KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Burundan Nefes Alın

Medicana Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karaaslan sağlıklı bir vücut için burundan soluk alıp vermek gerektiğini belirtti.


Sağlıklı bir solunum fonksiyonu ve sağlıklı bir vücut için burundan soluk alıp vermek esas olduğu söyleyen Medicana Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karaaslan burun sadece havanın girip çıktığı bir organ değildir. Burun nefes alıp verme sırasında havayı nemlendirir, ısıtır, sesimizin bize özgü olmasını sağlar, kulağımızı havalandırır, koku almamızı sağladığını belirtti.

Op. Dr. Ahmet Karaaslan Burun, insan sağlığı için çok önemli bir organdır. Genelde burun tıkanıklığı ile başvuran hastalar horlama, ağzı açık uyuma sabahları yorgun uyanma, gün içerisinde yorgunluk ve uykuya meyil gibi problemler yaşamakta olduğunu, hastaların bir kısmı da aynı zamanda burundaki şekil bozukluğundan şikâyet ettiğini söyledi.

Dr. Karaaslan “Burun tıkanıklığının büyük bir kısmı burun içinde orta hattı oluşturan septum dediğimiz kıkırdak ve kemik dokunun düzensizliğinden, eğriliğinden kaynaklanmaktadır. Bir kısmı da valv denilen nefes alma açısı darlığı ile burun kanadındaki zayıflık, burun ucundaki düzensizlik ve zayıflık, konka denilen burun eti problemlerinden kaynaklanmaktadır.

Septoplasti (burun orta hattını oluşturan kemik ve kıkırdak ameliyatı), nazal valv (nefes açısı ve burun kanadı) cerrahisi, tip plasti(burun ucu ameliyatı) ve konka (burun eti)cerrahisi ile hastanın daha rahat nefes alması amaçlanmaktadır.

Rinolplasti (burun estetik ameliyatı) ameliyatları tek başına yapılabildiği gibi septoplasti ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır. Böylece hasta şekil olarak istediği bir buruna sahip olduğu gibi daha rahat nefes almaktadır. Septorinoplasti ameliyatı olan hasta daha rahat nefes aldığı gibi psikolojik olarak da kendini daha rahat hissetmektedir. Bu da kendine olan güvenini ve başarısını arttırmaktadır” ifade etti. Hamza ve Ebubekir isimli hastalarımızda daha sağlıklı nefes alan istedikleri şekildeki buruna sahip oldular. Aynı zamanda hastalar ameliyat sonrasında görme alanının da arttığını ifade ediyor. Burun kemeri (nazal hump) büyük olan hastalarda rinoplasti ameliyatının görmeyi olumlu anlamda etkilediğini öğrenmiş olduklarını” söyledi.


Silikon Tamponlar Sayesinde Ağrı Aza İniyor

Bundan 20 yıl öncesinde kullanılan bez tamponların yerini silikon tamponların aldığını belirten Dr.Karaaslan, bu tamponların içerinde delik olduğu için daha kolay nefes aldığını ve alınma aşamasında da ağrı yaşanmadığını, 10 gün içinde de normal aktivitelerine devam ettiğini ifade etti.

Oluşturma: 15.03.2018 12:00
Son Güncelleme: 06.12.2021 04:59
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu