KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sünnet Her Yaşta ve Uygun Koşullarda Yapılabiliyor

Sünnet her yaşta yapılabilen cerrahi bir işlemdir. Genellikle önerdiğimiz sünnet ameliyatının ameliyathane koşullarında ve sedasyon ( genel anestezi) altında uygulanmasıdır (Sadece yenidoğan döneminde sünnet, yine ameliyathane koşullarında Lokal anestezi ile yapılabilinir). Medicana Avcılar Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kemal Yenmez yenidoğan sünneti hakkında bilgi verdi.


Sünnet Her Yaşta ve Uygun Koşullarda Yapılabiliyor

Üreteral Reflü Hastalığı ve Sık İdrar Yolu Enfeksiyonu  Varsa Sünnet Gecikmemeli

Dr. Mustafa Kemal Yenmez, ‘’ Sünnet önemli bir cerrahi girişimdir. Her cerrahi işlem gibi en uygun koşulların olduğu ameliyathanelerde konu ile ilgilenen deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Her çocuk ve Aile yapılacak işlem hakkında bilgilendirilmelidir. Çocuğa yapılacak cerrahi işlemin mümkün olduğunca psikolojik travma oluşturmadan, hijyenik şartlara uygun ve problemsiz yapılması gerekmektedir. Sünnet derisi sık sık iltihaplanıyorsa, sık idrar yolu enfeksiyonları geçiriliyorsa, çocuğun damla damla idrar yapmasına yol açacak darlığı varsa, idrar yaparken sünnet derisi rahatsızlık derecesi de  şişme yapıyorsa,  veziko üreteral reflü hastalığı varsa geciktirilmeden sünnet yapılmasında yarar vardır. ’’ diye ifade etti.

Yenidoğan Sünnet Aile ve Çocuk İçin Katkı Sağlıyor

 Yenidoğan dönemi doğumdan itibaren ilk 30-40 günlük süreyi içerisine alır diye ifade eden Dr. Kemal Yenmez bu konulara dikkat çekti: ‘’  Bu dönemde anne sütüyle beslenen çocukların bağışıklığınının güçlü olduğu gözlenmiştir. Aynı zamanda doku iyileşme hızlarının da yüksek olduğu izlenmiştir. Bu durumdan faydalanarak yeni doğan erkek çocukların bu dönemde sünnetlerini önermekteyiz .Lokal anestezi altında ameliyathane şartlarında uygulanabilecek bir sünnet çocuğun hem psikolojik açıdan hem de yara iyileşmesi açısından maksimum fayda sağlayacağımız yenidoğan döneminde işlemin verimliliği  artmıştır.  İlerleyen yaşlarda genel anestezi altında sünnet gerekliliği ve yara iyileşmesini uzaması düşünüldüğünde yenidoğan döneminin sünnetinin aile ve çocuk için katkı sağlayabilecek bir işlem olabileceğini önermekteyiz. Yenidoğan sünneti cerrahi sünnet uygulaması ile yapılmaktadır cerrahi sünnette kullandığımız dikişler 10 günden sonra kendiliğinden erimektedir hastanın sünnet sonrası Bakımı çok kolaydır bebek bezi ve sadece küçük ağrı kesicilerle takip sağlanmaktadır. ‘’

Oluşturma: 19.01.2022 12:00
Son Güncelleme: 19.01.2022 03:10
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu