KURUMSAL HABERLER


+A A-

Anneler çocuğunu giydirirken fark ediyor: Skolyoz nasıl ortaya çıkar?

Skolyoz farkındalık ayı nedeniyle skolyoz hakkında açıklamalar yapan Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Doç. Dr. Okan Özkunt, ailelerin skolyozu genellikle çocuklarını giydirirken ya da banyo yaptırırken fark ettiğini belirterek hekim kontrolü dışında ailelerin kullandığı yanlış korselerin vücutta kalıcı hasarlar bırakabileceğini uyarısında bulundu. Peki, çocuklukta skolyoz belirtileri nelerdir? Yüzme skolyoza iyi gelir mi? Skolyoz tedavi edilmezse ne olur? İşte Doç. Dr. Özkunt’un açıklamaları…


Anneler çocuğunu giydirirken fark ediyor: Skolyoz nasıl ortaya çıkar?


“Anneler çocuğunu giydirirken fark ediyor”

Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Doç. Dr. Okan Özkunt, ailelerin çocuklarını şüphelendikleri durumlarda hastaneye getirdiğini belirterek şunları söyledi: “Çok ileri derecede eğriliği olan skolyozlar herkes tarafından fark edilebilir. Bizim en sık gördüğümüz adölesan idiopatik skolyozda (ergenlik dönemi) ağrı oluşmadığı için genelde çocuklar tarafından fark etmiyor. Anneler çocuğunu giydirirken, banyo yaptırırken fark edebiliyorlar.

Genellikle annelerin dikkatini şu belirtiler çekiyor;

    • Omuzlar arasında birisi aşağıda birisi yukarda olacak şekilde bir asimetri olması,
    • Leğen kemiğinde bir asimetri olması,
    • Çocuğun öne eğildiğinde kürek kemiğinin bir hörgüç gibi daha yukarıda olması,
    • Özellikle kız çocukları için meme seviyelerinin birinin yukarıda birinin aşağıda olacak şekilde farklı olması,
    • Göğüs kafesindeki bir takım çıkıntılar


Panik yapılacak bir durum olmasa da böyle durumlarda vakit kaybetmeden bir omurga cerrahına ya da ortopediste başvurup muayene olmak ve akabinde röntgenle, bir omurga eğriliği var mı yoksa bu sadece duruşa bağlı bir bozukluk mu buna dikkat etmek gerekmektedir.”


Skolyoza yüzme iyi gelir mi?

Bir dönem yüzmenin skolyoz tedavisinde kullanılan bir yöntem olduğunu belirten Doç. Dr. Okan Özkunt, yüzmenin tedavideki etkisi üzerine doğru bilinen yanlışları şöyle açıkladı:

“Son yapılan çalışmalarda yüzmenin çok mucizevi bir iyileştirici yöntem olmadığı anlaşıldı. Fakat haftada iki ya da üç kez yarımşar saat sırt üstü yüzmek bütün sırt kaslarını kuvvetlendiren bir spor tarzı. O yüzden de skolyoz hastalarında özellikle sırt kaslarının kuvvetli olmasını istediğimiz için yüzmeyi hala tavsiye ediyoruz ama şöyle bir farklılık var. Eğer bu eğrilik 20-25 derecenin üzerindeyse, çocuğun eğrilik seviyesi hızla artıyorsa, kız ve erkek çocuklarında ergenlik öncesi dönemdeyse sadece yüzme ile bunu kontrol altına almak çok mümkün değildir. O yüzden hastaya özel bir takım egzersizler ve hareketler hatta hastaya özel korse gibi aparatlarla tedavi ve takibe başlıyoruz.”


“Pilates, yoga ve aerobik bir tedavi yöntemi değil”

Doç. Dr. Özkunt sözlerine şöyle devam etti:

“Çok sık sorulan bir şey var. Mesela pilates, yoga gibi sporlar skolyoz tedavisi için kullanılmaz. Tıpkı yüzmek gibi. Yüzmek de bir tedavi yöntemi değildir. Ama destekleyici ve özellikle duruş bozukluğunu giderici, sırt kaslarını güçlendirici bir takım disiplinlerdir. Ama hiçbir zaman özellikle pilates, yoga, aerobik gibi sporlar bizim hastaya özel uyguladığımız fizyoterapinin ve cerrahinin yerini tutmaz. Hastalarda son dönemde oluşan böyle bir yanlış algı var.”


“Yanlış korse kullanımı büyük hasara yol açabilir.”

“Skolyoz tedavisi ve takibi bu işin uzmanı kişilerce yapılmalı. Aileler, kesinlikle bir takım çocuğun dik durmasını, daha düzgün görünmesini sağlayacak korseler, aparatlar, dik tutucu bir takım bantları kullanmamalı. Biz bir korse verdiğimiz ya da egzersiz programı yaptığımız zaman bile bunu skolyozun derecesine göre hesaplayarak planlamaktayız. Bireylerin kendilerinin ya da ailelerinin ezbere korse ve destekleyici aparat alıp kullanması sonrasındaki süreçte çok daha zor tedavi edilecek bir takım sonuçlara yol açıyor.”


“Covid-19 ile birlikte şikayetler artış gösterdi”

Doç. Dr. Özkunt, Covid-19 salgınından itibaren hareketsizliğe bağlı şikayetlerin artmaya başladığını açıkladı: “Özellikle bu dönemde sürekli oturur pozisyonda kalmaya ve hareketsizliğe bağlı olarak skolyoz hastalarının şikâyetlerinde artışlar görüyoruz. Ortopedik açıdan skolyoz hastalığı olmayan birçok insanda da duruş (postür) bozukluğunun görülme sıklığı covid-19 salgını ile birlikte artış gösterdi.”

Oluşturma: 01.07.2021 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 12:25
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu