KURUMSAL HABERLER


+A A-

Pandemi korkusu felç etti

Her iki bacakta güçsüzlük, bel fıtığının değil omurga tümörünün habercisi olabilir


Pandemi korkusu felç etti

Çeşme’de yaşayan 70 yaşındaki Emel Ertuğrul, aniden her iki bacağında da güçsüzlük hissetti. Bel fıtığından şüphelenen ancak pandemi korkusu nedeniyle hastaneye de gitmeyen hasta, 2 hafta sonra hastaneye geldiğinde her iki bacağı çoktan felç olmuştu. Yapılan tetkiklerde omurgasında omuriliğe baskı yapan tümör nedeniyle yürüme yetisini kaybettiği ortaya çıkan Emel Ertuğrul, gerçekleştirilen başarılı ameliyatın ardından tekrar bacaklarını hareket ettirmeye başladı. Operasyonu gerçekleştiren Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun, bacak ve ayaklardaki güçsüzlük hissine dikkat çekerek, “bel fıtığı tek bacakta güçsüzlük yapar, her iki bacakta da güçsüzlük varsa vakit geçirmeden doktora başvurulmalı. Hastamız ilk 24 saatte hastaneye gelseydi,  sıkıntısız bir şekilde yürüyebilirdi” dedi.

Eşi Atilla Ertuğrul ile birlikte Çeşme’de yaşamını sürdüren Emel Ertuğrul, bir süre önce her iki bacağında da güçsüzlük hissi yaşadı. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle hastaneye gitmeye korkan Ertuğrul, iki hafta sonra her iki bacağının da felç olması ile soluğu hastanede aldı. Yapılan tetkiklerde ise sırt bölgesinin omurgasında tümör olduğu, tümörün omuriliğe baskı yaptığı her iki bacağında yaşadığı felcin ise tümörün yaptığı bu baskıdan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Yavaş Yavaş Hisleri Yerine Geldi

Operasyonu Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Şenoğlu ile birlikte gerçekleştiren Medicana International İzmir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun, “Hastamız bacaklarında ilk güçsüzlüğü hissettiğinde gelseydi toparlama şansı yüksekti. Operasyonda omurgadaki tümörü temizleyerek omuriliği rahatlattık. Bacaklarına yavaş yavaş hissiyat ve güç gelmeye başladı. Omurgayı güçlendirmek için vidalar takıldı. Şu an onkoloji tedavisi alıyor. Kemoterapi tamamlanınca fizik tedavi almaya başlayacak. Bu sayede hastamızın mobilize olmasını bekliyoruz” dedi.

Bel Fıtığı İle Karışmasın

Pandemiden korunmanın önemli bir konu olduğunu ancak kişinin o zamana kadar hissetmediği bir sağlık sorunu olması durumunda doktora vakit geçirmeden gidilmesi gerektiğini dile getiren Doç. Dr. Uçkun, “Bu hastanın iki bacağında güçsüzlük olmuş, bu ciddi bir durum. Hastalar bazen bunu bel ya da sırt fıtığı ile karıştırabiliyor. Bel fıtığında her iki bacakta da güç kaybı olmaz, tek bacakta olur. Ne yazık ki bu hastamız gecikmiş bir hasta. Güçsüzlüğü hissettiği ilk 24 ya da 48 saatte hastaneye gelseydi, tedavisinin ardından yürüyerek çıkıp gidebilirdi. Geç kalınan her dakika sinire daha çok zarar vereceği anlamına geliyor” diye konuştu.

Doç. Dr.
Özhan Merzuk Uçkun
Beyin ve Sinir Cerrahisi
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 27.07.2021 12:00
Son Güncelleme: 27.07.2021 10:46
Oluşturan: Özhan Merzuk Uçkun