KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Sivas Hastanesinde Kontrol Sende Semineri Düzenlendi

Medicana Sivas Hastanesi Meme Kanseri Farkındalık ayı münasebetiyle Meme Kanserinde Kontrol Sende başlıklı seminer düzenledi. Konferans salonunda düzenlenen seminerde Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ayhan Koyuncu katılımcıları meme kanseri hakkında bilgilendirdi.


Meme kanserinin tarama programlarıyla erken teşhis konulduğunda tamamen kurtulabilecek bir kanser türü olduğuna işaret eden Koyuncu, "Türkiye’de 9 kadından biri meme kanseri riski taşıyor.” Dedi. Koyuncu, meme kanserinin daha çok ellili yaşlardan sonra görüldüğüne dikkati çekerek, erken adet görmeye başlayan, geç adetten kesilen, hiç çocuk doğurmayan ya da 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapan, kilolu, ışın tedavisi alan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin diğer kadınlara oranla fazla olduğunu aktardı.

Koyuncu, meme kanserinin taranabilir bir kanser türü olduğunu vurgulayarak, "Hiçbir belirtisi yokken tespit edilip çok basit cerrahi girişimlerle tedavi edilebilir. Düzenli doktor muayenesi, 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi dediğimiz meme filminin çekilmesi önemlidir." açıklamasında bulundu.

Sunumun ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof.Dr.Koyuncu  “Kontrol Sizde Düzenli Meme Kontrolleri ile İçiniz Rahat Olsun” dedi.

Programın ardından farkındalık oluşturmak adına Meme Kanseri ayının sembolü olan pembe renkli balonları hastane girişinde seminer katılımcıları gökyüzüne bıraktılar.

Prof. Dr.
Ayhan Koyuncu
Genel Cerrahi
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 26.10.2017 12:00
Son Güncelleme: 26.10.2017 08:55
Oluşturan: Ayhan Koyuncu