KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sık Başvurulan Estetik Ameliyatlar

Estetik müdahaleler, bazen sağlık bazen de kozmetik amacıyla uygulanıyor. Sebep ne olursa olsun, amaç kişinin fiziksel ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesini sağlamak...SIK BAŞVURULAN ESTETİK AMELİYATLAREstetik müdahaleler, bazen sağlık bazen de kozmetik amacıyla uygulanıyor. Sebep ne olursa olsun, amaç kişinin fiziksel ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesini sağlamak.


Sık Başvurulan Estetik Ameliyatlar

Meme, burun ve göz estetiği, tüm dünyada en çok tercih edilen operasyonlar arasında. Doğuştan gelebilen, travma ya da bir hastalık sonrası gelişen ve yaşlılıkla ortaya çıkan kusurlar çeşitli tekniklerle giderilebiliyor.

Meme kanseri cerrahisi sonrası müdahale

Medicana International İstanbul Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Necmettin Kutlu, meme kanseri cerrahisi sonrası uygulanan estetik ameliyatlar hakkında bilgi verdi: "Eskiden 'alabildiğin kadar fazla doku al' ilkesi savunulurken, artık 'koruyabildiğin kadarını koru' ilkesi geçerli hale geldi. Korumanın ötesinde de, 'kaybedileni yerine koy' çabası da rekonstrüksiyon (yeniden yapılandırma) seçeneklerinin gelişmesine yol açtı."


Yeniden yapılandırma teknikleri


    Lumpektomi (meme dokusunun bir kısmının alınması) uygulanmışsa, kalan meme dokusuna şekil verilip, sağlıklı diğer memeyi de küçülterek estetik görünüm oluşturmak mümkün.

    Daha geniş kitle alımları, deri koruyucu veya tam mastektomiler (memenin tamamen alınması) sonrasında ya implant (meme protezler) kullanılır veya kişinin vücudunun diğer kısımlarından elde edilen dokulardan yararlanılır.

    İmplantlar kullanılırken doğrudan meme implantı yerleştirilebilir; deri, doku genişleticiler kullanılarak genişletildikten sonra altına kalıcı meme protezi konabilir veya hem doku genişletici, hem de silikon jel içeren iki bileşenli meme protezleri tercih edilebilir.

    Rekonstrüksiyon dediğimiz, hastanın kendi vücut dokularından yararlanılan yöntemlerle ya elde edilen dokular şekillendirilip meme oluşturulabilir. Örneğin; alt karın derisi, üst kalça veya alt kalça derisi altındaki yağ tabakası kasla birlikte kaldırılarak meme şekline getirilir.

    Son zamanlarda kullanılan başka bir yöntemde ise mastektomi sonrası kalan deri, negatif basınç uygulayan özel sütyen yoluyla önce genişletilir ve sonra da liposuction uygulayarak başka bölgelerden elde edilen yağ dokusu özel bir süreçten geçirilerek meme derisinin altına enjekte edilir.


Hangi teknik seçilirse seçilsin önemli olan 'öncelikle zarar vermemektir'.


Olası riskler neler?


Küçük damarların hastalıkları, diyabet, obezite, kronik akciğer sorunları, doku alınacak yerlerde eski ameliyatlara bağlı harabiyet veya yaralanmalar, kalp rahatsızlıkları, psikolojik sorunlar yaşamak, sigara içmek ve ışın tedavisi görmüş olmak meme yapılandırma ameliyatlarını riske sokar. Kanama, enfeksiyon, doku sıvısı toplanması, kısmen veya tamamen doku tutmaması, asimetri, yara iyileşmesinde gecikme ve kötü iz kalması olası komplikasyonlar arasında sayılabilir.


Ne zaman yapılmalı?

Rekonstrüksiyon, meme kanseri cerrahisinin hemen ardından ya da daha sonra yapılabilir. Bekleme süresi değişkendir. Bu kararda kanserin tipi, yayılımı, radyoterapi veya kemoterapinin yapılması, derinin durumu ve hastanın tercihleri göz önüne alınır. İyileşme süreci, meme protezi kullanıldığında birkaç gün sürerken, karın derisi ve kasın tercih edildiğinde süre birkaç haftayı bulabilir. 

Göz kapağını gençleştirmek mümkün

Medicana Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Yaşar, bir gençleştirme operasyonu olan göz kapağı estetiğiyle ilgili şunları anlattı: "Bu müdahale, genelde üst göz kapaklarındaki yaşlanma belirtilerinin giderilmesi amacıyla yapılır. Bununla beraber göz altı torbalarının ve sarkmalarının giderilmesi için de uygulanabilir. Üst göz kapağı zamanla sarkarak gözün üzerine düşer. Kaş ve göz kenarı da bu sarkmadan etkilenir. Yıllar içerisinde yerçekimine yenik düşen göz çevresi dokuları, kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Bu durum bazı kişilerde motivasyon kayıplarına yol açabilir.


Operasyon, lokal anestezi altında yaklaşık 45 dakikada gerçekleştirilir. İşlem sırasında sarkmış ve gevşemiş göz kapağı derisiyle birlikte, deri altındaki ince kas tabakası da alınır. Genelde bir haftada tam iyileşme gerçekleşir. Kişi, kan sulandırıcı kullanıyorsa, operasyon öncesi mutlaka doktora bilgi vermelidir. Yoksa iyileşme süreci hematom, ödem gibi nedenlerle uzayabilir. İşlem sonrasında yaklaşık üç hafta kadar genellikle kapaklar üzerine pomad veya merhem gibi lokal ilaçlar sürülür.


Burun doğal görünmeli 

Burun estetiği operasyonlarına ilgi gün geçtikçe artıyor. Ancak hem sağlıklı hem de doğal bir buruna sahip olabilmek için bazı detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. Medicana International Samsun Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İ. Oğuzhan Aydoğdu, burun estetiği yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenleri sıraladı:


Burun şeklinin yeniden biçimlendirilmesi için başvurulan estetik ameliyat, solunum güçlüğü problemlerini düzeltmek amacıyla yapılır. Bu operasyonla; burun boyutları küçültülebilir, büyütülebilir, burun yüzle uyumlu hale getirilebilir, burun ucu veya burun sırtının şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir, burunla üst dudak arası açıyı farklı hale getirilebilir ve burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınabilir.


Ameliyat yaşı, kadınlarda 16, erkeklerde 17 yaş üzeri olarak belirlenen estetik rinoplasti ameliyatında amaç; nefes alıp vermeyi bozmadan, burnun her bölgesine dengeli bir görünüm kazandırmak olmalı. Ayrıca abartısız ve doğal bir burun görüntüsü amaçlanmalı.


Ameliyat süreci böyle işliyor

Ameliyat, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastalar aynı gün veya bir gün sonra taburcu edilir. Gerekirse burun içine silikon ve nefes almayı sağlayan delikli tamponlar yerleştirilir. Burun üzerine alüminyum özellikli atel konulur. Bu atel, 7-10 gün içinde alınır ve yerine bandaj uygulanır. Göz kapakları ve çevresinde oluşabilecek morluklar 7-10 günde kaybolur. Burun sırtında ise 15-20 gün veya daha uzun sürebilen şişlikler olabilir. Bu şişliklerin yüzde 80-90’ı ilk ayda geçer. Kalan şişlikler ise 6-12 ayda düzelir.


Estetik burun ameliyatı, genellikle 1-2 saat kadar sürer, bazı karmaşık veya ek işlemler gerektiğinde bu süre uzayabilir. Ameliyat sırasında burun derisi alttaki kıkırdak ve kemik dokulardan ayrılır ve istenen biçime getirilir. Rinoplastinin enfeksiyon, burun kanaması veya anesteziye reaksiyon gibi komplikasyon riski her zaman vardır.


İlk 24 saat içinde yüzünüzü şiş hissedersiniz, burnunuz ağrıyabilir ve künt bir baş ağrınız olabilir. Ancak ağrı kesicilerle bu durum ortadan kalkar. Özellikle ameliyatın ertesi günü göz kapaklarında morarma ve şişme olabilir. Bu durum birkaç gün içinde düzelir. Soğuk uygulanması şişliği azaltır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. İlk gününüzü baş hafif yukarıda olacak şekilde yatakta geçirmenizde fayda var.


Ağızdan sulu gıdalar almaya başlayabilirsiniz. Dokularınız iyileşirken en az bir ay kadar burnunuzu çarpmaya karşı korumanız gerekir. Normal hayata dönebilmeniz birkaç haftayı bulabilir. Aşırı efor gerektiren aktivitelerden (jogging, yüzme, eğilme, cinsel ilişkiler- kan basıncınızı arttıran her aktivite) iki hafta kaçının.


Özel bölgeyi gençleştirme yöntemleri


Op. Dr. Jule Esen


Doğuştan, doğum sonrası, yaşlanma ve travma gibi nedenlerle oluşan genital bölgedeki esneme ve gibi problemler kadınları mutsuz edebiliyor. Genital bölge estetiği, kişinin özgüvenini artırıp, sağlıklı bir cinsel birliktelik yaşamasına olanak sağlıyor.


‘Vajinal gençleştirme’, ‘vajinoplasti’ ve ‘labioplasti’ olarak adlandırılan cerrahi prosedürler, dış genital bölge ve vajinaya daha genç bir görünüm sağlamak için yapılıyor. Son yıllarda gittikçe talep gören cinsel bölge estetiği, sadece estetik kaygılarla da gerçekleşmiyor. Genital bölgedeki hasarlar, kötü hijyene, sık geçirilen enfeksiyonlara ve pelvik ağrıya neden oluyor. Ayrıca idrar kaçırma da görülebiliyor.                                                                   


Çeşitli faktörler nedeniyle vajinal doku ve çevresindeki kasların sıkılığı, gerginliği ve gücü kaybediliyor. Birçok kadın vajinasında gevşeklik ve tatminsizlik hissederken, erkek de bu durumdan rahatsız olabiliyor. 
Labium minör denilen küçük dudaklardaki uzunluk ve genişlik ya da doğumdan kaynaklanan travmalar nedeniyle cinsel ilişki esnasında rahatsızlık, kronik ağrı, aşırı hassasiyet ve dar giysiler giymekte sıkıntı gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Çoğu kadın bu şikayetlerle yaşayabilir ancak tedavisi ve düzeltilmesi mümkündür.


Vajinoplasti: Vajinayı daraltma operasyonu, bir veya daha  fazla normal vajinal doğum gerçekleştirmiş, kilolu bebek doğurmuş kadınlara yapılıyor. Amaç, vajinadaki bol kısmı cerrahi olarak çıkartıp, organın bağ ve kas dokusunu sıkılaştırmaktır. İleri yaşlardaki zayıflayan bağ ve kas dokusu nedeniyle idrar torbası ve kalın bağırsakta vajinaya doğru şişme görülebilir. Yine bu teknikle sorun ortadan kaldırılabilir.


Operasyon lokal veya genel anesteziyle yapılabilir. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürebilir, 1-2 saat gözlem odasında istirahatin ardından hasta yürüyerek evine gidebilir. 4-5 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Genellikle eriyen dikiş iplikleri kullanıldığı için dikişlerinin alınmasına ihtiyaç duyulmaz.


Labioplasti: Küçük dudaklara yapılan cerrahi düzeltme operasyonudur. Vajinayı ve idrar deliğini çevreleyen küçük dudakların aşırı büyük, kıvrımlı ve uzun olduğu durumlarda; gözle görülür estetik şekil bozukluğunun yanı sıra hijyenik ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyen durumlar gelişebilir.


Operasyonda, şekil bozukluğuna neden olan doku ve kıvrımların fazla kısımları cerrahi olarak çıkarılır. Lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir ve 30 dakika sürer. Hasta uyandırıldıktan sonra bir saat gözlem odasında dinlendirilir, ağrı ve kanama kontrolünün ardından evine gidebilir. Günlük pansumanları ve reçetesini uygulayan hastanın operasyon bölgesi yaklaşık 7-15 gün içinde iyileşir.


Mons pubis ameliyatı: Genital bölgenin üst kısmındaki yağlı bölğm çok kabarıklık olduğunda dar pantolon ve kıyafetlerde kötü görünümler ortaya çıkabiliyor. Bu problemler liposuction ameliyatıyla gideriliyor.


Klitoral ameliyatlar ve g-shot operasyonları: Cinsel hazzı artırmaya yönelik olan bu operasyonlar lokal anestezi altında yapılıyor, klitoral ve vajinal orgazmı sağlıyor.


Oluşturma: 01.11.2016 12:00
Son Güncelleme: 13.02.2021 09:52
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu