesterolü azaltarak damar sertliğinin başlamasına engel olur ve kadınları kalp damar hastalıklarından korur. Menopoz sonrası ise kalp damar hastalıkları riski her yıl katlanan bir hızla artar. Kadınların menopoz döneminde kalplerini de korumaya dikkat etmeleri çok önemli. 

Günümüzde kadınların ortalama yaşam süresi 62’den 80’lere çıkmıştır. Menopozun genellikle 45 – 50 yaşları arasında görüldüğü düşünülürse, kadınlar yaşamlarının 1/3’ünü hatta daha fazlasını menopoz sonrası dönemde ve menopozun getirdiği sorunlarla geçirmektedir. Menopozdaki kadınlar toplumun yüzde 20’sini oluşturur. Kadınların bu yıllarda daha sağlıklı bir yaşam sürebilmesi, yaşam kalitesi ve süresini arttırmaları için menopozal dönemi tanımaları, eksik olan hormonları yerine koymaları ve koruyucu tedbirleri almaları gerekir. 

Sağlıklı menopoz dönemi için neler yapmalı? 

Menopozun en önemli erken dönem belirtileri olan, ateş basmaları ve terleme gibi şikayetler tedavi edilebilir şikayetlerdir. Adet düzensizlikleri, çok adet görme veya gecikmeleri, uykusuzluk, sinirlilik ve konsantrasyon bozuklukları gibi problemleri de azaltmak mümkündür. Geç dönemdeki kemik ağrıları, osteoporoz ve kalp hastalıkları, kırık risklerinden de korunabiliriz, yeter ki gerekli önlemleri alalım.
Menopoza girmeden önce kadınların kalp damar hastalıklarına yakalanma riskleri erkeklere oranla daha düşüktür. Çünkü vücutlarının ürettiği östrojen hormonu kalp rahatsızlığına neden olan sebeplere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Ancak, kadınlar menopoza girdiğinde vücutlarında östrojen üretimi azalır ve kalp damar hastalıkları riski başlar. Ne yazık ki bu risk her yıl katlanan bir hızla artar. Kırk beş yaşında bir kadında bu risk dokuzda birken, altmış beşinde ikide bire çıkar. 

Menopoz döneminde kadınların kalplerini korumak için kilo almamaya dikkat etmeleri, sigara kullanmamaları, kolesterol ve tansiyonlarına dikkat etmeleri, egzersiz yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri gerekir. 

Rahim ameliyatı olanlar kalplerine daha fazla dikkat etmeli 

Histerek-tomi (rahmin alınması) ameliyatı olmuş veya geçirdiği ameliyattan dolayı menopoza girmiş kadınların kalp hastası olma riski diğerlerine oranla üç kat artar.
Menopoz görmüş kadınların yaklaşık yarıdan fazlasının ölüm nedeni damar sertliğiyle doğrudan bağlantılı kalp hastalıklarıdır. Yüksek kolesterol ve doymuş yağlı gıdalardan oluşan beslenme biçimi bu hastalığın oluşumunda önemli bir etkendir.

Bu sebeple yaş ilerledikçe yavaşlayan metabolizma için beslenme giderek önem kazanır.

Menopozda nasıl beslenmeli? 

Menopozda vücuttan kalsiyum atılımının hızlanması ve kemik kütlesinde kayıp olması sonucunda kemikler zayıflar ve kırık riski artar. Kolesterol dengesi kötüleşir, total kolesterol ve trigliseridlerde artış olur. Menopozla birlikte kilo almak kolaylaşır, vücut yağ dağılımı basen ve kalçada yoğunlaşır. Bu durum beslenme biçiminin değişmesini gerektirir. Kilo almamaya özen gösterilmeli, katı yağlar, nişasta içeren besinler ve kızartmalar beslenme biçiminden çıkartılmalıdır. Onun yerine kolesterolü bağlayan yüksek lifli besinler diyete eklenmelidir.

  Süt ve yoğurt tüketimi az yağlı olarak seçilmelidir

  Kolesterol düşürücü posalı gıdalar (baklagiller, kepekli ekmek) tercih edilmelidir

  Günde 3 porsiyon meyve ve 5 çeşit sebze yenmelidir

  Az tuzlu gıdalar tercih edilmelidir

  Tavuk ve balık tercih edilmelidir

  Yemekler daha çok fırında, ızgarada veya az suda haşlanarak pişirilmelidir

  Kolesterolden zengin sakatatlar, pastırma, mayonez, şekerli tatlılar, krema gibi besinler tüketilmemelidir

  Su tüketimi artırılmalı ve günde en az 1,5 lt su içilmelidir

  Öğün sayısı sık ve az miktarda olmalıdır

  Kalsiyum alımı günde 1000mg’dır. Kalsiyum öğünlerle beraber alınmalıdır. D vitamini ihtiyacından dolayı, bu ihtiyacın 400 ila 800’ü Dvit kalsiyum ile alınmalıdır

  Çay, kahve, sigara bırakılmalıdır.


Oluşturma: 15.10.2016 12:00
Son Güncelleme: 04.08.2017 03:54
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu