KURUMSAL HABERLER


+A A-

Koronavirüs kaç kez geçirilebilir?

Covid-19 30 Güne Kadar Vücutta Kalıyor


Koronavirüs kaç kez geçirilebilir?

Dünya genelinde artan koronavirüs vaka sayıları alınan önlemlerin sıklaştırılmasına neden oldu. Uzmanlar, bu süreçte sosyal medyadaki bilgi kirliliğine karşı vatandaşları uyarıyor. Sosyal medyada 8-9 kez Kovid-19 pozitif olduğunu iddia edenlere karşı açıklamalar yapan uzmanlar, önemli uyarılarda bulundu. Sosyal medyada 8-9 kez koronavirüs hastalığını geçirdiğini iddia eden kullanıcıların bulunduğunu belirten enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, ‘Arka arkaya 1-2 veya 3 kez hastalığı geçirmek, bağışıklığın yeteri kadar hastalık döneminde gelişmemesinden kaynaklanan bir kişisel faktördür. 'Ben hastalığı 8-9 kez geçirdim' diyenler oluyor. Bu biraz abartı. 8 kez geçirebilmek abartıdır. Şöyle bir şey olabilir. Covid-19 testi 30 güne kadar pozitif olabilir. Önce bir pozitiflik yakalanmıştır, sonra bir laboratuvar hatası olarak negatiflik oluşmuştur sonra yeniden pozitiflik oluşmuştur. Bunu ikinci bir enfeksiyon gibi algılamamak lazım’ dedi.

Covid-19 30 Güne Kadar Vücutta Kalıyor

Kovid-19’un 30 güne kadar vücutta kalabildiğini hatırlatan Prof. Dr. Sakarya, ‘30 güne kadar virüs, vücutta kalabilir. Ama 10 gün sonra bulaştırıcı özelliği yok denecek kadar azdır. Genel itibariyle arka arkaya 7-8 defa hastalanmak şu an itibariyle gördüğümüz bir şey değil ancak arka arkaya 2-3 hastalık tekrarlarını görüyoruz. Bunlar da yaklaşık 4-5 aylık aralıklarla seyrediyor. Bu da kişisel olarak bağışıklık yanıtının gelişmemesiyle alakalı bir sorundur. Covid-19'un bağışıklık yanıtını tetiklemede bir sıkıntısı var. Kişinin de immün sisteminde bir sorun varsa, arka arkaya birkaç defa enfekte olabiliyor’ ifadelerini kullandı.

Bağışıklık Değişiyor

Her enfeksiyon hastalığında bağışıklık sisteminin geliştiğini vurgulayan Prof. Dr. Sakarya, ‘Bu bağışıklık bazı hastalıklarda ömür boyu kalırken, bazılarında kısa süre olabiliyor. Covid-19 daha önce de farklı türlerini bildiğimiz bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Yaklaşık olarak 12 aydır bu hastalıkla ilgili hasta tecrübelerimiz ve bunlarla ilgili bağışıklık ve tedavi tecrübelerimiz gelişiyor. Önceleri 5 ila 7 aylık süre içinde insanları koruyan bağışıklık yanıtı geliştiği bildirilirken, son zamanlarda Amerika ve İngiltere'de yapılan geniş çaplı araştırmalarda 3 ila 4 aylık koruyuculuğun olabildiğini gördük. Covid-19 geçiren bir hastanın hastalığı ne kadar hafif veya ağır geçirdiğiyle alakalı da bu süre değişiklik gösterebiliyor’ diye konuştu.

Prof. Dr.
Sarhan Sakarya
Enfeksiyon Hastalıkları
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 07.12.2020 12:00
Son Güncelleme: 08.12.2021 03:49
Oluşturan: Sarhan Sakarya